String Art (İp Sanatı) Nedir?

Tarihte yapılmış olan birçok sanat günümüzde modernize edilerek ve yeni şekillere bürünerek karşımıza çıkıyor. Ortadoğu ülkelerinde kadınların çeyizine koymak, evini güzelleştirmek ve armağan etmek için yaptığı filografi sanatı da son zamanlarda ip sanatı (string art) olarak yeniden yapılıyor.

String Art (İp Sanatı) Ne Demektir?

String art belli bir zemin üzerinde çivi gibi nesnelerin çakılması ve aralarından iplerin geçirilerek bilinçli bir desen oluşturulmasıdır. Aslında Ortadoğu sanatı olan filografi sanatının modernize edilmiş halidir. Ahşap plaka üzerine çivi çakıp, halı dokuma tekniğine benzer bir teknikle ip örülerek yeni desenler oluşturuluyor. Filografi sanatı, günümüzde minimal hale getirilmiş ve string art’a dönüştürülmüştür. Bir diğer farklılık ise filografi çalışmalarında genellikle soyut-serbest çalışmaların yapılmaması ve iplerin çok daha sık bir teknikle sıralanması. String art tekniğinde ise genellikle ipler arasındaki mesafe daha geniştir ve spesifik bir desene odaklanılmaz.

String Art (İp Sanatı) Nasıl yapılır?

String art yapmanın temel prensibi aslında basittir: Bir zemine dikey sabitler ekleyip aralarından ip geçirmek. Fakat yapmak istediğiniz şekil ve desenler string art yapma yöntemlerinizi değiştirebilir. Şık çizgilerle bir desen yapabileceğiniz gibi string art ile bina şeklinde 3 boyutlu bir obje de tasarlayabilirsiniz. O halde ipi geçirme şekliniz de çivileri sabitlediğiniz zemin de değişmek zorunda kalacaktır.

Klasik bir string art çalışmasının yapılışı ise şöyledir:

  • İlk olarak kişi üzerinde çalışmak istediği plakayı seçer. Plakanın daha sonra çıkarılmadığını ve çalışmanızı onun üzerinde sergileyeceğinizi hatırlatmak isteriz. Bu yüzden kendinize en uygun plakayı seçin. Dilerseniz ahşap plakanızı akrilik boya ile boyayabilir ve farklı desenlerle süsleyebilirsiniz.
  • Bir sonraki adımda plaka üzerine yapmak istediğiniz desenin taslağını (genel hatlarını) çizin. Çizdiğiniz hat üzerinde çivileri sabitleyin ve hizalayın.
  • Eğer bir desen değil şablon (mandala gibi) çalışacaksınız dış hatların yanı sıra ipe boyut kazandıracağınız orta sabitler de gerekecektir.
  • Daha sonra çiviler arasından ipleri geçirerek deseninizi oluşturmaya başlayın. Eğer ilk defa yapıyorsanız kolay bir desen seçmenizi öneririz.

String Art (İp Sanatı) Malzemeleri nelerdir?

String art yapmak için ahşap ve çiviye ihtiyacınız olabilir. Eğer elinizde bunlar yoksa farklı bir zemin ve çivi benzeri nesneler de tercih edebilirsiniz. Çivi sayınız tamamen oluşturacağınız desen ve çalışma metodunuzla ilgilidir. Bunun dışındaki zorunlu malzemeniz ise ip! Spesifik bir ip önerimiz olmasa da kolay kopmayacak bir ip tercih etmenizi öneririz. Yapacağınız desene göre ipin elastik olması ya da hiç esnememesi gerekebilir. Çalışmanızın üzerine çeşitli desen ve figürler eklemek isterseniz malzeme sayınızı da artırabilirsiniz. Yapacağınız deseni eğimli farklı bir görüntüye kavuşturmak için çivileri çakacağınız zemini değiştirebilir ya da dikey bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısımlar tamamen sizin yaratıcılığınızla ve beklentilerinizle ilgili olacaktır.

Tasarlab