Tecrübe Biriktiren ‘Y Kuşağı’na Birikim Tavsiyeleri

1980-1999 arası doğan ve aidiyet duygusu zayıf olarak bilinen Y kuşağı iş değiştirme sıklığı ve emeklilik için hayal kurmamasıyla biliniyor. Ancak Y kuşağı da sadece tecrübe değil maddi birikimler de yapıyor.
Geleceğe dair hiç birikim yapmaması bir kişi için Y kuşağı da olsa oldukça mantıksız görünüyor elbette. O yüzden Y kuşağına özel onların da yapmayı tercih edeceği birikim tavsiyelerini derledik.

Kendinize bir hedef koyun

Birikim yapmak için elbette ki en önemli neden bir sebebin olmasıdır. Y kuşağı X kuşağı gibi sadece yatırım yapmak için yapmayı tercih eden bir grup değil. Bu yüzden Y kuşağından bir kişinin birikim yapması için gerçek bir hedefe ihtiyacı vardır. Kendini tatmin eden bir hedef için birikim yapmak keyifli gelmeye bile başlayabilir.

Hayallerinize ulaşmak için birikim gerekebilir

Herkesin bir hayali vardır. Ve bu hayallere giden yollarda birikimler büyük destek olurlar. Dünyanın en ütopik hayallerini de kursanız bu hayallerin maddi bir karşılığı olduğunu göreceksiniz. Y kuşağının birikim yapması için hayallerini gerçekleştirme niyetinden daha büyük bir şey olabilir mi?

Hayatınızın her alanında lüks tüketim olmasın

Lüks tüketim keyifli bir şey olsa da bu bir hayat rutinine dönüştüğünde hem birikim yapmanız zorlaşacak hem de lüks tüketim ürünleri size eskisi kadar tat vermeyecektir. Tecrübe satın almak her ne kadar değerli olsa da aynı tecrübeyi defalarca satın almak çok keyifli bir şey olmayabilir.

Gereksiz harcamalarınızı belirleyin

Herkesin gereksiz harcamaları vardır. Önemli olan bunların farkına varıp hedeflediğiniz birikimi yapmak için bunlardan vazgeçmek. Gereksiz harcamalarınızı belirlerken aylık finans hesabınızı tutabileceğiniz mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Böylelikle farkına vardığınız harcamalar hayallerinize giden yolda size engel olmaktan çıkar.

Kredi kartı kullanımında dikkatli olun

Son yılların en büyük problemi belki de kredi kartı kullanımının ölçüsüz bir şekilde olması. Kredi kartı size nakdiniz olmadığında bir konfor sağlıyor olabilir ancak, geri ödemesi olan bir konfor olduğunu unutmadan harcamakta fayda var. Kredi kartı kullanımında ne kadar dikkatli olduğunuz sizin birikim yapmaya ne kadar yatkın olduğunuzu da gösteren bir done olacaktır.

Eğlence anlayışınızda değişikliğe gidin

Eğlence anlayışı ‘Y kuşağı’ için büyük oranda para harcamakla doğru orantılı olsa da eğlenmek için çokça para harcamak gerekmeyebiliyor. Eğer bir hayaliniz varsa ve bunun peşinden gitmekte ısrarlıysanız, birikim sizin için oldukça önemli bir konu demektir. Bu yüzden eğlence anlayışınızda değişiklik yapmanız ve daha az harcayarak da eğlenebildiğinizi fark etmeniz gerekecektir.

Birikimli Hayat Sigortasını Deneyin

Birikimli hayat sigortası sayesinde belirlenen süre sonunda size birikim sağlayan aynı zamanda da yaşam kaybı riskini de teminat altına alan bu yöntem de ‘Y’ kuşağı için modern çözümlerden biridir.

Tasarlab