Sabah Uyandığınızda Yapabileceğiniz Pratik Ev Egzersizleri

Sabah güne egzersizle başlama fikri herkese çok cazip gelse de bu egzersizlerin nasıl yapılacağını bilememek her ‘pazartesi’ bu fikrin ertelenmesine sebep oluyor. Üstelik böylelikle spora başlama niyetiniz de her geçen gün öteleniyor. Aslında sabah uyandığınızda pratik bir şekilde yapabileceğiniz ev egzersizleri sizi bu durumdan kurtarabilir. Hem de çok az zamanınızı alacağından emin olabilirsiniz.
Bu hareketleri yapmadan önce ısınmak gerektiğini belirtmek isteriz.

Karın bölgesi için

Birçok kişi kilo verdiği, yağlı besinler tüketmediği halde karın bölgesinden şikayet eder. Kilo almamak için gösterilen bu çabanın yanında karın bölgesi için özel hareketler yapmak düz bir karın için en önemli şey diyebiliriz. Düz bir karın için yapacağınız ev egzersizlerine bakalım:
Plank: Tüm vücudunuzu dümdüz tutmak yapmanız gereken tek şey olsa da bu egzersizle vücudunuzdaki tüm kasların çalıştığını hissedersiniz.
Ancak plank pozisyonunda 30 sn.’den fazla durmak oldukça zordur.

Leg raise: Elleriniz, başınız ve sırtınız yerle temas eder durumda, bacaklarınızı düz şekilde yerle 90 derece açı yapacak şekilde hareket ettirdiğiniz bu harekette en önemli şey sırtın yerden kalkmasına engel olmaktır.

Flutter kicks: Yere sırt üstü uzanarak yaptığınız bu harekette ellerinizi kalçanızın altına koyup, bacaklarınızı 10 cm kadar aralayın. Bir ayağınızı yukarı kaldırırken diğerini indirin. Bu hareket özellikle üst karın kaslarınız için oldukça etkilidir.

Kalça bölgesi için

Özellikle Türk kadınlarının doğurgan kalçaları meşhurdur. Kalça bölgesinden incelmek de oldukça zordur. Ya da siz öyle sanıyorsunuz. Günde 20-30 dakikalık basit egzersizlerle kalça bölgeniz istediğiniz incelmeyi yakalamak oldukça mümkün Bunun için yapılacak egzersiz örnekleri de şu şekilde:
Hip lift: Sırtüstü ve eller yanda bir pozisyon alarak yapacağınız bu hareket en iyi kalça hareketlerinden biridir. Bu şekilde yatarken nefes alır, kalçanızı yukarı kaldırırken de nefes vererek hareket tamamlanır. Her gün 15 tekrar yeterli olacaktır.

Geriye tekme: Dizleriniz ve ellerinizin yerde olarak başladığınız bu harekette en önemli nokta vücudu olabildiğince sabit tutmakta yatıyor. Sadece bacağınızı yukarı ve geriye kaldırıp, ayak tabanınız yukarıyı görecek şekilde tekrarlamak gerekiyor.

Squat: bu harekette bacaklarınızı omuz hizasında açmanız ve sırtınızın dik olması gerekiyor. Çömelirken kalçayı olabildiğinde geriye iterek ve doğru nefes alıp vererek, tekrar etmek gerekiyor.

Basen bölgesi için

Basen bölgesinden şikayetçi olmayan kadın neredeyse yok diyebiliriz. ÜStelik artan fast-food tüketimi bunu oldukça artırdı. Ancak beslenmenize dikkat ettiğiniz halde var olan basenlerinizle başınız beladaysa sabah uyandığınızda yapacağınız basit hareketlerle bu durum sorun olmaktan çıkacaktır. Mesela:
Lunge: Bacaklar bitişik ve kollar yanda ayakta durarak harekete başlayın. Sağ ayağınızı 60-90 cm ileri atarak dizlerinizi kırın. Bu harekette iki bacağınız da yere 90 cm.’lik açı yapmalıdır. Doğru nefes alıp vererek ve bacak değiştirerek hareketi 15 dk. kadar tekrarlayın.

Side hip raises: Yere yatar pozisyonda bu harekete başlayabilirsiniz. Vücudunuzun düz ve bitişik olduğuna emin olduktan sonra yan dönerek harekete başlayabilirsiniz. Aşağıda kalan kolunuzu sabitleyin ve diğerini belinize destek yapın. Ardından üstte kalan bacağınızı kaldırıp indirin. Doğru nefes bu harekette yine çok önemli. Sonrasında diğer tarafaya yan dönerek hareketi tekrarlayın.

Standing side kick: Bu hareket yapması her ne kadar kolay dursa da uygulaması zor bir harekettir. Bacaklarınızı kalça genişliğinde açarak harekete başlayabilirsiniz. Ellerinizle kalçalarınızı tutun ve bacaklarınızı sırayla kalçadan yana doğru açın. Bu açma işlemini her bacak için 15 defa tekrar edin.

Tasarlab