Punch İğnesi Nedir? Punch Nakışı ile Neler Yapılır?

Son zamanlarda punch nakışı oldukça meşhur. El işlerinde popülerlik kazanan punch nakışı, kaleme benzer bir iğneyle kasnak üzerinde yapılan işlemedir. Nakışta 3 boyutlu desen işlenir ve farklı ürünlere binlerce çeşit desen yapılabilir.

Punch İğnesi Nedir?

Punch iğnesi, büyük gözlü bir iğnedir ve kasnak üzerinde gergin kumaşa üç boyutlu nakış işlemi yapmanızı sağlar. Özellikle dekoratif ürünler yapmak için kullanılır fakat çanta gibi aksesuarlarda ya da çeşitli kıyafetlerde de kullanılır. İğne dolma kaleme benzeyen bir yapıdadır ve ucundaki büyük delik sayesinde ipin kumaşa işlenmesini sağlar. Genellikle iri ipler kullanılır. Bu sayede dolgun ve üç boyutlu görüntü yaratılır.

Punch İğnesi Nasıl Olmalıdır?

Punch iğnesinin ölçeği ipin kalınlığına göre değişiklik gösterir bu yüzden seçiminizi yaparken ip kalınlığına dikkat etmelisiniz. 3 ölçekli ipler için küçük punch iğnesi kullanabilirsiniz. 3 – 6 ölçekli iplikler için büyük ölçekli punch iğnesi gerekir. Daha kalın iplikler için daha geniş iğnelere yönelmelisiniz. İpte genellikle akrilik tercih edilse de farklı ipler tercih edebilirsiniz. Bu tamamen sizin desen ve model seçiminizle ilgilidir. Genel olarak akrilik ip objeler için tercih edilirken yastık, halı gibi ürünlerde yün iplik tercih edilir.

Punch nakışına başlamadan önce elinizde bulunan ip ve kumaşlar üzerinde deneme yapabilirsiniz.

Punch Nakışı ile Neler Yapılır?

Punch nakışı ile halı, yastık kılıfı, çanta, duvar tablosu vb. gibi birçok ürün yapabilirsiniz. Önemli olan sizin nakışınızı hangi ürüne işlemek istediğinizdir. Havlularınıza, perde uçlarınıza, koltuk yastıklarınıza da işleyebilir hatta nevresim takımı dahi yapabilirsiniz.

Punch nakışını ceket ve eteklerinize de işleyebilirsiniz. Kıyafetlerinizin ceplerine işleyerek yeni bir hava yaratabilirsiniz.

Punch nakışı yapmak için:

  • Kumaşınızın üzerine taslak çiziminizi yapın. İşlem boyunca çizimin içini dolduracaksınız.
  • Desen kasnağın içine gelecek şekilde yerleştirin ve gerin. Eğer kasnaktan daha büyük bir desen işliyorsanız birkaç seferde deseninizi tamamlayabilirsiniz.
  • Kumaşın gergin olması önemli bir detaydır. Yoksa iğne kumaşı tahrip eder ve nakış bozulur.
  • Punch iğnesinin aparatlarıyla ipi kumaşa geçirin ve istediğiniz uzunlukta ayarlayın. İğneyi batırıp çıkararak devam edin. Modelinize göre aralıkları seyrek ya da sık ayarlamanız gerekebilir.
  • İşlem sonunda ipi kesin ve düğümleyin.
  • Nakışın ters yüzündeki iplerin sökülmemesi ve ön tarafa kaymaması için yapıştırın.

Punch Nakışı Hangi Kumaşlara Yapılır?

Punch nakışı çok sık kumaşlar için tercih edilmez. Genellikle büyük uçlu bir kumaştır ve sık dokunan hassas kumaşları yıpratır. Aşağıdaki kumaşlar sıklıkla tercih edilir.

Keten: Punch nakışına en uygun kumaştır. Dayanıklı bir yapıya sahiptir ve iğne ucunu tolere edecek kadar seyrek dokunmuştur.

Monk Bezi:   Tamamen pamuklu bir kumaştır. Çekme ihtimali olduğundan nakış öncesinde yıkanması önerilir. Büyük delikli iğneler için uygundur. Çanta ve yastık için sık tercih edilen kumaş türüdür. 

Dokumacı Bezi: Nakış ve dokuma için üretilen bir kumaştır. Poli-pamuk materyalden yapılır.

Kilim: Tahmin edeceğiniz gibi halı yapımında kullanılır. Elinizdeki kilimlere halı havası vermenin bir yoludur. Kilimlerinize punch nakışı ile yeni desenler de ekleyebilirsiniz. 

Çuval Bezi: Sık olmasa da tercih edilir. Modern ve etnik bir görüntü oluşturur. Nakış boyunca dikkat edilmesi gerekir. Çünkü yıpranmaya ve hasar görmeye müsait bir kumaş türüdür. 

Tasarlab