Tortikollis (Eğri Boyun Hastalığı) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun eğriliği birçok sebebe bağlı olabilir. Tortikollis olarak adlandırılan ve bebeklerin %0.4’ünde rastlanan boyun eğriliğinin sebebi ise kas sıkışması kaynaklı oluyor. Bu hastalık kısa süre içerisinde tedavi edilebiliyor.

Tortikollis (Eğri Boyun Hastalığı) Nedir?

Bebeklerde doğumdan sonra kendini gösteren tortikollis hastalığı, boynun eğik durması halidir. Genellikle annelerin bebeğin boynundaki eğriliği, boyun kasları üzerindeki şişkinliği ve asimetriyi fark etmesiyle tespit edilir. Tortikollis boyun kası olan “sternokloidomastoid (SKM)” kasının kasılma sonucunda gelişir. Bu kas boynun her iki tarafının hizalanarak başın dik durmasını sağlayan kastır. Hastalık genellikle ilk 2 – 3 ayda kendini belli eder. Bebek başını SKM kasının kasıldığı tarafa doğru eğer ve başını hep aynı tarafa çevirir. Kimi bebeklerde yüz asimetrisine de sebep olabilir.

Tortikollis Belirtileri Nelerdir?

Tortikollis hastalığının belirtileri şöyledir:

  • Bebek, başını genellikle aynı tarafa çevirir ve hep aynı tarafa bakar.
  • Başı sağ ya da sol tarafa doğru eğik durur.
  • Bebeğe arkadan bakıldığında bir kulağı diğerinden daha önce durabilir.
  • Boyun kası üzerinde şişlik olabilir.
  • Bebeğin suratında asimetri, bir gözün daha kapalı birinin daha açık olması ve çenenin yamuk durması gibi görülebilir.

Tortikollis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tortikollis tedavisinin temel amacı bebeğin boynunu hizalayarak dik durmasını sağlamaktır. Zayıf sıkışmış kası güçlendirmek, boynu esnetmek ve motor gelişimini desteklemek genel olarak egzersizleri oluşturur. Egzersizler bebeğin durumuna göre seçilir ve fizyoterapist eşliğinde gerçekleştirilir.

Esneme egzersizleri: Genellikle sertleşmiş, sıkışmış kası yumuşatmak ve uzatmak için yapılır. Düşük seviyelerde başlanır ve tedavi boyunca yoğunluk artırılır. Bebeğin boyun kasları esnedikçe daha da esnetilir ve huzurlu bir anında uygulanır. Gün içerisinde 4 – 5 kez yapılması gerekir ve egzersizler fizyoterapist tarafından belirlenir. Annenin devam etmesi gereken rutin yine doktor ya da fizyoterapist tarafından belirtilir.

Kası güçlendirme: Esneme egzersizlerinin yanı sıra boynun zayıf olan kasını güçlendirmek de önemlidir. Bebeğin bir tarafa eğik durmasının sebebi, o taraftaki kasın güçsüzlüğü ve boynu taşımakta zorlanmadısır. Belli pozisyonlarda tutularak yapılan egzersizde bebeğin yer çekime karşı boyun kaslarıyla dirayet göstermesi sağlanır. Kas günden güne güçlenir ve boynu taşımakta daha az zorlanır.

Motor gelişimini desteklemek: Bebeğin ilk zamanlarında onun motor gelişimini desteklemek kaslarını daha aktif kullanmasını, kas gelişimini ve dengesini artırır. Yüzükoyun, sırtüstü pozisyonlarda ya da oturma pozisyonunda bebeğe; sesli, ışıklı uyaranlar verilerek ters yöne bakması sağlanır. Bebeğin kullanmadığı tarafı daha çok kullanmasını sağlamak motor becerilerini geliştirir.

Gün içinde yapılabilecekler: Bu egzersizlerin yanı sıra gün içinde bebeğin boyun kasını kullanması için oyunlar oynanabilir. Bebeğin ters tarafa bakması ve pozisyonunu değiştirmesi için çeşitli oyunlarla o taraftan uyaran verilebilir. Böylece egzersizler günün belli bir saatinde yapılandan fazlası olur ve bebek gün içerisinde boynunu daha çok kullanmayı öğrenir.

Tortikollis Ne Kadar Sürede Geçer?

Tortikollis tedavisinde yukarıda bahsettiğimiz metotlar uygulanır. Bu metotlarda bebeğin boyun kasının esnemesi ve uzaması sağlanırken aynı zamanda bebeğin kas kullanabilmesi için motor becerileri geliştirilir. Doğru uygulanan ve ihmal edilmeyen bir tedavide bebeğin boyun eğriliği 10 – 12 ay içinde düzelir. Kimi bebeklerde ise cerrahi müdahale gerekebilir. Tortikollis tedavisi için mutlaka doktorunuza danışınız.

Tasarlab