Sup Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hem yoga egzersizlerini hem de denizi sevenler için harika bir egzersiz türü Sup yoga. Dışarıdan bakıldığında tehlikeli görünse de kontrollü ve bilinçli bir şekilde yapıldığında güvenilir olan bu egzersiz türünde meditasyonu, eğlenceyi ve macerayı bir arada bulabilirsiniz.

Sup Yoga Nedir?

Sup kelimesi aslında “Stand up paddle” (kürek üstünde) tamlamasının bir kısaltması. Denizde kullanılan küreklerin üzerinde yapılan yoga hareketlerinden oluşan sup yoga egzersizler; deniz üzerinde egzersiz yapma, rahatlama ve meditasyon imkanı sunuyor. 5-10 dakika süren egzersizlerde kişiler, dengelerini de bir o kadar geliştiriyor.

Günlük yaşamın stresinden ve hızlı akan tempodan uzaklaşarak daha doğal, canlı bir ana geçiş yapmak ve bu esnada beden sağlığını geliştirecek egzersizler yapmak isteyenler için sup yoga mükemmel bir deneyim olabilir.

Sup Yoga Neden ve Nasıl Yapılır?

Aslında yoga açık ve kapalı alan olmak üzere birçok yerde yapılabilir ve her biri farklı bir deneyim yaşamanızı sağlar. Toprak üzerinde, ormanda, evinizde, spor salonunda nehir kenarında ya da denizde… İstediğiniz birçok yerde yoga yapabilirsiniz.

Fakat Sup yoganın kendi içinde sunduğu deneyimler daha farklıdır. Deniz üzerinde yapılan bu yoga türünde, su elementiyle yakınlaşarak huzuru ve dinginliği bulmak amaçlanır. Akışı, ahengi ve arınmayı kişinin yakından hissetmesi amaçlanır.

Sup Yoganın Faydaları Nelerdir?

Hint kültüründe yüzlerce yıl önce bir meditasyon türü olarak ortaya çıkan yoganın temel amacı ruhani bir yolculuğa çıkmaktır. Bir egzersiz türü olarak yapıldığında bile kişinin öz deneyim yaşamasını ve farkındalıklarının güçlenmesini sağlayan yoga egzersizlerinde Sup yoganın sunduğu farklı deneyim ve faydalar bulunur.

Her şeyden önce sup yoga yapan kişi bir kürek üzerinde dengede kalarak egzersiz yapmaya karar vermiş demektir ve bu onun kendine meydan okuma biçimidir.

Rutinini değiştirmiş olan bu kişi sup yoga deneyiminde zihniyle yeniden uyumlu hale gelmeyi öğrenir.

Sup yoganın bir diğer kazanımı korku ve heyecanı yönetebilmektir. Riskleri olan bu sporda kişiler korkusunu kontrol altında tutarak eyleme geçmeyi deneyimler.

Sup yoga yapan kişi daha önce farkında olmadığı kaslarını da keşfeder. Günlük rutinimizde pek kullanmadığımız kaslar bu zorlu denge mücadelesinde ön plana çıkar ve görev üstlenir.

Sup Yoga İçin Ne Gerekir?  

Öncelikle bu spora uzmanlar yardımıyla başlamanız tavsiye edilir. Bedeninizin herhangi bir noktasında hasar görmemeniz için uzman kişilerin tavsiyeleriyle harekete geçmelisiniz.

Sup yoga için kullanmanız gereken malzemeler ise o kadar çeşitli değil:

Yalnızca bir kürek ve yüzücü mayosu sizin için yeterli olacaktır. Diğer ihtiyacınız ise durgun bir deniz ve size yardımcı olacak uzmanlar.

 

Tasarlab