Tatili Sonbahara Bırakanlar İçin En İyi 6 Rota

Yaz aylarında izin alamadıysanız, tatiliniz sonbahara kaldıysa ya da gönlünüz biraz daha sakin ve serin zamanlarda tatil yapmaktan yanaysa sizin için çok hoş bir rota düzenledik. Gidebileceğiniz yerler, görebileceğiniz şehirlerle oluşan bu rotada hem kıyı şeridinden olan şehirlere hem de ülkemizin diğer güzel şehirlerine yer verilmiştir.

Sonbaharda Tatil Yapmak

Sıcaklar pek bunaltmıyorken, etrafta pek insan yokken tatil yapmak hiç de fena fikir değil. Kimimiz tatilde daha çok insan görmek ve daha çok eğlenmek istese de kimimiz yılın bu kısa aralığında daha dingin zaman geçirmek ister.

Sonbaharda tatil yapmanın bir başka avantajı ise rağbetin düşmesi ile kolaylaşan imkanlar. Herkes yaz aylarında tatil yapıp işinin başına dönerken sonbahar tatilcileri oldukça azdır ve bu sebeple ulaşım ve konaklama fiyatları yaz aylarına göre daha ucuz olur. Kalabalıktan kaçınıldığı gibi konaklayacak yer bulmak, uçak ve otobüs bileti bulmak da daha kolaydır. Kısaca hem daha konforlu hem de daha uygun fiyatlı bir tatil yapabilirsiniz.

İşin özü sonbahar esintileri, hafif rüzgar, keyifli bir müzik ve güzel yerlerde kendimizi biraz dinlendirmek her birimizin hakkı.
Türkiye’de sonbahar aylarında gidebileceğiniz tatil yerleri ise şöyle:

En İyi Sonbahar Rotaları

Ülkemizde Ege, Akdeniz, Karadeniz kıyılarından tutun Anadolu’nun ve Marmara’nın birçok şehrinde ziyaret edebileceğiniz onlarca yer bulunuyor. Türkiye’nin binlerce yıllık medeniyetler beşiği olması, 3 tarafının denizlerle çevrili olması, tarihi kalıntıları, kültürel çeşitliliği tatil yapacak bir kişi için eşsiz bir fırsat. Sonbahar aylarında Türkiye’nin her yerinde bulacağınız güzellikler var. Bunlardan birkaçı:

 • Fethiye Kelebekler Vadisi
 • Tatilcilerin en sevdiği yerlerden biri olan fakat kendini bir şekilde turist akınından koruyabilen Kelebekler Vadisi sonbahar aylarında da oldukça iç açıdır. Kırmızı ve turuncunun güzelliğiyle şenlenen Kelebekler Vadisi’nde yoğun sıcaklara maruz kalmadan gönlünüzde dinlenebilirsiniz.

 • Alaçatı
 • Son yılların en popüler tatil beldesi olan Alaçatı yaz aylarının bitmesi ile daha sakin ve keyifli bir yer haline geliyor. Yaz aylarında fazlasıyla kalabalık olan sokaklar sonbahar aylarında sakinleşiyor ve mütevazi bir yer haline geliyor. Deniz biraz serin olsa da Ekim ayına kadar girebilir ve kıyısında keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Marmaris
 • Bodrum kadar yoğun olmasa da Marmaris Muğla’nın en güzel tatil bölgelerinden biridir. Ağaçlarla bezeli yolları, ıssız koyları ve salaş restoranları ile keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

 • Antalya
 • Kimine göre yazın Akdeniz’e inmek çilelidir. Yoğun nem ve bunaltıcı sıcağın üzerine denizdeki tuz oranının fazlalığı Akdeniz yerine Ege’nin daha çok tercih edilmesine sebep olabiliyor. Fakat sonbaharda öyle değildir. Bunaltan sıcak gider ve yerine çiçek kokulu esintiler geliverir. Şehirler sakinleşir, kıyılardan turistler çekilir. Dilerseniz tatil günlerinizde Kaş, Kemer, ve Alanya’yı gezebilir dilerseniz bunlardan yalnızca birinde konaklayabilirsiniz.

 • Mardin
 • Kervansaraya benzeyen yapı ve otelleri, mistik sokakları, etnik ürünleri ve yemekleri ile Mardin Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Yaz sıcaklarında zorlu bir tercih olan Mardin’i sonbahar aylarında tercih etmek tam anlamıyla tadını çıkarabilmenizi sağlayacaktır.

  Zengin kahvaltılar, enfes akşam yemekleri ve eşsiz manzarasıyla beraber tarihi dinamikleriyle de büyüleneceğiniz bir şehir.

 • Artvin
 • Yaylaları, seyir tepeleri, derya gibi yeşilliği ile Karadeniz büyüleyicidir. Artvin sonbahar aylarında gideceğiniz şehirlerden biri. Sabahları temiz havanın ve doğanın ciğerlerinize nüfus ettiği bu şehirde tarihi kaleleri de gezebilirsiniz.

  Tasarlab