Pomodoro Tekniği İle Verimli Çalışma

Mesai saatlerimiz ya da eğitim hayatımızda verimli bir çalışma sergileyebilmek adına onlarca zaman yönetimi yöntemi geliştiriyoruz. Konsantrasyon bozukluğu, aynı anda birçok işi yapmaya çalışmak günün sonunda yaptıklarımızdan tatmin olmamamıza sebep olabiliyor. Üretim sürecimizde zamanı efektif kullanmak ve verimli çalışmak için pomodoro tekniği öneriliyor. Bu yöntemi eğitim, iş hayatınızda ya da okuma gibi odaklanma gerektiren eylemlerde kullanabilirsiniz.

Pomodoro tekniği nedir?

Pomodoro İtalyanca’da domates demektir. Tekniğe adını vermesinin sebebi ise; bu tekniğin domates şeklindeki zamanlayıcılarla birlikte keşfedilmesidir.
Tekniğin detaylarına gelecek olursa;
Pomodoro tekniğinde 25 dakika çalış, 5 dakika ara ver rutininde bir sistem kullanılmaktadır. Sık sık ara vermek ve çalışmayı kesintiye uğratmak gibi görünse de; pomodoro tekniği ile çalışmak uzun ve kesintisiz bir çalışmadan çok daha verimlidir.

Çünkü kesintisiz çalışma halinde onlarca uyaranın ve yorgunluğun getirisiyle odağımızı yitirebiliyor, şevk kaybı yaşayabiliyor ve yaptığımız işte verimsizleşebiliyoruz.

Fakat çalışmak için de, dinlenmek için de makul süreler tanıyan 25 dakika ve 5 dakika bize tam anlamıyla odaklanma, verimli çalışma ve dingin kalma imkanı sunuyor.

Nasıl yapılır?

Pomodoro tekniğinin amacı odaklanma ve efektif çalışmaktır. Bunun gerçekleşmesi için yalnızca 25 dakika ve 5 dakika metodunu kullanmanız yeterli değildir. Tekniği verimli hale getirmek için öncesinde ve eylem esnasında gerçekleştirmeniz gereken koşullar da bulunuyor ve oldukça basitler.

Öncelikle gün içerisinde yapmanız gereken işleri belirleyin ve sıraya dizin.
Böylelikle iş esnasında karmaşadan uzaklaşacak, süre içerisinde ne yapacağınızı bilerek hareket edeceksiniz. İşlerinizi ve işlerinizin gerektirdiği eylemleri sıraya koymak her zaman verimlilik sağlar.

25 dakikalık çalışmalarınız esnasında alarmınız dışındaki bildirim ve uyaranlardan arının. Buna mail bildirimleriniz de dahil.
25 dakika boyunca üzerinde çalıştığınız işe odaklanmanız bu tekniğin temel prensibidir.

Eğer önemli, kaçırmamanız gereken, bir telefon görüşmesi ise alarmınızı durdurarak cevap vermeniz, konuşmayı kısa tutarak odağınızı koparmamanız gerekmektedir. Konuşmanız bittiğinde alarmı tekrar başlatarak 25 dakikayı tamamlamanız gerekir.

Molaya ihtiyacınız olmadığını, devam edebileceğinizi düşünseniz de mola vermeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu teknikte kısa molaların amacı sizi dinlendirmek ve diğer dinamiklerden koptuğunuzda var olabilecek karmaşaların önüne geçmektir.
Dinlenmeden devam ettiğinizde bir sonraki pomodoronuzun verimliliği düşecek ya da mailler birikip ve telefon trafiği oluşacaktır.

4 pomodoro yani 100 dakika tamamladıktan sonra 15-20 dakikalık uzun bir molaya çıkmanız gerekmektedir. Zihninizin dinlenmesi ve fiziksel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek adına bu aralığa ihtiyacınız var.

Pomodoro tekniğinde 25 dakikayı yetersiz görüyorsanız, çalışma sürenizin 40 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Fakat çalışma sürenizi arttırdığınızda mola sürenizi de arttırmalısınız. Örneğin; 40 dakika çalıştıysanız 10 dakika mola vermelisiniz.

Konsantrasyon üzerindeki etkisi nedir?

İnsan beyni çoğu zaman uzun süreli konsantrasyon ve birçok işi aynı anda yapabilme becerisini gösteremez. Bu bir yetersizlik belirtisi değil zihnimizin çalışma sistemidir.
Aynı anda telefonda konuşur ya da başka bir şeyden bahsederken eş zamanlı olarak bir okuma yapmamız mümkün değildir. Bunu yapıyor gibi görünsek de verimli bir akış sağlayamayız. Ne okuduğumuz cümleyi ne de bize söylenen cümleyi tam anlamıyla idrak edemeyiz.

Bununla birlikte tek bir şeyi yapıyor olsak da uzun saatler odağı aynı seviyede korumak çoğu zaman mümkün değildir. Belki bazı günler bunları yapabiliriz fakat bunu bir çalışma sistemi haline getiremeyiz. Çünkü bedensel ve zihinsel yorgunluk mutlaka odak kaybına sebep olacaktır.

Pomodoro tekniği kısa çalışma ve kısa dinlenme sistemiyle odak konsantrasyonu ayakta tutmayı başaran bir tekniktir. 25 dakika bir işe odaklanmak için zorlu bir süre değildir eğer bir sonraki 25 dakikada verimli çalışmanızı sağlayacaksa 5 dakikalık mola bir kayıp değildir.

Dirayetli davranarak alışkanlık haline getirebilirsiniz.
Davranış biçimlerimizi ve alışkanlıklarımızı bir anda değiştirmemiz kolay değildir.
Pomodoro tekniğine geçiş yapacaksanız; bu ilk aşamada kolay olmayabilir. Fakat siz dirayetli kalır, odağınızın dağıldığı noktalarda kendinizi zorlarsanız ve devamını getirirseniz pomodoro tekniği sizin için kolaylıkla uygulanabilir bir davranış haline gelecektir.

Tasarlab