Trigliserid Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Kan testlerinde doktorların sıklıkla dikkate aldığı değerlerden biri de Trigliserid değeridir. Kalp ve damar hastalıklarına ait bir gösterge olan Trigliserid değerinin belirlenen aralıkların altında ya da üstünde oluşu tedaviyi gerektirebilir. Endokrin sisteminde de görev alan Trigliseridlerin değeri arttıkça damar çeperlerinde tehlikeli oluşumlara sebep olur.

Trigliserid Nedir? Testi Nasıl Yapılır?

Trigliserid, kanımızda yer alan lipid yağına verilen addır. Besin yoluyla vücuda aldığımız fazla kaloriler vücudumuz tarafından Trigliseride dönüştürülür ve yağ hücrelerinde depolanır. Açlık, egzersiz ve hormon üretimi safhalarında kullanılan Trigliseridler bu özelliğiyle vücut için de gereklidir. Fakat değerin yükselmesi vücut için zararlıdır.

Trigliserid testi genellikle kalp sağlığına ilişkin risklerin tespit edilmesi için yapılır. Kolesterol ve tansiyon seviyelerinin araştırılması için göz önüne alınan Trigliserid değerlerinin yüksek olması durumunda: tansiyon ve kolesterolün de yüksek olacağı anlamına gelir. Test klasik bir kan testi şeklinde yapılır ve LDL, HDL, VLDL değerleriyle birlikte incelenir. Kan Trigliserid testi yaptıracak olan kişinin doğru veri için test öncesinde 12 saat bir şey yememiş olması gerekir. Yapılan testin sonucu 24 saat içerisinde öğrenilebilir.

Trigliserid Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Normal bir yetişkinde Trigliserid değerinin 150 mg/dL altında olması fakat bu değerin çok altına inmemesi beklenir. 150-199 mg/dL aralığındaki Trigliserid değeri normalin üzerinde kabul edilir ve kişinin kısa süreli kötü beslenmesi sebebiyle gerçekleştiği için bir diyet programıyla tedavi edilir. 200 mg/dL üzerinde olan Trigliserid değeri kişinin uzun süredir kötü beslendiğine ve gerekli egzersizleri yapmadığına delalettir. Bu değer kolesterol ve tansiyon değerlerinin yüksekte seyrettiğinin de göstergesidir. Yüksek Trigliserid değerlerinin sebep olabileceği hastalıklar şunlardır:

  • Koroner tıkanıklığı
  • Kalp krizi
  • Arter duvarlarında sertleşme
  • Kolesterol artışı ve kanda pıhtılaşmalar
  • Felç
  • Pankreas enfeksiyonları

Trigliserid seviyelerinin düşük olması, kişilerin tükettiği enerjinin altında beslendiğinin göstergesi olabilir. Trigliserid her bedende olması gereken bir yağ deposudur ve bu depo seviyesindeki düşüklükler enerji kaybı, halsizlik, yetersiz beslenmeye bağlı hastalıklara sebep olabilir.

Trigliserid Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

Trigliserid seviyelerinin yüksek olduğuna dair belirtiler kalp, damar ve pankreas hastalıklarında karşılaşılan belirtilerle aynıdır. Pankreasa bağlı endokrin sistemindeki düzensizlikler, beslenme bozuklukları, obezite, diyabet, baş ağrısı, yorgunluk hissi, diz ve dirseklerde nodül, kalp çarpıntısı, tansiyon sorunları Trigliserid değerinin yükseldiğinin belirtisidir.

Trigliserid Nasıl Düşürülür?

Trigliserid değerinin nasıl düşürüleceğinden bahsetmeden önce bu değerin yükselmesindeki temel sebeplerden bahsetmek gerek. Anlık olarak tüketilmesi gerekmeyen kalorinin depolanmış hali olan lipis yağına Trigliserid dediğimizi yukarıda da yazmıştık. Lipid yağının gereğinden fazla depolanmasına sebep olan ise kişinin ölçeklerinin üzerinde beslenmesi, yağ oranı yüksek beslenmesi, karbonhidrat ve şeker değeri yüksek gıdalarla beslenmesidir. Bir diğer sebep ise kişinin normal seviyelerde bile olsa depoladığı lipid yağı yakmaması yani egzersiz ve çeşitli aktiviteleri yapmamasıdır. Bu sebeplerle Trigliserid seviyelerini düşürmek için yapılması gereken, sağlıklı beslenmeye özen göstermek ve egzersiz yapmaktır. Fakat yapılacak egzersizler kalp ve beden sağlığına göre seçilmelidir. İleri düzeyde seyreden Trigliserid seviyelerine dair tedaviler doktor tavsiyeleriyle yapılmalıdır.

Tasarlab