Septoplasti Nedir? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burunda; kıkırdak ve kemikte var olan eğrilikler hayati olan solunum gerçekleştirme faaliyetinde sorunlara yol açabilir. Alınan oksijenin doğru bir şekilde yol kat etmesini engelleyen, nefes yolunu daraltan eğrilik sebebiyle akciğer küçülmesi, beyne yeterli oksijen gitmemesi gibi sorunlar da yaşanabilir. Bu tip burun eğriliklerine septum deviasyonu tanısı konur ve Septoplasti ameliyatı ile tedavi uygulanabilir.

Septoplasti Nedir? 

Septoplasti, septum deviasyonu sorunu yaşayan hastalara uygulanan cerrahi tedavi yöntemidir. Burnun ortasında yer alan nazal septumun (kemik ve kıkırdak yapısıdır) doğru konumlanmaması ve eğriliğe sebep olması ile ortaya çıkan septum deviasyonu halk arasında burun eğriliği olarak da bilinir.

Nazal septumun yani burun kemik ve kıkırdağının eğriliği sebebiyle solunum kabiliyeti azalabilir. Oksijenin akciğere giden yolununun başlangıcı olan bölgedeki eğrilik sebebiyle ya da yolun daralması sebebiyle teneffüs sorunu yaşanır. Kimi hastalarda septum deviasyonu solunum yolunun tamamen kapanmasına da sebep olur. Aynı zamanda septum deviasyonu, burun içinde yumuşak dokuların şişmesine ve solunum yolunun daha da daralmasına yol açar. Septum deviasyonu anne karnında gelişim bozukluğu sebebiyle ya da travmatik yaralanmalar sebebiyle ortaya çıkabilir

Septum deviasyonunun giderilmesi için gerekli olan tedavi Septoplasti cerrahisi ile gerçekleştirilir. Kemik ve kıkırdak yapısı doğru konumlandırılarak kronik burun tıkanıklığı ve nefes alamama problemi giderilir.

Septoplasti Neden Yapılır?

Septum deviasyonu hastada birçok şikayete sebep olur ve günlük yaşamını büyük ölçüde etkiler. Nefes alamama, hareket kabiliyetinin kısıtlanması, halsizlik, stres, uyku problemi vb. sorunlar solunum sorunlarının beraberinde gelir. Bu sorunların giderilmesi ve hastanın günlük hayatını sağlıklı sürdürmesi için Septoplasti gerekir.

Septoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Septoplasti öncesinde hasta bir takım süreçten geçer. Hastaya doğru tanının konulması, nazal septum konumundaki bozuklukların doğru teşhis edilmesi önemlidir. Bu teşhisler için radyografik görüntüleme cihazları ve burun içine yerleştirilebilecek kameralar kullanılabilir.

Septoplastinin bir sonraki aşaması plan aşamasıdır. Bu safhada hastaya hangi anestezi yönteminin uygulanacağı, ameliyatın kapsamı, hangi işlemlerin uygulanacağı ve ameliyat sonrası süreç kararlaştırılır. Septoplastide genellikle genel anestezi tercih edilir.

Anestezi sonrasında operasyona gerçekleşir. Kesi açılır ve iç dokuya erişim sağlanır. Hastanın durumuna uygun olarak kıkırdak yapısı düzeltilir. Ameliyat genellikle manuel cerrahi ile gerçekleşir. Eğer gerekiyorsa ek olarak Rinoplasti gerçekleştirilir.

Genellikle kendi kendine eriyen dikiş materyali kullanılarak kesiler kapatılır ve burun içine kanamayı durdurmak amaçlı tampon yerleştirilir. Hasta en az 1 gün müşahede altında tutulur. Dikişlerin alınması, tamponların çıkarılması birkaç gün içinde gerçekleşir ve hasta birkaç ay düzenli kontrolle takip edilir.

Septoplasti Estetik mi?

Septoplasti estetik cerrahi alanında yer almamaktadır. Hastalara tıbbi zorunluluk sebebiyle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Fakat gerekli görülüyorsa hastaya Septoplasti sırasında Rinoplasti cerrahi de uygulanır. Rinoplasti burun yapısının daha güzel görünmesi, yüz simetrisine uygun bir burun elde edilmesi için uygulanan estetik cerrahi işlemidir.

Septoplasti Kaç Günde İyileşir?

Septoplasti ameliyatı geçiren hastaların iyileşme süreci kademelidir. Hasta ilk 3 günde tamponlarından ilk bir hastada dikişlerinden kurtulur. Hastanın normal hayatına dönme süreci yalnızca birkaç gündür. Fakat bir süre aşırı hareketlerde bulunmaması sakınarak yaşaması gerekir. Hastanın burnunun tamamen iyileşmesi birkaç aylık süreçtir.

Bunun yanı sıra ameliyatın hangi teknikle yapıldığı da iyileşme sürecinde belirleyici unsurdur. Kapalı değil açık ameliyat olan ya da Septoplasti’nin yanı sıra Rinoplasti olan hastaların iyileşme süreci daha uzun olabilir.  

Septoplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Septoplasti sonrasında hasta o gün müşahede altında tutulur, eğer müşahede boyunca bir komplikasyon gerçekleşmediyse hasta taburcu edilir. Hasta birkaç gün istirahat etmelidir daha sonra günlük yaşamına dönebilir. Fakat hastanın birkaç ay yüzünü ve burnunu sakınması, kan basıncını bir anda yükselten hareketlerden kaçınması gerekir. Aynı zamanda doktorunun sonlandırdığı güne kadar düzenli kontrole gitmelidir.

Ek olarak ameliyat sonrasındaki ilaç tedavisinde hastanın başına buyruk hareket etmemesi, ağrı kesici vb. ilaçları kontrolsüzce tüketmemesi gerekir.

Tasarlab