Uyku Tulumu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru uyku tulumu, ister yaz aylarında kamp yapıyor olun ister dışarıda bir kış macerası planlıyor olun, huzurlu bir gece uykusunda fark yaratabilir. Bu uyku tulumu kılavuzunda, kendiniz için en iyi uyku tulumunu nasıl seçeceğinizi göstermek için tüm önemli hususları ve temel özellikleri inceleyeceğiz.

Uyku Tulumu Türleri

Yaz: Yaz mevsimi için olan uyku tulumları yaklaşık 30 ° ve daha yüksek sıcaklıklar için uygundur. Hafiftirler, çünkü daha az yalıtım ve daha az ağırlıkları vardır.

Üç Mevsim: Yaklaşık 20 ° ve üzeri sıcaklıklar için ideal olan bu uyku tulumları, ilkbahar ve sonbahar gezileri ve gece donunun olabileceği yüksek dağlarda yazın kullanmak için en uygun olanıdır.

Kış: Yaklaşık 20 ° ve daha düşük sıcaklıklar için iyi olan bu uyku tulumları, üç mevsim uyku tulumlarının tüm özelliklerine sahiptir. Ancak daha fazla yalıtımla güçlendirilir.

Vücut Tipinize Göre Uyku Tulumu Seçimi

Uyku tulumları kadınlar ve erkekler için farklı boyutlarda üretilir. Bu nedenle uyku tulumu seçerken buna dikkat etmeniz önemlidir. Kadınların uyku sırasında vücut sıcaklıkları daha düşük olduğundan üretilen tulumların omuz kısmı dar kalça kısmı geniş ve ayak kısmı ise ekstra dolgu malzemesi ile donatılmıştır. Konforunuz için mumya tipi olarak kabul edilen daha dar uyku tulumlarının yanı sıra daha geniş uyku tulumlarından birini de tercih edebilirsiniz.

Uyku Tulumu Dolgu Maddesi

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki temel uyku tulumu türü vardır; doğal dolgu maddesi bulunan uyku tulumları ve sentetik dolgu uyku tulumları. Doğal dolgu kullanılan uyku tulumlarında çoğunlukla ördek veya kaz tüyleri bulunur. Sentetik dolgu uyku tulumları ise poli fiberlerle doldurulmuş sentetik maddeler içerir.

Sentetik dolgu malzemesi, uyku tulumlarında kullanılan en yaygın yalıtım türüdür. Sentetik bir uyku tulumu daha ucuz, temizlenmesi daha kolay ve doğal dolgu uyku tulumundan daha az bakım gerektirecektir. Bununla birlikte, sentetik yalıtım ısıyı doğal dolgu maddesi gibi tutmaz.

Doğal dolgu uyku tulumları binlerce küçük hava cebi yaratır, bu da uyku tulumlarının ılık havayı yakalama ve ısıyı tutma konusunda daha etkili olduğu anlamına gelir. Ayrıca sentetik uyku tulumlarından çok daha hafiftir. Diğer yandan nemli olduğunda nemi kolayca emmesi ve ıslandığında tüylerin özelliğini kaybetmesi ve ısı yalıtım özelliklerinin kaybolması mümkündür.

Uyku Tulumu Dereceleri

Sıcaklık derecesi, bir uyku tulumu seçerken dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Seçtiğiniz sıcaklık derecesi, uyku tulumunu nerede kullanacağınıza ve hangi sıcaklıkta rahat uyuyacağınıza bağlı olacaktır.

Sıcaklık dereceleri düşük konfor ve üst konfor sınırı olarak iki farklı sıcaklık derecesi ile ifade edilir.

Konfor Derecelendirmeleri

‘Konfor’ derecesi, uyku tulumu kullanımı sırasında rahat uyuyacağınız optimum sıcaklığı ifade eder. Uyku tulumu ‘konfor derecelendirmesinin’ altındaki herhangi bir sıcaklıkta kullanıldığında, kullanıcı soğuğu hissedebilir. Ortalama olarak kadınlar soğuğu erkeklerden daha fazla hisseder, bu nedenle bu derecelendirme bir erkek için ‘konfor sınırının’ biraz üzerindedir.

Aşırı Derecelendirmeler

‘Aşırı’ sıcaklık derecesi aslında ‘hayatta kalma sıcaklığı’dır. Basitçe söylemek gerekirse, bu uyku tulumunun donma veya sıcaklıkla ilgili diğer rahatsızlıklar olmadan sizi hayatta tutacağı sınırdır. Rahat edeceğiniz en düşük sıcaklık değildir ve bu sıcaklıkta uyku tulumunun düzenli kullanımını beklememelisiniz.

Uyku Tulumu Fermuar

Uyku tulumlarında birkaç tipte fermuar görmek mümkündür. En sık rastlananı ise boyun kısmından başlayarak ayak kısmına kadar uzanan fermuar kullanımıdır. Daha seyrek olarak ise daha kısa olan ve yarım fermuar olarak adlandırılan fermuarlar kullanılır. Aynı zamanda hem boydan boya hem de yarım fermuarlar aynı uyku tulumunda iki yanda ayrı ayrı olacak şekilde kullanılabilir. Böylece kullanıcı istediği fermuar tipini seçebilir.

Eğer uyku tulumunun çok ağır olmasını istemiyorsanız metal fermuar yerine plastik fermuar tercih edebilirsiniz. Bunun dışında her iki fermuar tipi de benzer özelliklere sahiptir ve güçlendirilmiş olduklarından her ortama uyum sağlarlar. Uyku tulumunun tasarımı önemli olsa da işlevsel olması çok daha önemlidir. Bu nedenle ince ve zarif fermuar tasarımlarının yanı sıra daha büyük dişli fermuarı bulunan uyku tulumlarını tercih ederseniz kullanırken kumaşın sıkışmasını da engelleyebilirsiniz.

Tasarlab