VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) Nedir?

Borsa İstanbul bünyesinde hizmet veren, Takasbank güvencesi ile işlem yapmanızı sağlayan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasalarına üye olmak için banka ve aracı kurumlara başvurabilirsiniz. Öncesinde daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacak yazımız ise aşağıdadır.

VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) Nedir? 

VİOP, sermaye piyasası araçları üzerinde düzenlenmiş kaldıraçlı bir piyasadır. VİOP ile vadeli işlem ve opsiyon ile diğer türev araçlar elektronik ortamda alınıp satılabilir, Borsa İstanbul bünyesinde hizmet veren bir piyasadır. Vadeli işlem sözleşmelerinde taraflar birbirlerine, belirlenen bir tarihte standart bir malı, finansal kıymeti ya da göstergeyi sözleşmenin yapıldığı tarihteki fiyattan alıp satma sözü verir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yukarıda bahsettiğimiz özellikleriyle riskten korunma, ürün çeşitliliği ile portföy oluşturabilme, düşük teminat verebilme ve çift yönlü işlem açabilme imkanı sağlar.

VİOP Avantajları Nelerdir? 

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasının avantajları şunlardır:

Hedge (Riskten Korunma): Vadeli işlem sözleşmeleri ile yatırımcılar, üreticiler, ihracat ve ithalatçılar fiyat riskinden korunurlar. Sözleşmeler sözleşme tarihinde belirlenen fiyat üzerinde ileri tarih üzerine gerçekleşir.

Çeşitli Portföy: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında portföy yöneticileri, birden çok portföy oluşturabilir ve riski alternatif yatırım araçlarına dağıtabilirler.

Düşük Teminat: Kaldıraçlı olarak yüksek pozisyonlar açmanızı sağlar.

Organize Piyasa: İşlemleriniz kurallara bağlı olarak gerçekleşir ve doğru fiyat, şeffaf işleyiş politikası uygulanır. 

Açığa Satış ve Çift Yönlü İşlem: Değer artışlarından da değer kayıplarından da kazanç elde etmek mümkün. Açığa satış işlemlerinize karşılık ödünç bulma zorunluluğu ve taşıma maliyeti yoktur.

Güvence: Tüm işlemler Takasbank güvencesindedir. Alıcıya karşı satıcı, satıcıya karşı alıcı güvencesi sağlar.

Nemalanma: Takasbank tarafından Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki paranı günlük nemalanır.

Vergi: Bireysel yatırımcılar döviz bacaklı kontratlarda ettikleri karın %10unu stopaj olarak öder. Kurumsal yatırımcılar hiçbir işlemde stopaj ödemez. Hisse senedi ve endeks işlemlerinde hiç kimse vergi ödemez.

VİOP’ta İşlem Nasıl Yapılır? 

Öncelikle VİOP üyeliği olan bir aracı kurumdan ya da bankadan hesap açmanız gerekir. VİOP işlemlerinde emirlerinizi vermek için aracı kurum bağlantılarını kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra risk bildirim formunu imzalamanız gerekir. VİOP’ta borsa üyeliği aracılığı ile işlem yapmak isteyen tüm bireysel ve kurumsal üyeler risk bildirim fonunu imzalamak zorundadır. Form imzalanmadan işlem yapılamaz. Yatırım uzmanlarına danışarak ya da bireysel olarak piyasayı takip ederek alım satım kararı vermelisiniz. İşlem sonrasında piyasada risk kontrolü yapılmaktadır. Bu sebeple Takasbank tarafından belirlenen teminat miktarları hesapta bulunmalıdır. Eğer hesabınızda teminat miktarı yoksa çağrı alırsınız. Emirlerinizi aracı kuruluşa alınan-satılan sözleşme adedi, alınan-satılan sözleşme, sözleşme fiyatı, emir türü, vade ve yöntem bildirileriyle birlikte iletmelisiniz.

VİOP Akşam Seansı Nedir?

VİOP’ta normal seaslar 9.30- 18.15 arasıdır. Normal seansı takiben 19.00-23.00 saatleri arasında akşam seansı ile sürekli müzayede düzenlenir. Akşam seansında yapılan işlemler bir sonraki gün gerçekleşen işlemlerle birlikte takasa konu olur. Akşam seansında BIST30, BIST Sınai, BIST Banka, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10 olmak üzere Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmeleri ile işlem yapılabilir. Normal seansta yapılan bir işlemin akşam senasında geçerli olması için AS butonu işaretlenmelidir.

Bu içerik kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım tavsiyesi özelliği taşımamaktır.

Tasarlab