Spora Birlikte Başlayın: Eşli Egzersizler

Grup sporlarının ve iyi anlaştığınız ya da sevdiğiniz bir kişiyle spor yapmanın hem motivasyonu yükselttiğini hem daha sürdürülebilir olduğunu biliyor muydunuz?
Çoğu insan spora başlayıp sürdürmekte zorlanabilir, bunun sebebi de genellikle sporu yalnız yapmaktan sıkılması olur. Fakat partnerli sporların ya da grup sporlarının daha uzun süre devam ettirilebildiği bilinmektedir. Partnerimize karşı duyduğumuz sorumluluk bilinci de, egzersiz anında daha iyi vakit geçiriyor olmamız da plana sadık kalmamızı kolaylaştırır.
Partnerinizle birlikte spora başlamayı düşünüyorsanız birlikte yapabileceğiniz onlarca egzersiz türü bulunuyor.

Koşu-Yürüyüş

Dilerseniz açık havada dilerseniz bir spor salonunda yapacağınız koşu ya da yürüyüşleri partnerinizle birlikte organize edebilirsiniz. Bu hem evden çıkmanızı kolaylaştıracak hem de koşu-yürüyüş sürenizi uzatmanıza katkı sağlayacaktır.
Açık havada yapacağınız koşu ve yürüyüşler için farklı güzergahlar belirleyebilir şehrin farklı noktalarını da birlikte keşfedebilirsiniz. Farklı yürüyüş parkurları, ormanlık alanlar, şehrin farklı bölgelerini tek tek gezebilir ya da birlikte iş çıkışı yürüyüşleri planlayabilirsiniz.

Tırmanış

Hem doğayla iç içe olduğunuz hem de beden sınırlarınızı zorladığınız bir spor. Tırmanış diğer adıyla dağcılık yalnız yapılması zor bir spordur. Bu esnada sakatlanabilir, kaybolabilir, yabani hayvanlarla karşılaşabilir ya da ileri düzeyde yapıyorsanız mahsur kalma gibi tehlikelerle karşılaşabilirsiniz. Özetle maceraperest bir spor dalıdır. Bu esnada yanınızda yardımlaşacak bir kişinin olması fazlasıyla önemlidir. Bu kişi partnerinizse tırmanış daha zevkli hale gelebilir, birlikte enteresan maceralar yaşayabilir, adrenalininizi yükseltebilirsiniz.

Pilates

Pilateste ilerleyebilmek için sizi destekleyecek bir partnerinizin olması işinizi hızlandıracaktır.
Yani hareketlerin sıklıkla tekrar edildiği bu spor kimi zaman sıkıcı hale gelebilir ve erkenden bırakabilirsiniz. Partnerinizle birlikte yaptığınızda tek başınıza cesaret edemediğiniz hareketleri deneyebilir, birbirinize destek olarak motivasyonu artırabilir ve yeni kazanımlar edinebilirsiniz. Bununla birlikte pilates egzersizlerinde çift olarak yapılacak hareketler de bulunmaktadır. Couple workout olarak bilinen bu egzersiz hareketleri düşük seviyeyle başlayıp ileri seviyeye götürülebilmektedir.

Yoga

Tek başına yoga yapmak her zaman kolay olmayabilir. Bu kimi zaman hareketlerin zorluğundan kimi zaman ise sürekliliğinden kaynaklanır. Partnerinizle birlikte yoga yaparken tıpkı pilateste olduğu gibi birbirinize yardımcı olabilir, kabiliyetinizi artırabilirsiniz. Ayrıca yoga egzersizlerinde de partnerli çalışma sistemi bulunmaktadır. Bu egzersizlere bir danışman ile birlikte başlamanız doğru yönlendirmeler almanız ve sakatlanma ihtimalinin azalması yönünden faydalı olacaktır.

Dans

Eş zamanlı olarak kardiyo, esneme ve kas güçlendirme imkanı sağlayan dans egzersizlerine partnerinizle birlikte katılarak hem ilişkinizin aurasını güzelleştirebilir, keyifli zaman geçirebilir hem de birlikte spor yapma imkanı bulabilirsiniz. Tango, vals, salsa, bachata gibi Latin danslarının yanı sıra; modern dans, R&B gibi türlere katılabilir aynı zamanda folklorik danslara da yönelebilirsiniz. Hem sizin için hem ilişkiniz için yeni bir kazanıma dönüşecek olan dans; ritmik bilincin artmasına, zihin beden koordinasyonunun güçlenmesine, çiftlerin arasındaki uyumun ve beden dili kullanımının artmasına da olanak sağlamaktadır.

Rafting

Doğa koşulları ve coğrafi koşullar gereği çok sık yapılamıyor olsa da rafting partnerinizle birlikte katılabileceğiniz en zevkli sporlardan biri. Çıktığınız tatillerde rafting deneyimi yaşayabileceğiniz gibi rafting gruplarına katılarak güncel rotaları takip etmeniz de mümkün.

Ülkemizde rafting genellikle Rize, Artvin, Düzce, Muğla, Antalya, Tunceli, Kayseri, Denizli gibi şehirlerde yapılmaktadır.

Tasarlab