Shibori Tekniği Nedir?

Uzak Doğu ülkelerinden popüler bir el işi tekniği olan Shibori, kendine özgün stiliyle oldukça dikkat çekiyor. Binlerce desen ve rengin kullanılabildiği, baştan sona el emeği içeren bu teknikte kendi desenini yaratmak mümkün. Yüzyıllardır Uzak Doğu ülkelerinde tekstil ürünlerinde kullanılan bu zanaat işleminin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.  

Shibori Tekniği Nedir?

Shibori aslında bir kumaş boyama ve kumaşa desen verme işlemidir. Kökeni ise Japonya’ya dayanır. Sıkmak, basmak ve sıkıştırmak anlamlarına gelir. Bu zanaat işleminde örme tekniği ile birbirinden farklı desenler oluşturulur ve kumaşa basılır. Uzun bir işlemdir ve resist boyama tekniği kullanılır. İlk aşamadan son aşamaya kadar herhangi bir makine kullanılmaz.

Köşeli bir materyale ip ya da kumaş parçaları sarılır. Bu sargı kendi içinde bir desen oluşturur. Daha sonra desen aracı haline gelen bu materyal boyaya batırılır ve kumaşa basılır. Geniş materyal kullanmak akıllıcadır çünkü kumaş boyunca tek tek basmak ve hizalamak gerekir. Ayrıca ipler bir materyale sarılmadan direkt kumaş üstünde de çalışılabilir. Fakat her halükarda uğraştırıcı ve sabır isteyen bir iştir.

Shibori Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Boyama yapılacak kumaşın emici materyalden oluşması gerekir. Tercihen pamuk, keten, yün ve ipek önerilir.
  • Tekniğin geleneksel rengi çivit mavisidir fakat istenilen her renk kullanılabilir.
  • Kumaş boyama esnasında yardımcı olması için paket lastiği, mandal ve iplik bulundurmanız önerilir.
  • Boya ile elinizin temas etmemesi için eldiven kullanabilirsiniz.
  • 2 buçuk litre su için 1 çay kaşığı toz boya kullanılır. Daha yoğun bir renk elde etmek için boya miktarı artırılabilir.
  • Desen kumaşa işlenmeden önce iplikler sulandırılmış boyaya yatırılır. Desen uygulanacak kumaşın büyüklüğüne göre bir koca seçmeniz önerilir.
  • İşlemleri bahçe ve balkon gibi açık alanda yapmanız tavsiye edilir. Sulu bir işlemdir ve boya kalıntıları etrafa bulaşabilir. 

Shibori Çeşitleri Nelerdir?

Shibori için birbirinden farklı teknikler kullanılır. Antik yıllardan bu yana yapılan bu zanaatte yüzlerce teknik geliştirilmiştir ve en sık kullanılanlar şunlardır:

Kanoko Shibori: Kumaş küçük tutamlarla bağlanır ve istenen desen bu şekilde elde edilir. Her bir tutam düğümlenerek birbirine bağlanır ve daha sonra boyanıp dikkatlice serbest bırakılır.

Kumo Shibori: Örümcek ağı benzeri bir desen oluşur. Kumaşlar birbirine liflerle bağlanır ve bu şekilde desen oluşturulur.

Miura Shibori: İpler ya da kumaş parçaları ilmeklerle bağlanır. Daha sonra kancalı bir iğne yardımıyla çekilir ve su dalgaları oluşturulur. Bu teknikte sabit ve istikrarlı bir desen yoktur. Her desen kendine hastır ve doğal bir görüntü elde edilir.

Shibori ile Neler Yapılır ve Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Shibori tekniği ile birçok ürün yapabilirsiniz. Kıyafet, nevresim, perde, dekoratif tablo, yastık kılıfları gibi tekstil içerikli olan her ürün için kullanılabilir. Bunun yanı sıra değiştirmek istediğiniz ürünlere de shibori ile yeni bir hava katabilirsiniz.

Shibori Uzak Doğu kültlerinden biridir ve genellikle oluşan desenler de Uzak Doğuyu çağrıştırır. Bu sebeple dekoratif kullanımında dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Minimalist ya da doğal öğeler bulunduran dekorasyona sahip bir eviniz varsa Shibori sizin için biçilmiş kaftandır. Tablolar, kılıflar ya da perdeler üzerindeki Shibori desenleri ev dekorasyonunuzu tamamlar ve renk katar. Bunun yanı sıra dekorasyonunuzdaki birçok parçası Shibori kumaş parçalarıyla farklı bir şekle sokmanız da mümkün. Örneğin; abajurunuzu Shibori tekniği ile değiştirebilir ya da mobilyalarınıza dikkat çekici detaylar ekleyebilirsiniz.

 

Tasarlab