Türkiye’nin En İyi 10 Yürüyüş Rotası

Egzersiz türleri içerisinde doğa yürüyüşünün her zaman ayrı bir yeri olmuştur. Bir yandan bedeni kuvvetlendirip, zindelik kazanırken bir yandan doğanın ve enfes manzaraların keyfini çıkarmak hem egzersizin daha zevkli hale gelmesini hem de egzersizin çok daha uzun sürmesine olanak sağlar. 

Bu yazımızda Türkiye’de zevkle doğa yürüyüşü yapabileceğiniz, eşi benzeri olmayan 10 rotayı sıraladık.

Likya Yolu – Muğla

Likya yolu, tarihi ve doğal güzelliklerle bezeli bir güzergah olmasının yanı sıra dünyanın en uzun yürüyüş rotası olma özelliğine sahip. Muğla’dan başlayıp Antalya’ya kadar devam eden rotada Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kaş, Demre, Finike, Ardasan gibi dünyaca ünlü turistik bölgelerde bulunuyor. 21 gün süren Likya Yolu rotasını baştan sona tamamlamak isteyen kişiler, molalarını bahsettiğimiz turistik bölgelerde vererek enfes bir tatil de yapabilirler.

Dilerseniz sadece bir kısmını yürüyebilir, kısa süreli rotanızda bile eşsiz bir doğa yürüyüşü deneyimi kazanabilirsiniz.

Kazdağları – Çanakkale/Balıkesir

Eğer kendinizi yemyeşil doğanın, ormanların, nehirlerin arasında bulmak istiyorsanız Kazdağları yürüyüş rotası tam size göre. Özgün, modern köyleriyle de tanınan bu bölgede yürüyüş yaparken civardaki yerleşkelerin güzelliğini seyretmeye doyamayacaksınız.

Edremit’ten Sarıkız’a kadar uzanan Kazdağları rotasında birbirinden farklı yürüyüş parkurları bulunuyor. Şahindere Parkuları, Yayla-Ayı Deresi Parkuru, Tozlu-Çeyizdere Parkuru gibi kolay-orta parkurların yanı sıra Tahtakuşlar-Kapaklı-Tavşanoynağı-Sarıkız Tepe güzergahında seyreden zorlu bir parkuru da tercih edebilirsiniz.

Hitit Yolu – Çorum

İnsanlık tarihinin en güçlü devletlerinden biri olan Hititler’in Altın Çağ dönemlerinden kalan antik kentleri Hitit Yolu rotasında yer alıyor. Hattuşa, Alacahöyük, Sapinuva gibi antik kentlerin tarihi kalıntılarıyla bezeli rota eski kervan ve göç yollarını da kapsıyor. Hitit Yolu’nda 406 km bisiklet yolu ve 385 km yürüyüş yolu bulunuyor.  Rotayı tercih eden doğa yürüyüşçüleri 7-15 km arasında değişen  kısa parkurları da 20-35 km arasında değişen uzun parkurları da tercih edebilir.

Pürenli Yaylası – Düzce

1400 km yükseklikte yer alan ve Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan Pürenli Yaylası, doğa yürüyüşü ve trekking sporu için mükemmel bir rota. Yerleşkeleri ve göletiyle de oldukça  sevimli olan yaylada doğayla baş başa kalabilir dilerseniz konaklama da yapabilirsiniz.

Frig Yolu – Eskişehir

Frig Yolu, listede yer verdiğimiz bir diğer antik kent yolu. Eskişehir’den Ankara Afyonkarahisar, Kütahya istikametlerine uzanan ve istikameti de kapsayan bölgede antik dönemin kalıntılarına rastladığınız bir yürüyüş deneyimi sizi bekliyor. Frig Yolunda

  • Seydiler-Yazılıkaya (140 km)
  • Yenice-Yazılıkaya (147 km)
  • Gordion Yazılıkaya (219 km)

olmak üzere üç ayrı rota bulunuyor.

Çamlıheşin Yayla Rotası – Rize

Karadeniz’in her bir yanında eşsiz yayla ve ormanlar bulunuyor.Bunlardan en ünlülerinden biri de Çamlıheşin Yaylası. Burada geçireceğiniz 1 haftalık bir sürede kendinize birbirinden farklı rotalar oluşturarak civarın güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Çevredeki köyler, tepeler, ormanlar tarafından büyülenmemek de elde olmayacaktır. Fakat bu rotayı daha önce yürüyüş tecrübesi olan kişilere öneriyoruz. Engebenin bol olması ve rotaların uzun sürmesi yürüyüş egzersizlerine yeni başlayan kişiler için zorlayıcı olabilir.

Efes Yolu – İzmir

İnsanlık tarihi boyunca Batı Anadolu gerek tarımı gerek ticareti ve denizciliği ile medeniyetlerin gözdesi olmuştur. Demokrasinin, felsefi düşüncenin de çıkış noktası olarak bilinen bu bölgede tarihin kalıntılarını görmenin her zaman ayrı bir keyfi vardır. İzmir bu özellikleriyle günümüzde de ülkemizin gözde şehirlerinden birisi halindedir. Doğal, tarihi ve turistik güzellikleriyle hepimizi cezbeden bu şehrin en kıymetli bölgelerinden biri de Efes Antik Kenti. Bu bölgede düzenleyeceğiniz bir yürüyüş planı size hayatınızın en güzel, ufuk açıcı günlerini yaşatabilir. Efes-Mimas arasında yer alan Efes yolunda helenizmin, özgürlükçülüğün, demokrasinin kalıntılarını çıplak gözle görebilir etkileyici bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Çeşme, Urla, Güzelbahçe, Menderes, Selçuk gibi doğal ve kültürel güzellikleriyle bilinen diğer ilçeleri bu rotada keşfetmeniz mümkün.

Aladağlar – Niğde

Buzul kayalıklar, mağaralar, kanyonlar ve şelaleler… Bahsederken bile merak uyandırıcı olan bu güzelliklerin her birini Aladağlar rotasında görebilirsiniz. Benzersiz doğal güzelliklerle çevrili rotada birkaç gün geçirerek günübirlik yürüyüşler yapmak size muhteşem bir doğa deneyimi yaşatır.

Erikli Yaylası – Yalova

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde yer alan Erikli Yaylası’nda doğaya, yeşile, akarsulara ve oksijene doyabilirsiniz. Kamp alanları da bulunan bu bölgede trekking sporu da yürüyüş egzersizleri de yapılabiliyor. Hem amatör hem profesyonel dağcıların gözde bölgelerinden biri olan Erikli Yaylası’nda yürüyüş yapmak için 5 saatlik bir rotayı göze almanız gerekiyor.

İğneada Longoz Ormanları – Kırklareli

İğneada Longoz Ormanları hem doğal güzellikleri hem de İstanbul gibi merkezi yerlere yakın olması sebebiyle sık sık tercih ediliyor. Deniz, orman gibi doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi güzelliklerin de yer aldığı bölgede Bizans’tan da Osmanlı’dan da kalan tarihi yapı ve kalıntıları görmek mümkün.

Longoz Ormanları ise sakin, huzurlu, doğayla iç içe bir gün geçirmek için en iyi tercihlerden biri. Ormanda geçireceğiniz bir gün içerisinde şehirden tamamen uzaklaşarak kendinizi doğanın ellerine teslim edebilirsiniz. 

Tasarlab