Quilling Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Amaç sanat yapmak olduğunda binlerce materyal, binlerce renk ve binlerce biçim kullanılabiliyor.  Yaratıcılık ve estetik kaygılar işin içine girdiğinde her bir parçanın sanat eserine dönüştüğü de bir gerçek. Rönesans döneminde Avrupa’da ortaya çıkmış olan Quilling sanatı da bunlardan biri.

Quilling Sanatı Nedir?

Quilling sanatının ne olduğunu anlatmadan önce tarihinden bahsetmek daha doğru olacaktır. Rönesans döneminde ortaya çıkan bu sanatın oluştuğu yer kiliseler. Orta Çağın çıkışında henüz yeni yeni kitap basan, kitap okuma özgürlüğüne yeni yeni kavuşan Avrupa’da basım ve yayın işleri daha çok kilisede rahipler ve rahibeler tarafından yapılıyordu. Aydınlanma döneminde okunan kitapların daha çok dini kaynaklardan ve İncil’den oluşması, oku yazarlık bilgisine daha çok rahip ve rahibelerin sahip olması da bu durumda etkili. 

Okuma oranında artış yaşanan bu dönemde kitap basımı, beraberinde kitap basımında kullanılan malzeme kalıntıları da artar. Basılan kitaplardan artan yaldızlı kağıtlar ise rahipler ve rahibeler tarafından başka bir amaçla kullanılmaya başlar: yapılan resimleri ve çerçevelerini süslemek için. Kıvrılan, yuvarlanan ve yeniden biçimlendirilen bu kağıtlar il zamanlarda başka sanat eserlerini süslemek için kullanılmış ve bu alışkanlık iki yüzyıl boyunca devam ettirilmiş. Daha sonraki yıllarda çeyiz hazırlayan genç kızların ve ev hanımlarının bu sanatı keşfetmesiyle quilling yeni bir akıma dönüşmüş. Farklı şekillere bürünerek günlük hayatın bir parçası haline gelen quillin çaydanlıkları, tepsileri ve diğer objeleri süslemek için de kullanılmış. 

Kağıtların kıvrılması ve estetik bir görüntü oluşturmasıyla uygulanan quilling sanatında bir zaman sonra sanat eserlerini ya da objeleri süslemekten çok başlı başına bir sanat olarak yapılmaya başlamış

Quilling Nasıl Yapılır?

Quilling sanatı; kolay bulunabilen birkaç malzemelerle yapılabiliyor. Fakat bu işlemde kullanılan temel materyal kağıt. Renkli, desenli ya da düz beyaz bir kağıtla yapabileceğiniz quilling sanatında farklı tekniklerle kağıtları kıvırmanız gerekir. Yapacağınız şekle göre kağıtları geniş, sıkı, çift taraflı şekilde kıvırmanız; elips, çember gibi farklı geometrik şekilleri kullanmanız gerekebilir.
Sonrasında kağıtlları bir araya getirerek yeni bir şekil oluşturmanız gerekir. 

Tüm adımlarda yapmanız gereken istediğiniz figüre önceden karar vermek ve kıvıracağınız kağıtların boyut ve şekillerini hesaplayarak taslak-kalıp oluşturmak. Daha sonra teknik adımları izleyerek eserinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Quilling Malzemeleri Nelerdir?

Quilling yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler aşağıdaki gibi:

Quilling kağıdı: 3 ile 10 mm arasında kalınlıkları olan bu kağıtları yapacağınız figüre uygun bir kalınlıkta kullanabilirsiniz. Quilling kağıtlarının binlerce renk ve tonundan gönlünüze en uygunu seçip keyfini çıkarabilirsiniz. 

Tahta çubuklar: Bunun için de birbirinden farklı kalınlıklar kullanmanız gerekebilir. Kıvırdığınız kağıtların merkezinde oluşmasını istediğiniz boşluğun genişliğine göre bir tahta parçası kullanabilirsiniz. Evinizde bulunan kalem, kürdan gibi malzemeleri de kullanabilirsiniz. 

Quiiling aleti: Tuhafiye ve el sanatları malzemeleri satan yerlerde bu aleti kolayca bulabilirsiniz. Kağıtları kıvırmak için kullanmanız gerekecek. 

Cetvel, şablon, pergel: Bu tip malzemeler oluşturduğunuz figürü ölçülü bir şekilde çizmenizde ve yerleşmenizde işinize yaracaktır. Milimetrik hesaplarla almanız gereken ölçülerde kurtarıcı olabilir. 

Makas ve tutkal: Kağıtları kesmeniz, kıvırdığınız kağıtları sabitlemeniz için makas ve tutkala ihtiyacınız olacak. 

 

Tasarlab