Restoratif Yoga Nedir?

Yoga egzersizlerinde birbirinden farklı metotlarla bedeni daha esnek ve dirayetli hale getirmek mümkün. Restoratif yoga ile beden ve zihnin rahatlaması amaçlanır.

Restoratif Yoga Ne Demektir?

Restoratif yoga, Hin yoga gurusu Iyengar ekolünden gelmektedir. Basit araçlar yardımıyla rahatlatıcı yoga pozisyonlarının süresini uzatmaya dayalı bir yoga metodudur. Restoratif yoga; beden ile zihni dengelemek, beden ağrılarını azaltmak, sinir sistemini rahatlatmak, daha esnek ve huzurlu hissetmek için yapılabilir. Diğer yoga egzersizlerinin ya da antrenmanların sonunda bedeni rahatlatmak ve kasları gevşetmek amacıyla da tercih edilebilir. Bu egzersiz stresli anları bertaraf etmek, beden ve zihin sağlığını rutin bir şekilde desteklemek için de yapılabilir. Bunun yanı sıra omurga üzerindeki ve kaslardaki ağrıların arttığı zamanlarda restoratif yoga yapmak oldukça faydalıdır. Sıkışan kasları ve yanlış pozisyonun etkisiyle baskı altında kalan kemikleri rahatlatmak restoratif yogayla mümkün.

Restoratif Yoganın Faydaları nelerdir?

Restoratif yoganın faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Bedende hizalanmayı sağlar.
 • Bedenin sağ ve sol tarafındaki eğik duruşların düzelmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra gövdeye güçlülük ve rahatlık hissi verir.
  Sindirim sistemini, sinir sistemini, dolaşım sistemini destekler. Zorlu pozisyonlarrda toksin atılarak bedenin ve cildin daha sağlıklı olması sağlanır.
 • Uzun süren pozisyonlarda beden kadar zihin de sakin ve dingin hale gelir. Bedenin rahatlaması zihni rahatlattığı gibi egzersiz süresince kişinin kendiyle geçirdiği başbaşa vakit de zihnin daha olumlu hale gelmesine yardımcı olur.
 • Kas farkındalığını ve beden farkındalığını artırır.
 • Günlük yaşamın stresine ve olumsuz koşullarına karşı daha olumlu ve sağlıklı olmamızı sağlar.
 • Uykuyu iyileştirir.
 • Solunumu iyileştirir.
 • Daha enerjik hissedilmesini sağlayarak işteki verimi artırabilir ya da kişiyi daha aktif yaşam sürmeye yöneltebilir.
 • Duruş bozuklukları üzerinde önemli etkide bulunur.
 • Kişinin bedensel ve zihinsel rahatlığı öz güvenini artırabilir.

Restoratif Yoga Nasıl yapılır?

Restoratif yoga yapmak için kişilerin yastık, battaniye, kemer, direnç bandı, duvar, sandalye, masa, evin çeşitli mobilyalarından faydalanması gerekebilir. Bu noktada amaç kişinin doğru pozisyonu doğru desteklerle gerçekleştirmesi ve süreyi uzun tutarak kasların uzamasını sağlamasıdır. Pozisyonlar genellikle zihni ve bedeni dinlendiren pozisyonlardır. Uygulama aşaması bu sebeple kolaydır. Egzersiz sırasında nefes egzersizi yapmak da bir o kadar önemlidir.

Tasarlab