Tek Çizgi Sanatı (One Line Drawing) Nedir?

Her dönemin farklı bir sanat akımı vardır. Kültüre, mekana ve düşünce akımlarına göre şekillenen sanat akımlarında bir yenisi de minimalist sanat akımıdır. Sadeliğe, basitliğe ve daha az tüketime karşı gelişmiş olan minimalist tutkular birbirinden farklı sanat tekniklerini de beraberinde getiriyor. Bu tekniklerden biri tek çizgi sanatıdır.

Tek Çizgi Sanatı Nedir?

Tek çizgi sanatı birbirinden ayrılmayan tek bir çizgi ile şekiller çizilerek yapılan bir resim-el işi tekniğidir. Teknik tek bir çizginin kullanımıyla sürdürülür ve ne kadar süreceği sanatçının yapmak isteği şekil ve boyuta göre değişir. Tek çizgi sanatı çizimle ve iple  yapılabilir. Bu tekniğin en sevilen özelliği yapan kişiyi özgür bırakması ve onun yaratıcılığını tamamen ortaya çıkarabilmesidir. Şekli nasıl sürdüreceği, bir nesneye dönüştürüp dönüştürmeyeceği tamamen yapan kişinin insiyatifindedir ve onu zorlayan hiçbir şey yoktur. Tek kural tek bir çizgiden kopmaması yeni çizgilere başvurmamasıdır.

Tek Çizgi Sanatı İçin Gereken Malzemeler

Tek çizgi sanatı için kullanacağınız malzemeler de sizin insiyatifinizdedir. Dilerseniz kalem kağıtla dilerseniz ip ve kumaşla dilerseniz boya ve duvarla çalışabilirsiniz. Fakat bir çizginizin ve zemininizin olması mecburidir. Çalışmalar daha çok beyaz zemin üzerinde siyah renkte olsa da kendi reklerinizi belirleyebilirsiniz. Çiziminizi süslemek için farklı tekniklere de başvurabilirsiniz. Örneğin: tek çizgi sanatıyla bir yüz çizebilir fakat farklı renklerle yüze makyaj yapabilirsiniz. Farklı renk ve süslemeler sizin one line drawing çalışmanızı bozmayacak ona zenginlik kazandıracaktır.

Tek Çizgi Sanatıyla Ne Çizebilirim?

Bu sorunun cevabını verecek olan da yine sizsiniz. Çeşitli figürler çizebilir, soyut çalışabilir hatta şehirler inşa edebilirsiniz. Yeteneğinizin ve yaratıcılığınızın sınırları one line drawing çalışmanızın tek belirleyicisi olacaktır. Üzerinde çalışmanız, adım adım zorlaştırmanız ise yetenek ve yaratıcılığınızın gelişmesini sağlayacaktır. İlk defa one line drawing tekniği yapıyorsanız ve daha önce bir çizim geçmişiniz yoksa en basitten başlamanızı ve elinizi alıştırmanızı tavsiye ederiz. Her seferinde çiziminizi biraz daha karmaşık hale getirerek tek çizginizin sınırlarını genişletebilirsiniz.  Yaptığınız çalışmalar zamanla daha iyi çizim yapmanızı, hayal dünyanızın gelişmesini, beceri edinmenizi, sanatsal yönünüzün gelişmesini sağlayacaktır. 

Tasarlab