Starlink İnternet Nedir?

Teknolojik buluşlarıyla, varlıklarıyla ve karakteriyle bir fenomen haline gelmiş olan Elon Musk’ın, dünya teknolojisine son armağanlarından biri Starlink oldu. İnternet teknolojisi için devrim sayılabilecek bu girişimi uzay teknolojisi, uluslararası iletişim ve uluslararası güvenlikte de fazlasıyla önemli bir yere sahip.

Starlink İnternet Teknolojisi Nedir?

Günümüzde kullandığımız internet yer altından ve okyanus altından geçirilen kablolar ile sağlanıyor. Starlink internet ise uzaya yerleştirilen uydularla sağlanan bir internet ağı. Tüm dünyaya yayılabilen ve kablo yerleştirilmiş olmasına bağlı olmayan Starlink internetin bir diğer özelliği ise çok daha hızlı bir internet kullanımı sağlıyor olması. İlk defa 2019 yılında gönderilen Starlink uydularından yaklaşık 2 bin tane bulunuyor. Bölgesel yeraltı döşemelerinden bağımsız bir şekilde bağlanılan uydular sayesinde çölde, açık denizlerde veya çeşitli ücra köşelerde internete erişmek ve dünyanın kalanıyla bağlantı kurmak mümkün. Starlink internet geleneksel internetten ve fiber internetten çok daha hızlı bir kullanımı sunacak. İnternet hızı bölgelere göre değişiyor. Bu zamana kadar gerçekleştirilen kullanımlarda 542 Mbps hızı, rekor hız oldu. Ayrıca çeşitli bölgelerdeki kullanıcılar yaklaşık 3 kat hızda internet kullanabildiklerini dile getiriyor.

Starlink Hakkında Tartışmalar ve Çevre Kirliliği

Starlink özellikle gökbilimciler tarafından eleştirilere maruz kalıyor. Günden güne artan Starlink uydularına, diğer firmaların da katılacağını bu sebepten dolayı uzayı izleme sürecinin zorlaştığını iddia ediyorlar. Starlink uydularının ışıkları sebebiyle uzaydan alınan uydu görüntülerinde bozulmalar meydana geldiğini de ekliyorlar.

Ayrıca bilim insanları, Starlink uydularının dünyaya çok yakın olduğunu bu sebeple gökyüzü görüntüsünün değişeceğini öne sürüyor. Starlink uyduları diğer uyduların dünyaya yakınlığından 60 kat daha yakın. Daha hızlı internet sağlayabilmesi için 60 kat yakına yerleştirilen Starlink uydularının ışık kirliliğine yol açacağı, bu sebeple dünyada güneşe ve ışığa bağlı birçok hasarın meydana geleceği düşünülüyor. Elon Musk bu soruna güneş siperleri ile engel olacağını iddia ediyor.

Bilim insanlarından gelen bir diğer uyarı ise Starlink’in atmosfer yapısındaki kimyayı bozacağı. Starlink uyduları alüminyum benzeri metallerden oluşuyor ve günümüzde binlerce uydu haliyle tonlarca alüminyum gökyüzünde geziniyor. Astrofizik profesörleri bu sebeple uyduların atmosferdeki kimyevi değişikliklere yol açacağını ve atmosfer kirliliğin önüne geçilemez hale geleceğini iddia ediyor.

Starlink İnternet Nasıl Kullanılır?

Starlink internet kullanımı için, şirketten internet kiti satın almanız ve kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yaklaşık 590 ABD doları olan kiti satın almak için Starlink’in sitesinden sipariş vermeniz gerekiyor. Ayrıca devamında abonelik için 99 dolarlık ödemeler (fiyat güncellenebilir) yapmanız da gerekecek.

Satın aldığınız kitin içerisinde şunlar olacak:

 • 1 tane Starlink uydusu.
 • 1 tane Starlink uydu ayağı.
 • 1 tane POE güç adaptörü.
 • 1 tane Starlink Router.
 • Yaklaşık 15m uzun network kablosu.
 • Kısa network kablosu.
 • Bağlantı vidaları

Kurulum gerçekleştikten sonra Starlink internetinizi kullanabilirsiniz.

Starlink Nasıl Alınır?

Starlink internet sahibi olmak için öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuzu site üzerinden bireysel olarak yapabilirsiz. Herhangi bir aracı kurum kullanmanız gerekmiyor.

 • İlk olarak starlink sitesini giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan formu doldurun ve eposta adresinizi girin.
 • Daha sonra ikinci satırdaki “Service Address” bölümüne tıklayın ve konumunuzu seçin.
 • Bilgilerinizden emin olun ve “order now” butonuna tıklayın.
 • “Servise Information” bölümüne ad, soyad ve telefon numaranızı girin.
 • “Billing Information” formuna kredi kartı bilgilerinizi girin.

Starlink Türkiye’de Var mı?

Starlink 2021 yılının sonunda teslim edilmek üzere birçok ülkeden ön sipariş aldı. Fakat şu ana kadar kitler, çip sorunu sebebiyle hiçbir bölgeye ve ülkeye teslim edilemedi. Yapılan açıklamalara göre 2022 yılı içerisinde Starlink kitleri Türkiye’ye ulaştırılacak ve bu sayede Türkiye’de Starlink kullanımı başlayacak.

Tasarlab