Sesli Kitap Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Kalabalık bir şehirde yaşıyor, sürekli gürültüye maruz kalıyorsanız, kitap okuyacak alan ve vakti bulmakta zorlanıyorsanız sesli kitaplar yeni hobiniz olabilir. Fakat son yıllarda popüler olan bu teknolojinin olumlu ve olumsuz olmak üzere bilinmesi gereken bazı özellikleri var. 

Bu yazımızda sesli kitaplar hakkında bilinmesi gereken 8 bilgiye yer verdik. 

Kelime Haznesini Geliştiriyor

Okunan kelimelerin yerine duyulan kelimeler çok daha etkili olabilir. Konuşmayı gözlerimizle değil kulaklarımızla öğrenmiş olmamız da bu farklılık üzerinde etkili. Bebekliğimizde ses aracılığıyla sözcükleri keşfetmiş olmamız, sesli kitaplarda duyduğumuz sözcükleri çok daha kolay kanıksamamızı sağlıyor.

Kitabı Okumak Yerine Dinlemek, Kendi Yorumunuzun Önüne Geçebilir

Kitap okurken bütün nitelemeler ve betimlemeler yazarla bizlerin arasındaki bir bağdır. Okuduğumuz cümlelerin tonlaması bizlerin kontrolündedir ve nasıl ki metinlerde yazarın aktarma üslubu etkiliye bizlerin üslubu da anlayışımız ve hayalimiz üzerinde etkilidir. Seslendirme tekniğiyle dinlenilen kitaplarda ise araya bir kişi girer: seslendirici. Kitabı onun tonlamalarıyla, onun üslubuyla dinliyor olmanız aynı zamanda onun yorumuyla dinlediğiniz anlamına gelir. 

Okuma Alışkanlığına Teşvik Edebilir

Kitap okumayı hep çok isteyen ama bu alışkanlığı geliştirememiş biriyseniz sesli kitaplar sizi okumaya da teşvik edebilir. Hayal etmenin; başka serüvenlere, fikirlere dahil olmanın zevki kitap okuma motivasyonunuzu artırabilir. 

Büyük Bir Kütüphaneyi Cebinizde Taşıyabilirsiniz

Tıpkı masallar ve fantastik öykülerde olduğu gibi binlerce kitabı küçücük cebinize sığdırabilirsiniz. Teknolojinin ve telefonların sunduğu bu imkan geniş bir kütüphanede aradığınızı kolaylıkla bulmanıza ve bağımsız bir okuma alanına sahip olmanıza olanak sağlar

Disleksi Hastaları İçin büyük Bir Avantajdır

Okumakta zorlanan disleksi hastaları için sesli kitaplar bir avantajdır. Düzgün bir lügatla ve zengin bir içerikle sunulan sesli kitaplar disleksi hastalarının konuşmasında teşvik edici olabiliyor. 

Materyale İhtiyacınız Olabilir

Eğer sesli kitapları eğitim amaçlı kullanıyorsanız beraberinde materyal kullanmanız gerekebilir. Görsel sunum olmayan sesli kitaplarda, seslendiricinin yönlendirmeleri eşliğinde elinizdeki materyali eğitiminiz için kullanabilirsiniz. 

Görme engeli Bulunan Öğrenciler için Yardımcı Bir Araç

Sesli Kitaplar, görme engelli öğrenci ve bireyler için önemli bir öğrenme yöntemi olarak değerlendirilebilir. Aynı şekilde destekleyici bir unsur olarak öğrenme bozukluğu bulunan öğrencilerin okuma, öğrenme eğrisini artıracak ilave bir araç olarak sunulabilmekte. 

Hayal Dünyanızı Tembelleştirebilir

Okunan kitaplar, yorumlama kısmının size ait olması sebebiyle hayal gücünüzü geliştirebilir. Betimlemeleri, olay akışını hayal etmenin okuma yoluyla yapılması seslendirme aracılığıyla yapılmasından daha verimlidir. Çünkü okurken kurduğunuz hayallerde beyninizi çok daha fazla kullanırsınız.

Tasarlab