Uyku Apnesi Nedir? Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Uykusuzluktan sonra en sık rastlanan uyku problemlerinden biri olan uyku apnesi, birçok kişinin gün içi faaliyetlerini etkiliyor ve yaşam kalitesini düşürebiliyor. Uyku esnasında solunumun durması ve kişinin nefes problemleri yaşaması anlamına gelen bu sorun obezite, solunum yolları tıkanıklığı gibi rahatsızlıklarla da ilgili olabiliyor. Üstelik uyku apnesi sendromu yaşayan kişilerin birçoğu böyle bir sendrom yaşadığının farkına varmıyor.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, uyku esnasında solunumun birkaç saniyeliğine durması anlamına geliyor. Bu esnada düşen kan basıncı kişinin uyanmasını sağlasa da boğulma gibi yoğun refleksler olmadığı sürece nefes alamama sorunu ile uyanıldığının farkına varılamayabiliyor. Geceleri sıklıkla uyanan ve kesintisiz uyuması gereken süreyi tamamlayamayan kişiler ise kronik halsizlik, isteksizlik, uykusuzluk ve depresyon gibi sorunlara sahip olabiliyor.

Uyku apnesi sendromu obezite, madde bağımlılığı, solunum yolu tıkanıklığı, yanlış pozisyonda uyuma alışkanlığı ve metabolizma sorunları ile ilgili olabiliyor. Uyku esnasında yavaşlayan metabolizma ve nefes bu gibi sorunlar sebebiyle birkaç saniyeliğine durabiliyor.

Uyku apnesinin etki alanı ise oldukça geniş, Uykudan verim alamayan ve sıklıkla uykudan uyanan kişiler, bu durumu sıklıkla-sendrom halinde yaşadığında kronik halsizlik en başta olmak üzere birçok sorunla karşılaşabiliyor. Üstelik birçok kişi neden uyandığını bilmediği gibi ertesi gün uyku esnasında sıklıkla uyandığını hatırlamıyor da olabiliyor. Bu sebeple uykusuzluk, halsizlik gibi şikayetleri olan kişilerin uyku apnesi sendromunu inceletmesi gerektiği de öne sürülüyor.

Belirtileri ve Tanısı

Uyku apnesinin ilk belirtisi, uyku esnasında solunumun durmasıdır. Fakat bu belirti yukarıda da belirttiğimiz gibi çoğu zaman fark edilmeyebilir. Yani kişi uykudan nefesi durduğu için uyandığını fark etmiyor olabilir.
Bir diğer belirti ise horlama. Uyku esnasında horlamanın temel sebebinin nefes problemleri olduğu bilinmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin uyku apnesi sendromuna sahip olma riski de bulunmaktadır.

Gün içi uykusuzlukları ve bitkinlik ise uyku apnesinin bir diğer belirtisidir. Fakat bitkinlik ya da gün içi uykusuzluk şikayeti olan her kişinin uyku apnesi sendromu geçirildiği söylenememektedir. Bu durumun araştırılması ve tanınının uzmanlar tarafından koyulması gerekmektedir.

Ağız kuruluğu, yüksek tansiyon, konsantrasyon eksikliği gibi problemler de uyku apnesi sendromuna dair diğer belirtilerdir.

Uyku apnesinin teşhis edilmesi için ise halk arasında uyku testi olarak bilinen polisomnografi testinin yapılması gerekmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Uyku apnesi tedavi yöntemleri sendrom sebeplerine ve derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Fakat tedavide temel yöntem olarak CPAP adlı bir solunum-hava makinası kullanılmaktadır. Bu cihaz ile sendrom sahibi kişilere basınçlı hava verilmekte ve solunum yollarının açılması sağlanmaktadır. Böylelikle hastanın solunum sağlığına kavuşarak daha rahat bir uyku düzenine geçmesi amaçlanır.

Bununla birlikte uyku apnesi tedavilerinde ek olarak sendrom sahibi kişilerin yaşam şekillerinde değişikliğe gitmesi gerekmektedir. Eğer kişi obezite sebebiyle uyku apnesi geçiriyorsa sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatının bir parçası haline getirmelidir.

Solunum yollarında hastalık geçiren kişilerin tıbbi tedavilere yönelmesi ve nefes egzersizleri yaparak solunum yollarını rahatlatması gerekir.
Sigara, alkol, madde bağımlılığı sebebi ile uyku apnesi geçiren kişilerin bu alışkanlıklarından kurtulmaları, daha sağlıklı tüketimler gerçekleştirerek bedenlerini ve solunum yollarını dinlendirmeleri gerekir.

Tasarlab