Size İlham Verecek En İyi ve Başarılı TedX Konuşmaları

Alanında uzman ve çevresine ilham verecek kişilerin konferans vermesiyle sağlanan TedX konuşmaları son yıllarca oldukça dikkat çekiyor. İlk yıllarda yalnızca uzman kişilerin davet edilerek düzenlendiği mesleki konferansların gördüğü rağbet zamanla başarının ve fark düşünebilmenin birer yol göstericisine dönüştü. 

Bu yazımızda sizlere ilham verebilecek en iyi ve başarılı TedX konuşmalarını listeledik. 

Leyla Navaro- Yıkıcı Hasetten Yaratıcılığa Yolculuk

İstanbul Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünde lisansını tamamlayan ve Boğaziçi Üniversitesi’nde aynı dalda yüksek lisans yapan psikolog Leyla Navaro’nun 2016 yılında düzenlediği TedX konferansının temel konusu haset ve yaratıcılık arasındaki bağlantı üzerine. 

Bu konferansta Leyla Navaro yadırganan bir duygu durumu olan haseti bambaşka bir yönüyle ele alıyor ve şöyle diyor:

“Haset aslında bir gelişim mesajıdır. Kendimizde eksik gördüğümüz, ya da gerçekleştirmeyi arzu ettiklerimizin bir başkası tarafından açıkça simgelenmesidir. Sorun bu duygunun yıkıcı kullanımıyla oluşur. Oysaki hasetin tutkulu enerjisi yıkıcılıktan çıkıp, bir kişisel gelişim serüvenine dönüşebilir.”

Susan Cain – İçe Dönüklerin Gücü

Çocukluğunda içe kapanık bir yapıya sahip olduğu için yaşıtları tarafından zorbalığa uğrayan, sosyalleşmek yerine kitap okumak gibi yalnız yapılan aktivitelere yöneldiği için dışlanmış bir kadın Susan Cain. Günümüzde öğretim görevlisi mesleğine devam eden Susan Cain 2012 yılında içe dönüklük ve dışa dönüklük kavramlarını ele alarak bunların hayatlarımızı nasıl etkilediğini ele alıyor. 

İçe dönüklerin güçsüz, çekingen olduğuna dair önyargıları kırmak ve potansiyellerinin farkına varılması için yapılan bu konuşmada dikkat çekilen bir nokta da şu: İçe dönüklük çekingenlik ve yargılardan korkmak değildir. İçe dönüklük yalnızlığı ve sakinliği sevme halidir. 

Bunların yanı sıra Susan Cain dünyadaki insanların 3’te 1’inin içe dönük olduğunu, iş hayatındaki başarının sosyalleşme ile doğru orantılı olarak görüldüğünde bu sosyalleşmelerden hoşlanmayan içe dönüklerin potansiyellerini gerçekleştirmesine engel olunacağını da ekliyor. 

Angela Lee Duckworth – Tutkunun ve Azmin Gücü 

Kariyer hayatına bir matematik öğretmeni olarak başlayan ve öğrencileri arasındaki başarı farklılıklarını incelediğinde psikolog olmaya karar veren Angela Lee Duckworth, bu alandaki çalışmalarıyla deha ödüllü bir psikoloji profesörü olma başarısına erişmiş.

2019 yılında TedX ev sahipliğiyle düzenlediği konferansta başarılı olmanın temelini deşifre eden Angela Lee Duckworth, bu konuda en belirleyici özelliğin IQ, sosyal beceriler ya da huzurdan çok metanet yani tutku ve azim duygusuyla ilgili olduğunu belirtiyor. 

Angela Lee Duckworth azimli ve tutkulu yani metanetli karakterlerin günlük, aylık düşüncelerden çok gelecek odaklı düşünerek başarılı olabildiğini söylüyor. 

Kelly Mcgonical- Stresle Nasıl Arkadaş Olunur?

Stanford Üniversitesi’nde psikoloji alanında çalışmalarıyla tanınan sağlık profesörü Kelly Mcgonical, 2013 yılında gerçekleştirdiği konferansta strese karşı bakış açımızı baştan sona değiştiriyor ve yeni bir çözüm önerisiyle geliyor. 

Toplumda büyük bir düşmana dönüşen stres ve kaygı üzerine giden Kelly Mcgonical, strese karşı geliştirdiğimiz düşüncenin onun bizi nasıl yöneteceğini belirlediğini de ilave ediyor. Kısaca stresi düşman olarak gördüğümüzde stresin olumsuz etkilerinden daha çok etkileneceğimizi dile getiriyor.  Ona göre stres tüm duygu ve ruh halleri gibi bedenin ve zihnin birer tetikçisi, habercisi. Stresi pozitif bir faktör olarak kabul etmenin ve stresle başa çıkmak için başkalarına yardım eli uzatmanın önerildi bu konuşmaya şuradan ulaşabilirsiniz:

Tasarlab