Tatil Dönemlerinde de Tasarruf Etmenizi Sağlayacak 4 Etkili Öneri

Devir tasarruf devri. Eğitim, yatırım, şehir/ülke değiştirme vs. her ne yaparsak yapalım önce bütçesini hazırlıyoruz. Tüm kalemleri en ince ayrıntısına kadar hesaplıyor, planlıyoruz. Peki ya tatil dönemleri? Tatilde de tasarruf yapılır mı, dediğinizi duyar gibiyiz. Tatil planlarınızda yapacağınız etkin ve akılcı değişikliklerle yolculuk masraflarınızı azaltabilir, uygun maliyetlerle ömür boyu unutamayacağınız kadar güzel bir tatil yapabilirsiniz. Elbette uygun maliyetli bir tatil için sizin de kullandığınız pek çok tasarruf yöntemi vardır. En çok işinize yarayacak 4 yöntemi sizin için derledik:

1. Ne kadar erken o kadar ucuz

Bu yöntemi bilmeyenimiz yoktur herhalde. Uçak biletinden otel rezervasyonuna, seyahat turları rezervasyonundan ev kiralamaya pek çok işlemi ne kadar erken yaparsanız o kadar az para ödersiniz. Bu kural hemen hemen hiç değişmez. Eğer tatil dönemleriniz önceden belliyse bütçenizi yapıp işlemlerinizi bir an önce başlatın. Uçak biletinizi erken alarak yolculuk masraflarınızı ciddi oranda azaltabilir, erken rezervasyonla seyahat turlarını oldukça uygun maliyetlerle satın alabilirsiniz.

2. Bilgi demek tasarruf demek

Doğa, kültür, deneyim; türü her ne olursa olsun gideceğiniz yeri önceden araştırmanız bütçenize uygun bir tatil yapmanızı sağlar. İnternette araştırma yaparak tutacağınız notlarla nerede ne yapmanız ve yapmamanız gerektiğini, uygun maliyetli yeme-içme ve konaklama noktalarını tespit edebilir, alternatif yollarla yolculuk masraflarınızı asgariye indirebilirsiniz.

3. Önceliklerinizi doğru tespit edin

Nasıl bir tatil istiyorsunuz? Doğanın içinde sessiz, sakin bir tatil mi, kültür ve sanatla dolu bir tatil mi yoksa adrenalinin yüksek olduğu bir deneyim tatili mi? Hepsini bir arada yapmanın zor olduğu kesin. Bu nedenle tatil dönemlerini nasıl değerlendireceğinizi ve bütçenizi önceden belirleyip buna göre hareket edin. Ardından da bu plandan çok sapmadan uygun maliyetlerle tatilinizi yapın.

4. Küçük masrafları en aza indirin

Şehirden şehire giderken yapacağınız yolculuk masrafları ve gün içindeki su, kahve, atıştırmalık gibi yeme-içme giderlerinizi en aza indirgemenin yollarını araştırın. Arka sokaklardaki uygun fiyatlı restoranları keşfedin; su, sandviç ve kahvenizi yanınızda taşıyın, atıştırmalıklarınızı yerel marketlerden satın alın hatta eğer kaldığınız yerin mutfağı varsa yemeğinizi kendiniz yapın. Hediyelik eşyalarda abartıya kaçmadan, alternatif araçları kullanarak uygun maliyetlerle çok keyifli ve bütçe dostu bir tatil yapabilirsiniz.

Tasarlab