Sesimi Duyan Var Mı? Bina – Deprem Gerçeği

Oldukça klişe bir cümle de olsa ülkemizde “ Deprem gerçeği ile yaşamak zorundayız” Başta beklenen Büyük İstanbul Depremi olmak üzere son olarak gerçekleşen “Elazığ Depremi” maalesef bu durumu en acı hali ile tekrar karşımıza çıkardı.

Bizim zemin çok sert kaya… Bu apartmanın temeli çok derin… Kaderden kaçılmaz… gibi cümleler zaman zaman deprem konusu olduğunda çok duyulur. Bunların dışında her depremden sonra hayati önem taşıyan deprem çantası hazırlama ve hayat üçgeni kurma ile ilgili bilgilendirici yazılar, tv programları, görseller yapılır. Bu sayılan unsurların da önemli olduğunu unutmayarak aslında herkesi endişeye düşüren durumun temeli; oturduğumuz ya da çalıştığımız binaların depreme dayanıklı olup olmadığını bilmememiz.

‘Peki bu durumda ne yapabiliriz?’

Cevap: Bina Risk Tespiti

Binanızın depreme hazır olmadığını düşünüyorsanız bu testi yaptırabilirsiniz. 5 katlı 10 daireli bir binada yaptıracağınız test için çok büyük meblağalar ödemeden makul ücretlere bağımsız firmalara yaptırabilirsiniz. Öte yandan bina risk tespiti yaptırmak için kat sahiplerinden birisi veya kanuni temsilcisi başvuru yapabilir. Riskli binaların tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış kurum ve kuruluşlara tapu ve kimlik fotokopisi ile başvurmanız gerekiyor. (Lisanslı kurum ve kuruluşları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden öğrenebilirsiniz)

Tespit başvurusundan sonra bu kurumlar belirli bir ücret karşılığında bina risk raporu hazırlıyor ve rapor 7 gün içinde belediyeye gönderiliyor. İnceleme sonucunda riskli olduğu belirlenen binalar, 10 iş günü içinde Altyapı Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü’ne ve Tapu Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildiriliyor. Binaya riskli yapı şerhi işleniyor ve ev sahiplerine tebligat gönderiliyor. Binadaki maliklerin bu karara 15 gün içerisinde itiraz edebilme hakkı var. Yapılan incelemeler sonrasında bina riskli değilse koyulan şerh kaldırılıyor. Öte yandan binanın güçlendirilmesi mümkünse 60 gün içerisinde hak sahiplerine bu durum tebliğ ediliyor. Eğer bina için kesin yıkım kararı çıktıysa bakanlık harekete geçerek yıkım işlemini tamamlıyor.

Binada risk varsa ne yapılmalı?

Binanız riskli ise 2 ihtimal var; güçlendirme ya da yıkıp yeniden yapma. Türkiye’de güçlendirme çalışması yıkım kadar yaygın değil. Oysa uzmanlar uygun yapılarda güçlendirmenin hem süre hem de maliyet avantajı olduğuna dikkat çekiyor. Öncelikle, binanın güçlendirme işlemine uygun olup olmadığının teknik olarak tespit edilmesi gerekiyor.

Güçlendirme kararı, kat maliklerinin beşte dördünün çoğunluğu ile alınıyor. Kat malikleri tarafından alınan güçlendirme kararı sonrasında, güçlendirme projesi yaptırılarak, belediyeden güçlendirme ruhsatı alınıyor. Güçlendirme giderleri, arsa payları oranında, kat maliklerince karşılanıyor.

Riskli yapı kararı kesinleştikten sonra, 60+30 günlük süre içerisinde, bina yıkım süreci başlayacağından, güçlendirme işleminin hızla yapılması gerekiyor.

Binalarda Risk Alarmı Veren 7 Kriter

 • Bina 1999 yılından önce yapıldıysa
 • Bina projesiz ve ruhsatsız yapıldıysa
 • İnşaatta hazır beton kullanılmadıysa
 • Binadan daha önce alınmış karot beton dayanımı C10 altındaysa
 • Bina kolon ve kirişlerinde çatlaklar varsa
 • Bodrum katta rutubet, kolon demirlerinde paslanma, betonda deniz kabukları gibi malzemeler varsa
 • Bina dere yatağı üstündeyse veya dolgu alandaysa
 • Unutmayalım ki …..

  Deprem Değil Bina Öldürür!!

  Tasarlab