Şans Bambusu Nedir?

Farklı iklim koşullarında yetişen ve değişik renklere sahip çiçekler bulunmaktadır. Ofis veya ev ortamında dekorasyon amaçlı olarak da kullanılan çiçekler adeta görsel bir şölen oluşturmaktadır. Bu yazımızda bir çiçek türü olan Şans bambusundan bahsedeceğiz.

Şans Bambusu Nedir?

Şans bambusu, “Bambusoideae” bilimsel adıyla da bilinmektedir. Bambu bitkisinin sap kısımlarına benzediği için bambu ailesinde bulunmasa da bu ismi almıştır ve bambu bitkisi olarak tanınmasına sebep olmuştur. Dracaena Sanderiana ismiyle de anılan bu bitki türü, farklı şekillerde ve tek ya da daha fazla bambu dalının bir araya gelmesiyle büyüyebilir. Düz, kıvrımlı, spiral veya kafes görünümlü birçok çeşidi bulunmaktadır. Bulunduğu ortama bolluk ve bereket getirmesiyle bilinir.

Şans Bambusu Ne İşe Yarar?

Dekoratif bir bitki olan şans bambusu ofis, ev ve balkon gibi mekanları güzelleştirmesiyle dekoratif amaçla kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitki bulunduğu ortama ve kişiye şans getirdiği inanılarak da yetiştirilmektedir. Bu bitkiyi popüler yapan bir diğer özelliği ise birden fazla dalı olduğu için farklı şekillendirmeler yapılabilmesidir. Bu sebeple özellikle Çin gibi ülkelerde yeni yıl kutlamaları ya da farklı etkinliklerde süsleme amacıyla da sıkça kullanılmaktadır. Bakımı oldukça kolay ve zahmetsizdir.

Şans Bambusu Kaç Tane Olmalı?

Şans bambusu bitkisinin Çin geleneğine göre anlamı dal sayısına göre farklılaşmaktadır. Genel anlamda şans ve iyilik olarak yorumlanmaktadır. Bu bitkinin dal sayılarına göre hangi anlamları ifade ettiğine örnek verecek olursak: iki dal sevgiyi, üç dal mutluluk ve uzun yaşamı, beş dal zenginliği, altı dal iyi şansı ve yedi dal ise sağlığı ifade etmektedir. Bambu bitkisinin kaç tane olması konusunda ise kişisel dilek ve isteklere göre karar verilebilir. Yukarıda bahsedilen sayıların sembollerine göre hangi dileği tutarsanız o kadar bambu dalı alabilirsiniz. Ancak Çin inanışına göre 4 rakamından uzak durulması gerektiği hakkında söylemler mevcuttur. Sebebi ise dört kelimesi ile ölüm kelimesinin yazılışının çok benzerlik gösterdiği için şanssızlık ve ölüm anlamını taşımasıdır. Bu sebeple dört daldan oluşan bambu bitkisinin bulunduğunuz konumda yetiştirilmemesi önerilmektedir.

Şans Bambusu Bakımı Nasıl Yapılır?

Şans bambusu bakımı oldukça zahmetsiz ve kolaydır. Diğer bitkilerin bakımı gibi güneşli bir yerde bulunması, düzenli sulanması ve saksının düzenli aralıklarla değiştirilmesi gibi konulara dikkat edildiği sürece başka herhangi bir kritere dikkat edilmesi gerekmemektedir. Bu bitkilerin bakımı aşamasında izlenecek adımları sıralayacak olursak şunlardan bahsedebiliriz:

1- Şans bambusunu dibinde taşlar olan bir vazoya yerleştirin.
2- Vazonun direk güneş ışınları maruz kalmayacağı aydınlık bir alana yerleştirmeye dikkat edin.
3- Vazonun içini bambunun diplerini örtecek derecede su ile doldurun.
4- Bulunduğu ortamın oda sıcaklığının 18 ile 35 derecede bir ısıda olduğunu kontrol edin.
5- İki ya da üç hafta aralıklarıyla sıvı gübre kullanmaya çalışın.
6- Bambu bitkisinin büyümesini gözlemleyerek daha büyük bir saksı ya da vazoya yerleştirmeyi ihmal etmeyin.

Şans bambusu için bir diğer önemli ayrıntı ise evde bulunan kedi ve köpek gibi evcil hayvanların zehirlenme riskinin olabileceğidir. Ayrıca bu bitkiler zararlı böcekler tarafından olumsuz etkilenebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız takdirde bitkinizin dallarını su ile nazikçe yıkamalısınız.

Tasarlab