Sıfır Atık Odaklı Alışveriş Önerileri

Gün geçmiyor ki dünyamızın, içinde yaşadığımız doğanın alarm verdiğine dair yeni bir haber daha okumayalım. Kıtasal yangınlar, buzulların erimesi, yaban hayvanları başta olmak üzere pek çok türün yok olma sinyalleri vermesi ve elbette dünyamızın her yıl daha da ısınması… Tüm bu haberleri okuyup üzüntümüzü belirten emoji’lerle sosyal medya sayfalarımızda paylaşıyoruz. Ama hem aklımız hem de yüreğimiz bunun yeterli olmadığını söylüyor. İçinde yaşadığımız bu uzun metraj filmde dünyayı kurtaracak olan süper kahraman bizleriz, hepimiz! Plastik ve ambalajlı ürün kullanımımızı azaltmalı, bez alışveriş torbası taşımayı alışkanlık edinmeli, kendin yap ürünlerle satın almayı asgariye indirmeli ve ikinci el ürünler kullanmayı tercih etmeliyiz. Alışveriş hayatımızın önemli bir parçası. Gelin bu rutini sıfır atık odaklı olarak şekillendirelim. İşte öneriler…

1. Tüketimi en aza indir

21. yüzyılın en güçlü felsefesi “az, çoktur”. Bu felsefeyi uygulamanın yolu ise sadeleşmekten geçiyor. Ne kadar az tüketirsek o kadar az atık üretiriz değil mi? Az tüketmek hem sağlığımız hem bütçemiz hem de çevremiz için oldukça faydalı bir alışkanlık. Her şeyde az. Yiyecekte, içecekte, temizlik ve bakım ürünlerinde, su ve plastik kullanımında tüketimimizi azaltmak, sıfır atık hedefine ulaşmamızda epey etkili olabilir.

2. Alışverişi azalt

Tüketimi azalttık ancak halen pek çok gereksinimimiz var. İhtiyaç belirleme listenizi yapın ve içlerinden evde üretebileceklerinizi işaretleyin. Sirke, yoğurt, ekmek, turşu, reçel, peynir ve hatta meyve-sebze. Ambalajlı ürünleri onca zahmetle evinize taşımak yerine tüm bunları evde ürettiğinizi düşünsenize! Biraz zaman ayırıp balkonunuzda hatta balkonunuz yoksa pencere önünde bile yetiştirebileceğiniz tarım ürünleri var. Üstelik bunlar elinizin emeği, gözünüzün nuru; içinde ne olduğunu, nasıl yetiştiğini bildiğiniz hatta yetişmesini anbean izlediğiniz sağlıklı ürünler. Stresi azaltması, ruhu dinlendirmesi de cabası…

3. Plastik ürünlerden uzak dur

Tüm bunları yapıyorsunuz ancak hala mecburen satın almak zorunda olduğunuz ambalajlı ürünler var. Bu aşamada yapmanız gereken şey plastik ambalajlı olanlar yerine olabildiğince kağıt ambalajlı ürünleri tercih etmek. Cam kavanozla, karton veya kese kağıdıyla ambalajlanmış ürünler satın almak. Tamam bu şekilde sıfır atık olmuyor ancak en azından cam kavanozu kendin yap fikirleriyle kullanışlı bir eşyaya dönüştürebilirsiniz. Kese kağıtları ise kısa sürede bozunacağından doğaya zarar vermeyecektir.

4. Kendin yap veya ikinci el kullan

Kendin yap rüzgarına henüz kapılmayanınız var mı bilmiyoruz ama bir kapıldınız mı kendinizi alamayacağınıza eminiz. Kendin yap fikirleri ve ikinci el ürünlerle tüketimimizi ve internet alışverişimizi oldukça azaltabilir, atık üretimimizi en aza indirebiliriz. Hatta dostlarımızla sosyal medya üzerinden bir takas ağı kurarak eşyalarımızı değiş tokuş edebilir; böylelikle hem tasarruf edebilir hem de doğayı koruyabiliriz.

Tasarlab