Tam Mevsimi: Narenciye Tüketmenin Faydaları

Kış mevsiminin vazgeçilmez gıdalarından biri olan narenciye türleri hem antioksidan nitelikleri ile hem de bulundurdukları yüksek vitamin değerleri ile soğuk mevsimleri daha sağlıklı atlatmamızı ve cildimizin de güzelleşmesini sağlıyor. Ülkemizde de yetiştiriciliği yapılabilen narenciye türleri kokusu, lezzeti ve sağlığa faydaları ile sıklıkla tercih ediliyor.

Narenciye türleri nelerdir?

Ülkemizde yetiştirdiğimiz için en iyi bildiğimiz narenciye türleri mandalina, portakal ve limon olsa da narenciye, geniş bir yelpazeye sahip. Genellikle Akdeniz iklimi koşullarında yetiştirilen narenciyenin çeşitleri ise şöyle:
Turunç, pomelo, bergamot, portakal, limon, lim, klemantin, şadok, kamkat, ağaç kavunu, greyfurt, tangelo, parmak limi…

Bu çeşitlerin tamamı alışık olduğumuz turunçgiller ile benzerlik gösteriyor ve çoğunlukla yalnızca lezzet yönünden ayrışıyor.

Narenciyenin faydaları

Narenciyelerin en bilinen özellikleri antioksidan etkileri ve C vitamini deposu olmalarıdır. Yüksek oranda barındırdıkları özellikler bunlar olsa da bunlardan daha fazla fayda sağlarlar.
Yoğun lif kaynağı oldukları için sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatırlar. Bu özellikleri aynı zamanda kilo kontrolünde de olumlu etkilere sahiptir.

Liflerin bir diğer etkisi ise kanser riskini azaltıyor olmasıdır. Flavonoid denilen antioksidanlarda bu riski azaltmaya faydalıdır. Kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını antioksidan ve lifli gıdalar ile azaltmak günümüz koruyucu tıbbının yöntemlerinden biridir.

Bu flavonoidler aynı zamanda serbest dolaşan radikallerle savaşır ve kalp hastalıkları riskini de azaltır.
Damardaki kan akışını düzeltir ve dengelerler. Tansiyon dengelemek için limon kullanmamızın sebebi budur.
Damarların kan pıhtısı oluşturmasını, oksitlenmeyi de engellerler. Bu özellikleri ile kolesterolün yükselmesinin önüne geçerler.
Kan akışı üzerindeki olumlu etkileri ve C vitamini ile sağladıkları bağışıklık sayesinde yaraların ve enfeksiyonların daha hızlı iyileşmesini sağlarlar.
Folik asit ve potasyum yönünden zengin olması sinir sistemi, kalp kasları ve enzimlerin deneli işlenmesini sağlamaktadır.

Cildin genç kalmasına destek olurlar. Günümüzde C vitamini serumları cildin güzelleşmesi ve sağlıklı olması için kullanılmaktadır. Bu ihtiyacı besinler yoluyla karşılamanın en iyi yolu ise narenciye tüketmektir.

Kışın ihmal etmeyin

Kış aylarında sebze reyonlarında attığımız bir turda, bahçe ve kır ziyaretlerinde kendimizi fazlasıyla iyi hissederiz. Doğayla kurduğumuz her ilişkide kendimizi iyi hissetmemizin sebebi ise yalnızca doğanın estetik değerleri ve sunduğu şahane renklerden ibaret değildir. En iyi besinlerin ondan geldiğini, temel ihtiyaçlarımızı en sağlıklı şekilde doğadan karşıladığımızı içten içe biliriz. Bedensel olarak da zihinsel olarak da doğayla aramızda güçlü bir bağ bulunur.

Mevsim gıdalarını tüketmek de doğamızın bir parçasıdır. Onların yetiştiği koşullar bizlerin de geçtiği koşullardır ve ihtiyacımız olan özellikleri bu yüzden en iyi mevsim gıdaları karşılamaktadır. Kışın yetişen turpgil ve soğangiller çetin soğuklara karşı direnirler ve besin özelliklerine de bu dirayeti yansıtırlar.

Narenciye de öyledir. Güçlü bağışıklık sistemi, esnek ten ve cilt yapısı, soğuk algınlığına karşı koruyuculuk, kışın yavaşlayan metabolizmanın hızlanması; tam da zor koşullara karşı direnen narenciyelerin temel özelliklerini oluşturur.

Kış aylarında bol bol tükettiğimiz narenciyeler soğuk algınlıklarını daha kolay atlatmamızı ve ileri safhaya taşınmamasını, metabolizmamızın hızlanarak daha enerjik bir kış geçirmemizi, kalp ve damar sağlığımızı, oksitlenmeyle savaşarak kansere yakalanma ihtimalimizi azaltmayı temin ediyor.

Tasarlab