Sinirsel Kaşıntı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tıp dilinde pruritus olarak bilinen kaşıntı sorunu, birbirinden farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Kimi zaman başka hastalıkların komplikasyonu olarak ortaya çıkarken, kimi zaman deri hastalıklarına bağlı olarak gelişir. Pruritus hastalığı bazı kişilerde ise nöropatik sebeplerle ortaya çıkar. Bu durum sinirsel kaşıntı olarak bilinir.

Sinirsel Kaşıntı Nedir?

Sinirsel kaşıntı, nöropatik kaşıntı olarak da bilir. Bu hastalık hastanın belli bir sebepten derisinde kaşıntı olmasıyla ilgili değildir. Nöronlardaki sinir iletimindeki bozukluklara bağlı olarak meydana gelir. Kaşıntının kökeni cilt ya da karaciğer böbrek hastalığı gibi komplikasyon yaratan diğer hastalıklar değildir. Sinirsel kaşıntı daha çok nöropatik hastalık semptomu olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra sinirsel kaşıntının neden gerçekleştiği tam olarak bilinmemektedir. Fakat yaygın görüş nöronal ve glial hasarlar sebebiyle meydana geldiğidir. Birçok hastada kaşıntı ile birlikte ağrı ve uyaranlara karşı aşırı hassasiyet gözlemlenir.

Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntı semptomu birçok hastalıkta görülebilir ve kişi neden olduğunu anlamayabilir. Fakat bu kaşıntıların ne şekilde olduğu hastaya bir fikir verebilir.

Sinirsel kaşıntı, hastayı kontrolden çıkaracak boyutlara ulaşabilen bir semptomdur. Hastanın günlük yaşamını, işlerini büyük oranda zorlaştırır. Kaşıntı spesifik bir bölgede değil vücudun her yerinde gerçekleşebilir ve günden güne değişkenlik gösterebilir.

Mide bulantısı ve karın ağrısıyla birlikte seyreden, genellikle gece tetiklenen kronik kaşıntılar karaciğer ya da böbrek hastalığından kaynaklı olabilir. Bölgesel kaşıntılar cilt-deri sorunlarına bağlı gelişmiş olabilir.

Not: Kaşıntı sebebinin sağlıklı şekilde ayırt edilmesi için doktora gitmek gereklidir. Kişiler bu ayrımları kendi fikirlerine ya da uzman olmayan başka kişilerin fikirlerine göre yapmamalıdır.

Sinirsel Kaşıntı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sinirsel kaşıntı hastalığının sebebi tam olarak bilinmediğinden kesin ve kalıcı bir tedavisi de geliştirilememiştir. Tedavi genellikle semptomları azaltmak ve hastayı rahatlatmak üzerinedir.

Tedavi öncesinde hasta nöroloji ve dermatoloji bölümlerinde muayene edilir ve yaşadığı sorunlara göre kişisel tedavi yöntemi belirlenir.

  • Yaygın olarak ilaç tedavisi uygulanır. Bu süreçte deneme yanılma yöntemi uygun görülebilir. Kullanılan ilaca hastanın olumlu tepki vermemesi olasılığı vardır. Bu durumda diğer ilaçlar denenebilir.
  • Nöropati kimi hastalarda diyabete bağlı olarak gelişebilir. Diyabet sebebiyle sinir hücrelerinin hasar görmesi ve iltihaplanması halinde hastada kaşıntı tetikleniyor olabilir. Bu durumda hastaya diyabet tedavisi uygulanır. Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisiyle kan şekerinin ideal değerlere ulaşması sağlanır. Hasta insülin tedavisi görür.
  • Ek olarak, bazı hastalarda fizik tedaviye ihtiyaç duyulur. Sinir hasarının giderilmesi için kullanılan ilaçların kas güçsüzlüğü gibi yan etkileri olabilir. Bu durumda kaslarının zayıflamaması için hastaya düzenli egzersiz ya da fizyoterapi tedavisi de önerilir.

Bu sayfada yer alan bilgiler sadece kullanıcıları bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tasarlab