Türkiye’de Katılabileceğiniz 6 Maraton

Koşu ve egzersizlerin ne kadar rahatlatıcı ve sağlıklı olduğunu biliyoruz. Düzenlenen maratonlara dahil olup grup halinde koşmak ve bunu bir sosyal aktivite haline getirmek ise işi tamamen zevkli hale getiriyor.

Ülkemizin dört bir yanında düzenlenen maratonlarla bir araya gelen spor severler hem bu alışkanlıklarını yaygınlaştırıyor hem de turistik organizasyonlar düzenliyorlar. Bu maratonların

İstanbul Maratonu – İstanbul

Türkiye’deki en büyük spor organizasyonu olan İstanbul Maratonu; Avrupa’da En iyi 7 koşu maratonu, dünyada ise en iyi 17 koşu maratonu arasında yer alıyor. İstanbul’da düzenlenen maraton aynı zamanda kıtalararası tek maraton olma özelliğine sahip.

Profesyonel ve amatör koşucuların birlikte katıldığı İstanbul Maratonu’nda 8K, 15K ve 42K olmak üzere 3 ayrı parkur bulunuyor. Koşmak ya da yürümek isteyen herkese açık olan bu organizasyonda 15 kilometrelik ya da 42 kilometrelik koşuya katılamayacağınızı düşünüyorsanız 8 kilometrelik halk yürüyüşüne katılma imkanınız da bulunuyor. Maraton her yıl Kasım ayında gerçekleşiyor ve 2021 yılında 43. Kez gerçekleştirilecek.

Sporla ilgilenen kişilerin bir gün mutlaka katılması gereken bu organizasyonun en güzel yanı ise üzerinden her geçeni büyüleyen köprüden koşarak geçiyor olmak.
Maraton detaylarına: https://maraton.istanbul/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Likya Ultra Maratonu – Likya Yolu

Antik tarihin mistik atmosferiyle temasa geçeceğiniz ve eşsiz manzaralar seyredeceğiniz bir maraton…Türkiye’nin en büyüleyici yerlerinden biri olan Likya’da ülkemizin en güzel yürüyüş yollarından biri bulunuyor: Likya Yolu. Bu yolda 2010 yılından bu yana maratonlar düzenleniyor ve diğer maratonlar gibi profesyonel ve amatöre herkese açık. Maraton boyunca ormanlar, tarihi kalıntılar ve kaleler de koşucuları yerli yerinde bekliyor.

Likya Yolu Maraton’unda koşucular 20 km, 37 km, 57 km ve 100 km olmak üzere 4 ayrı seçenekte yarışabilmektedir.
Detaylar için : https://www.likyayoluultramaratonu.com/

Runfire Kapadokya / Kapadokya Ultra Maratonu – Kapadokya

Kapadokya her mevsimde güzel bir şehir olsa da sonbahar aylarında en güzel şehirlerden birine dönüştüğü bilinmektedir. Şehrin atmosferinin bütünüyle tamama erdiği Ekim ayında gerçekleştirilen maraton katılımcılara turistik bir alanda enfes zaman geçirme imkanı sunuyor Maraton Uçhisar ve Tuz Gölü arasında 260 kilometrelik bir alanda gerçekleştirilmektedir. 38 km, 63 km ve 119 km olmak üzere 3 ayrı parkuru bulunmaktadır.

Bu yıl sekizinci kez düzenlenecek olan maraton, katılımcılara olağanüstü güzellikleri bir arada sunuyor. Ürgüp’ün Kapadokya’nın dillere destan tepelerinin etrafını rota olarak kullanılan maratonda şehrin güzelliklerinin keyfine varabileceksiniz.

Bununla birlikte maraton organizasyonu dahilinde konaklama imkanı da sunulmaktadır. 16 Ekim’de gerçekleşecek olan maratonun katılım koşullarına https://cappadociaultratrail.com/tr/Kurallar/kurallar-cst linki üzerinden erişebilirsiniz.

Sapanca Ultra- Sapanca

2015 yılından bu yana Sapanca’nın tabii güzelliği içinde düzenlenen Sapanca Ultra Maratonu bu yıl Haziran ayında 7. Kez düzenlenecek. Katılımcıların ormanlar içinde temiz havaya erişmesini, şehir gürültüsünden, kaostan uzaklaşmasını sağlayan bu maraton İstanbul halkı tarafından da fazlasıyla tercih ediliyor. Sapanca Ultra Maratonu’nda 6 kilometre, 13 kilometre, 40 kilometre ve 60 kilometre olmak üzere 6 ayrı parkur bulunuyor.

Detaylara http://sapancaultra.org/ linkinden erişebilirsiniz.

Efes Ultra Maratonu – Selçuk, İzmir

Start noktası Efes Antik Kenti olan bu maratonda dünya kültür mirasının içinden koşarak geçeceksiniz. Maraton İzmir’in Selçuklu ilçesinde düzenleniyor ve katılımcılara turistik bir gezi imkanı da sunuyor. Efes maratonunda yer alan parkurlar Meryem Ana Evi, Deve Güreşi Alanı ve Şirince gibi turistik lokasyonlardan oluşuyor. Hem tarihin hem doğanın nefes kesici güzellğiyle kavuşacağınız bu maratonda 5 kilometrelik, 12 kilometrelik. 21 kilometrelik; 42, 61 ve 120 kilometrelik kısa ve uzun olmak üzere altı ayrı parkur yer alıyor.

Aynı zamanda katılımcılara konaklama imkanı da sunuluyor. 13-14 Mart tarihlerinde gerçekleşen olan maratonun organizasyon detaylarına http://efesultra.org/ linkinden ulaşabilirsiniz.

İznik Ultra Maratonu – İznik

Bir gün içerisinde farklı mevsim etkilerini yaşamak için harika bir seçim olan İznik Ultra Maratonu; bahar esintileriyle başlayarak kış soğuğunda son buluyor. Bu maraton aynı zamanda doğanın içinde düzenleniyor ve katılımcılara yeşilin ve mavinin güzelliklerini sunuyor.

Bu yıl 11. Kez düzenlenecek olan maraton 3 gün sürüyor ve 20 kilometre, 35 kilometre, 55 kilometre, 90 kilometre ve 160 kilometre olmak üzere 5 ayrı parkurda koşuluyor.
Maraton detaylarına https://www.iznikultra.com/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Tasarlab