Theremin Nedir? Nasıl Çalınır?

1928 yılında Rus Profesör Leon Theremin’in icat ettiği theremin, çıkardığı ses ve çalma tekniğiyle fazlasıyla ilgi çekici bir enstrüman. İlk olarak korku ve bilim kurgu filmlerinde kullanılan theremin, zamanla müzisyenler tarafından da tercih edilmeye başlamış. Theremin hakkında detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Theremin Nedir?

Theremin, korku ve bilim kurgu filmlerinde sesini sık sık işittimiz bir enstrüman. Genellikle bu tür filmlerin prodüksiyonunda kullanılan theremin esntrümanı gizemli ve ilgi çekici bir sese sahiptir. Günümüzde kullanılan birçok elektronik enstrümanın öncüsü ve en eski elektronik enstrüman olarak kabul edilir. Alet iki ana devre üretir ve bunun için elektrik kullanır. Devrelerden biri hacmi değiştirirken bir diğeri perdeyi değiştirir. Her devre iki anten arasında elektromanyetik dalga üretir ve müzik bu elektromanyetik dalgalar eşliğinde enstrümana dokunmadan çalınır.

Theremin Müzik Aleti Nasıl Çalışır?

Theremin diğer enstrümanlara göre oldukça farklı özelliklere sahiptir. Bu alet cihaza temas etmeden, iki antenin arasındaki elektromanyetik dalgalara ritim verilerek çalınır. Cihazın kurulumu zorlayıcı değildir ve iki düğmeli ahşap bir kutu üzerindeki iki antenden oluşur. Cihazın kullanımı oldukça basit görünse de ustalaşmak zordur çünkü müzik belli bir nesne-katı cisim ile çıkarılmaz. Müzisyenin iki anten arasındaki boşluğa ellerini koyarak ve hareket ettirerek ses dalgalarını yönetmesi gerekir. Bunun için duyularının ve motor becerilerinin yüksek olması gerekir. Çünkü müzisyen eliyle tutmadığı ve gözüyle görmediği bir varlığı (elektromanyetik dalgayı) kullanarak müzik üretir. Peki bu ses nasıl çıkar?

İnsan vücudunun kendisi ve dünya üzerindeki varlıkların hemen hemen tamamı elektromanyetik dalgalara sahiptir. Herkesin ve her şeyin içinde ölçülebilir olan elektromanyetik dalga vardır. İnsan bedeni elektrik iletebilir ve depolayabilir. Theremin cihazının elektromanyetik alanına giren kişi de bu dalgalarla etkileşim haline girer. Ondan uzaklaşarak, titreşim vererek ve ona yakınlaşarak ses dalgalarının kontrolünü sağlar. Var olan birçok besteyi thereminle çalabilir ya da kendi bestesini yapabilir.

Theremin Nasıl Çalınır?

Bu enstrümanın nasıl çalıştığını ve iç mekanizmasını öğrenmek çok fazla pratik ders yapılmasını gerektirebilir. Cihaz siz ona yaklaştığınız anda ses üretmeye başlasa da bu sesin nasıl kontrol edilebileceğini öğrenmek zaman alır. Theremin çalmak için öğrenilmesi gereken temel el hareketleri vardır. İlk pratiklerde bu el hareketleri de öğrenilmelidir. Theremin müzisyenleri bu enstrümanı çalarken ayaklarınızın 12 inç (30 cm) aralığında açık olmasını önerir. Ellerin kullanımı kadar bedenin pozisyonu da bir o kadar önemlidir. Baş, kol ya da hafif bir hareket sesin çıkmasına sebep olan osilatörlerin etkilenmesine sebep olabilir. Bu sebeple bedenin sabit tutulması ellerin hassasiyet ile kullanılması gerekir.

Tasarlab