Presbiyopi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlanmanın etkileri birçok kozmetik yöntemle ve sağlıklı yaşam stili ile azaltılıp ertelense de kimi durumlar için ertelemek mümkün değildir. Organ sağlığı, doku sağlığı, cilt sağlığı için genç kalmak mümkün ama göz sağlığımız için mümkün olmayabilir.

Göz içi lensi tutan liflerin esnekliğini yitirmesine bağlı olarak gerçekleşen presbiyopi hastalığı da müdahale edilemeyen yaşlanma belirtilerinden biri.

Presbiyopi Nedir?

Göz içi lensinin akomodasyon (mesafe netleştikçe nesne odağının korunması) adlı özelliğe doğal olarak sahiptir. Bu özellik göz içindeki lensin bombeli yapısıyla kırıcılığı artırması ve farklı mesafelerdeki nesnelere odaklanabilme ile ilgilidir. Akomodasyon gözün esneme hareketidir ve göz içinde merceği tutan liflerle bu hareketi yapabilir.  Yaşlanmayla birlikte akomodasyon hareketini sağlayan lifler esnekliğini kaybeder. Göz içi lensinin hareket alanı kısıtlanır ve odaklanma becerisi azalır. Gözün nesnelere karşı adaptasyonu yavaşlar ve net görüş gerçekleşmez. Bu duruma presbiyopi denir.

Presbiyopi daha önce hiçbir görme problemi olmayan kişilerde de gerçekleşebilir. Görme problemi yaşayan kişilerde presbiyopi başladığında kişiler gözlük ve lenslere rağmen bulanık görmeye başlar.

Herkes için farklı boyutlarda olan bir hastalıktır. Göz liflerinin esnekliğini yitirme derecesine ve hastada hali hazırda var olan görme problemlerine göre farklılık gösterir.

Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

Presbiyopi tedavisi birden fazla yöntemle gerçekleşebilir. En yaygın tedavi türü presbiyopi gözlüğü kullanımıdır. Okuma yazma gözlüğü olarak da bilinen bu gözlükler gözdeki adaptasyon ve netleştirme problemlerini azaltmak için kullanılır. Gözlük kullanmak istemeyen kişilere alternatif olarak lens önerilir. Fakat öncesinde gözlüğün ve lensin avantajları – dezavantajları değerlendirilir.

Bir diğer tedavi yöntemi ise cerrahi operasyondur:

Göz içi merceğine lazer tedavisi uygulanır. Gözlük ve lensin yeterli görülmediği hastalar için tercih edilir. Başka bir cerrahi yöntemde Multifokal, trifokal ya da akomodatif göz içi lensi yerleştirmesi yapılabilir. Bu yöntem korneaya lazer uygulaması olarak da bilinir.

Presbiyopi Nasıl Önlenir?

Presbiyopi, doğru şekilde takip edildiğinde ciddi sorunlar yaratmayacak insan doğasının gerçeği olan fizyolojik bir problemdir. 40 yaşından sonra kişilerin 2- 4 yıl aralığında, 55 yaş üstü kişilerin 1-3 yıl aralığında ve 65 yaş üstü kişilerin yılda bir kere göz kontrolüne gitmesi gerekir. Bu sayede rutin göz kontrolleriyle birlikte presbiyopi başlangıcını ve devamını da kontrol edebilirler. Erkenden önlem alabilir ve presbiyopinin hızlı ilerlemesini engelleyebilirler. Fakat bu kontroller ve önlemler presbiyopi oluşumunu engellemez. Yaşın ilerlemesiyle birlikte pek çok kişide gerçekleşen bir hastalıktır.

Baş Ağrısı Yapar mı?

Presbiyopi hastalığı kişilerde baş ağrısına sebep olabilir. Nesneleri netleştirmek ve görüntüye adapte olmak için gözün zorlanması gün içinde baş ağrısına da sebep olabilir. Fakat baş ağrısı sinirsel değildir. Göz zorlandıkça gerçekleşir.

Kaç Yaşında Başlar?

Presbiyopi başlangıcı her kişide farklı yaş aralığında gerçekleşebilir. 40 yaşından sonra presbiyopi riski başlar ve yaş ilerledikçe risk oranı artar. Bu sebeple 40 yaş grubuna 2 – 4 yıl aralığında rutin kontrol, 55 yaş üstü kişilere 1 – 3 yıl aralığında rutin kontrol, 65 yaş üzerine yılda bir kere rutin kontrol önerilir.

Tasarlab