Türkiye’de Yetişen Tropikal Meyveler ve Faydaları

Ilıman iklim kuşağında yer alan ve coğrafyasında 3 farklı iklim tipini bulunduran Türkiye’de, birçok farklı sebze ve meyve yetişiyor. Akdeniz iklimi, karasal iklim ve Karadeniz iklimine sahip olan ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması da bu çeşitliliği artırıyor. 

Şaşırtıcı olan ise tropikal kuşakta bulunmayan ve bitki örtüsünde tropikal iklim etkisi bulunmayan ülkemizde, bu bitki örtüsünün birkaç meyvesini yetiştirebiliyor olmamız Akdeniz kıyılarında bol sıcaklık ve yağış isteyen tropikal meyvelerin bazıları yetiştirilebilir. Türkiye’de tropikal meyve yetiştiriciliği genellikle Antalya ve Mersin’de yapılmaktadır. Ayrıca Ege ve Doğu Karadeniz’de de yetiştiriciliğine rastlanmaktadır. 

Türkiye’de yetiştirebildiğimiz tropikal meyveler ve faydaları ise şöyle:

Kivi

İlk zamanlar Antalya’nın bol yağış alan bölgelerinde yetiştirilen kivi meyvesinin yetiştiği şaşırtıcı bir şehir daha var: Rize. “Türkiye’de tropikal meyve nerede yetişir?” diye sorduğunuzda Rize cevabı kafanızı karıştırabilir ama ülkenin en çok yağış alan bölgesinde bulunan şehirde föhn rüzgarı denilen ısıtıcı rüzgarlar kivi meyvesinin yetişmesine olanak sağlıyor. Rize, günümüzde Türkiye kivi yetiştiriciliğindeki en büyük payı üstleniyor.

E, C ve K vitamini yönünden zengin olan kivi yüksek antioksidan içeriğe sahiptir. Cildi güzelleştirir, sivilceleri azaltır, solunum yollarını açar, hücreler arası oksitlenmeyi azaltır ve bağışıklığı güçlendirir. Dolaşım ve sindirim sistemine de faydalı olan kivi, kalbi ve mideyi de rahatlatır. Aynı zamanda mutluluk veren bir meyve olduğu da bilinmektedir. 

Avokado

Son yıllarda hepimizin yakından tanıdığı ve kimilerinin olmazsa olmaz besini haline gelen avokado salata, meze ve sandviç yapımında kullanılabiliyor. Anavatanı Meksika olan meyve, ülkemizde Antalya ve Mersin dolaylarında yetiştirilebiliyor. Türkiye’de bulunan tropikal meyveler arasına girmesiyle daha da meşhur olan avokadonun faydaları ise şunlar:

Yüksek yağ oranına ve E vitaminine sahip olan meyse saç, tırnak ve cilt bakımında oldukça etkilidir. Antioksidan özelliğiyle kanserle savaşan meyvelerden biridir, tansiyonu dengeler, bağışıklığı güçlendirir, beraber yendiği besinlerin sindirimini kolaylaştırır, şekeri en düşük meyvelerden biridir ve kan şekerini dengeleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır, demir eksikliği tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda lifli bir meyve olması sebebiyle bağırsakları rahatlatır ve boşaltım sistemine yardımcı olur.

Muz

Ülkemizde bulunan tropikal meyveler arasında en çok tüketilen meyve muz. Çocuklar ve yetişkinlerin büyük ilgi gösterdiği meyve ülkemizde Anamur (Mersin) civarında yetiştiriliyor. 

İçeriğinde bol miktarda potasyum, manganez ve protein bulundurur, bu özellikleri günlük besin ihtiyacının büyük oranda karşılanmasını sağlar. Asit emilimi sayesinde mide hastalıklarına iyi gelir. Kan basıncını ve tansiyonu dengeler. Cildi güzelleştirmesinin yanı sıra doyucu bir besin olduğu için zayıflamaya yardımcı olur. 

Ananas

Akdeniz iklimine sahip olan Ege ve Akdeniz kıyılarında yetiştirilebilen ananas ülkemizde düşük miktarda yetiştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra bilinen en faydalı meyvelerden biridir. 

Beyne giden kan damarlarını temizler ve beyin kanaması riskini azaltır aynı zamanda kalp sağlığına da faydalıdır. Antioksidan özelliğiyle cildi güzelleştirir ve ananas beden kokusunda da etkilidir, sık tüketildiğinde kişinin ten kokusunun güzelleşmesine yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır ve mide asidini dengeler. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir ve nezleyle savaşabilir. 

Pamelo

Ülkemizde yetiştirilebilen bir diğer tropikal meyve de pomelodur. Çin greyfurtu olarak da bilinen bu meyve tropikal iklim kuşağı gibi Muson bölgelerinde de yetiştirilebilir. Ülkemizde ise Antalya ve çevresinde yetiştirilmektedir. Bir turunçgil olan pomelonun faydaları ise şöyle:

Pomelo kılcal damarları güçlendirebiliyor, mide rahatsızlıklarına iyi geliyor ve enfeksiyonları zayıflatan yapısıyla soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltıyor. 

 

Tasarlab