Sporda Ani Ölümler ve Nedenleri

Sporda ani ölüm risk oranı ülkeler arasında farklılık gösterse de bu oran %0.003 ile %0.001 (100 binde 1 ile 100 binde 3) arasında değişkenlik gösterir. Nadiren rastlanan bu durum oldukça trajiktir fakat çeşitli kontrollerle önlem alınabilir. Genellikle kardiyovasküler (kalp ve damar hastalıkları) sebeplere dayalı olan bu ölümleri çeşitli sağlık kontrolleri sonrasında kontrol altına almak mümkün. 

Sporda Ani Ölümlerin Sebepleri Nelerdir?

Spor esnasından yaşanan ani can kayıplarının temel sebebini kalp ve damar sağlığındaki problemler oluşturur.  Kardiyovasküler problemler spor esnasında gerçekleşen ani ölüm sebeplerinin büyük bir çoğunluğunu oluştur. 35 yaşın altında gerçekleşen kardiyovasküler hastalıklar kaynaklı ölümlerde ise genel olarak genetik yatkınlık gözlenmiştir. 

Aşağıda sıraladığımız hastalıklar sporda ani ölümlerin sebeplerindendir. 

  • Koroner arter hastalığı (kalp damar sertleşmesi)
  • Anormal kalp kası büyümesi
  • Hipertansiyon
  • Kalp damar tıkanıklığı
  • Miyokardit (kalp kasında iltihaplanma-enfeksiyon)
  • Brugada Sendromu (Kalp içindeki elektriksel uyarıların iletilmesi sorunu)
  • Beyin kanaması (bu durum hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklara bağlı olarak yaşanabilir)

Nasıl Önlem Alınabilir?

Sporda yaşanan ani ölümlere önlem almak için yapılması gereken ilk şey spora başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmektir. Temposu düşük olan yürüyüş ve pilates gibi sporlar birçok hastalıkta risk teşkil etmese hatta öneriliyor olsa da yüksek tempolu, kan dolaşımındaki basıncı artıran sporlara başlamadan önce sağlık kontrolü zorunlu görülüyor. 

Sporda ani ölümlerin önüne geçmek için kişiye özel egzersiz programı uygulamak oldukça faydalı bir seçimdir. Fıtık, kas zedelenmeleri, omurga kayması gibi durumlarda korunaklı egzersizler hazırlandığı gibi kişilerin kalp damar sağlık durumlarına göre de egzersizler hazırlanabilir. Yapılan sağlık kontrollerinin ardından elde edilen veriler, egzersiz programlarının düzenlenmesinde kullanıldığında sporcuların ani ölüm ya da kriz geçirme olasılıkları azalmış olur. Kardiyovasküler etmenler göz önüne alınarak hazırlanan egzersiz programlarında dikkat edilmesi gereken şeyler: nabız, tansiyon ve basınçtır. Spor yapan kişilerin bedenlerini çok zorlamayacak tempo ve ağırlıklarla çalışması gerekir. 

Mevsim şartlarına göre egzersiz yapmak da spor esnasında yaşanan ölümlerin önüne geçebilir. Kış ve yaz şartlarının birbirinden farklı ve beden üzerindeki etkilerini düşündüğümüzde yapılan egzersizlerin aynı olmaması gerektiğini fark ederiz. 

Hayat Sigortası ve Sporda Ani Ölüm 

100.000’de 3 ile 1 aralığında görülecek kadar nasir olsa da spor esnasında ölüm, hepimizi aniden yaşayabileceğimiz bir risk olarak tehdit ediyor. Bu riski azaltmanın temel yolu sağlık kontrolleri ile doğru egzersizlere yönelmek olsa da başımıza gelme ihtimaline karşın alabileceğimiz bir diğer önlem hayat sigortası yaptırmak. Hayat sigortası: ani ölümler, kazalar ve tehlikeli hastalıklara karşı kendimizi ve ailemizi güvence altına almanın bir yolu. Sporda ani ölüm riskine karşı ailemizi ve vasilerimizi ekonomik yönden güvence altına alabiliriz. 

Bunun yanı sıra spor esnasında yaşanabilecek kalp krizi gibi beklenmedik durumlara karşı da hayat sigortası güvenceli bir yöntemdir. Hayat sigortası olan kişiler kriz sonrası tedavi, malulen işsizlik gibi koşullarda, poliçe kapsamında, sigorta desteği alabilir. 

Tasarlab