Suda Doğum: Sağlıklı mı, Trend mi?

Son dönemde fazlasıyla duyduğumuz ve anne adaylarının çok fazla tercih ettiği suda doğum birçok kişiye göre en sağlıklı doğum yöntemi iken birçok kişiye göre yalnızca bir trend. Bu sorunun cevabını merak edenler için söylenebilir ki: ikisi de. Yani suda doğum hem sağlıklı bir yöntem hem de trend. Belki de sağlıklı olması sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor olabilir.

Rahat bir normal doğumdur

Suda doğum aslında yalnızca bir normal doğum yöntemidir. Anneye ve bebeğe herhangi bir müdahale edilmeden ve ikisi de riske atılmadan gerçekleştirilen bu yöntemde normal doğuma ek olarak annenin suyun etkisiyle rahatlaması sağlanır. Doğumun birinci ve ikinci aşamasında havuza-küvete alınan anne bebek çıkana kadar yaşadığı sancı ve açılmaları su desteği ile atlatır. Su sayesinde rahatlayarak bedenin ölçeklerini daha rahat bir şekilde zorlayabiliyor.

Araştırmalara göre suda doğum esnasında suni sancı, epidural (bölgesel anestezi), epizyotomi (vajinaya cerrahi müdahale) gibi doğum müdahalelerinin gerekliliği de büyük oranda azalıyor.

Kimler Yapabilir?

Suda doğum yöntemi her anneye uygulanan bir işlem değildir. Öncesinde anne ve bebeğin bu işlem için uygun olup olmadığı tespit edilir. Annenin suda doğum gerçekleştirebilmesi için öncelikle normal doğum yapabiliyor olması gerekir. Sezaryen ile doğum yapması gereken annelere suda doğum yapılmamaktadır.
Bununla birlikte çoklu gebeliklerde, yani ikiz-üçüz doğumlarında da suda doğum gerçekleştirilmez. Bunun sebebi çoklu gebeliklerin daha zorlu olması ve ilk bebekten sonra doğumun devam ediyor olmasıdır. Annenin ilk bebekten sonra suda kalması mümkün değildir.

Kanaması olan, enfeksiyonu olan, 37. Haftayı doldurmamış olan, standart kilonun üstündeki bebeğe sahip olan annelere de suda doğum işlemi uygulanmamaktadır. Yani annenin ve bebeğin herhangi bir risk altında olmaması gerekir.

Nasıl Yapılır?

Suda doğum işlemi normal gebelikle fazlasıyla benzerlik gösterir ve sakin ve huzurlu bir doğum planlanır. İşlem sabit küvetlerde ya da tek kullanım havuzlarda yapılabilir. İkisi de son derece steril olmalıdır.

Anne doğumun ilk aşamalarında suyun içinde olur ve hem suyun hem de yükselen endorfinin desteği ile rahatça açılır ve ilaç desteğine olan ihtiyaç azaltılır. Annenin panik olmamasında ve iyi hissettiği bir doğum gerçekleştirmesinde de suyun önemli etkisi bulunmaktadır.

Bu esnada anne gibi bebek de rahatlar. Doğum esnasında anne gibi bebek de strese girebilmektedir. Suda doğum ise annenin doğum paniklerini azaltarak bebeğin de panik olmasının önüne geçmektedir. Ayrıca anne karnındaki ılık ortamına en yakın ortamda doğan bebek doğum gerçekleştiğinde de normal koşullara göre daha sakin olur. İçinde yaşadığı su dolu keseden aynı ısı ve koşullardaki suya gelen bebek kendini doğal ortamında hisseder. Daha sonra ise annesinin kucağına verilir.

Tüm bu aşamalarda anne uzmanlar ve hekim tarafından yönlendirilir.

Avantajları ve zararları

Suda doğumun avantajı annenin doğum esnasında yaşadığı sancı, travma ve açılmalardan minimum düzeyde etkilenmesidir. Hem bedenen hem zihnen stressiz geçirilen bir doğum lohusalık döneminde ve sonraki gebeliklerinde de anneye destek olacaktır. Rahmin yırtılma ihtimalini azaltması ise suda doğumun bir diğer avantajıdır.
Suda doğumun zararlı olma ihtimali ise anne ya da bebekle ilgili durumlardan kaynaklanmaktadır. Annenin şekeri yüksekse, bebek normal pozisyonda değilse ya da strese girmişse, doğum uzamışsa, erken doğum gerçekleşiyorsa, bebeğin kilosu normalin üstünde ya da altındaysa suda doğum hem anne hem de bebek için zararlıdır ve böyle bir durumda doğum diğer yöntemler ile gerçekleştirilir.

Tasarlab