Psikolojinize İyi Gelecek Dekorasyon Önerileri

Evimiz; kendimizi yeniden ürettiğimiz, hayata hazırladığımız, güvenlik ihtiyacımızı karşıladığımız yer. Dünyadaki kozamız. Nereye gidersek gidelim ev gibisi yok, dememiz de bundan. Pek farkında olmasak da biz yaşam alanımızı, yaşam alanımız da bizi şekillendiriyor. İçinde yaşadığımız mekan; kültürümüze, kimliğimize ve psikolojimize dair pek çok ipucu barındırıyor. Huzurlu bir ev ve insan psikolojisi arasında görünmeyen ancak elle tutulur şekilde hissedilen köklü bir bağıntı var. Dolayısıyla hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz mekanları, özellikle de evimizi kurgularken bunu dikkate almamız gerekiyor. Dekorasyon ve mimari; hayata bakış açımızı, psikolojimizi bu kadar çok etkiliyorsa yaşam alanımızı kurgulama işini de bu doğrultuda ele almamız gerektiği bir gerçek.

Siz de yaşadığınız alanda huzurlu bir ambiyans yaratmak istiyorsanız yapmanız gereken şeyler oldukça basit; dekorasyonda renk seçimine dikkat etmek, psikolojinize iyi gelecek renkler kullanmak, evde yeşil alan yaratmak ve elbette rahat ve konforlu mobilya seçimi. Dekorasyonda az eşya kullanmak da huzurlu bir ev ve insan psikolojisi açısından oldukça önemli. Gelin minimalizmin “az çoktur” felsefesinden ilham alan dekorasyon önerileri ile nefes alabileceğimiz, enerjinin rahatça aktığı alanlar tasarlayalım. Dekorasyonunuz huzurunuzu artırsın; eviniz ruhunuzu yansıtsın.

İlk ve en zor adım: Sadeleşin

Yıllardır kullanmadığınız o koşu bandından, bir köşede suya kavuşacağı günleri bekleyen dalış ekipmanından, sandıklarda sararıp giden o çiçek işlemeli nevresim takımından kurtulmanın zamanı gelmedi mi? Bir gün kullanırım elbet düşüncesini bir kenara bırakın ve giysiden elektroniğe son bir-iki yıldır hiç kullanmadığınız eşyalarınızı elden çıkarın. İster sevdiklerinize hediye edin ister satın ister sevabına birilerine verin ama ne olursa olsun onlardan kurtulun ki yeni hayatınız için yer açılsın; eviniz ruhunuzu yansıtsın. Hafiflediğinizi, özgürleştiğinizi hissedeceksiniz. Sadeleşmek, huzurlu bir ev ve insan psikolojisi arasındaki ilişkiyi net bir şekilde görmenizi sağlayacak.

Renklerin gücünü kullanın

Nöroloji alanındaki araştırmalar renklerin psikolojimizi, engellenemez ve güçlü bir şekilde etkilediğini ortaya koyuyor. Yeşil, mavi, beyaz gibi tonlar ve toprak renkleri insanlara huzur ve güven verirken kırmızı, mor, turuncu gibi renkler kışkırtan, harekete geçiren hatta agresif bir etkiye sahip. Siz de duvarlardan mobilyalara, yaşam alanınızda psikolojinize iyi gelecek renklere yer verirseniz dinginlik ve huzuru derinden hissedebilirsiniz. Dekorasyonda renk seçimi, huzurlu bir ev ve insan psikolojisi açısından yadsınamayacak bir öneme sahip.

Doğayı evinize taşıyın

Şehir hayatının beton çerçeveli yorucu hengamesinden kurtulmanın en kestirme yolu tatile çıkmak. Doğada, denizde huzur bulmak. Ancak koşullar her zaman bunu yapmamıza izin vermiyor. O halde biz de doğayı evimize taşıyalım ve yeşili hayatımızın bir parçası haline getirelim, ne dersiniz? Evde yeşil alan yaratmak, küçük bir saksı veya balkon bostanında olsa dahi toprakla uğraşmak emin olun hem bedeninize hem de ruhunuza çok çok iyi gelecek. Yeşil yapraklı bitkiler, sukulentler ve çiçekli kaktüsler bakımının kolay oluşu ve görkemli görüntüleriyle evde yeşil alan yaratmak açısından oldukça ideal.

Mobilya seçimine dikkat

Fazla eşyalarınızdan kurtuldunuz, psikolojinize iyi gelen renkleri kullandınız; evde yeşil alan yaratmak konusunu da hallettiniz. Şimdi sıra dekorasyonun belkemiği olarak tanımlayabileceğimiz mobilya seçimine geldi. İlk maddeyi hatırlıyor ve fazla eşya kullanmadan elimizdekilerle olabildiğince yalın, minimal, dinlendirici bir habitat kurgulamaya çalışıyoruz. Mobilyaların beyaz veya açık toprak renklerinde ve olabildiğince sade olmasına özen gösterin. Değillerse de birkaç YouTube videosunun rehberliğinde evde kendiniz boyayabilirsiniz. Beyaz, su yeşili, bulut mavisi gibi renklere sahip rahat ve konforlu mobilya seçimi, huzurlu bir ev ve insan psikolojisine çok iyi gelen bir yaşam alanına sahip olmanızı sağlayacak.

Tasarlab