VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN, ülkemizde de zaman zaman gündeme gelen ve daha iyi bir internet deneyimi için önerilen teknolojilerden biri. Bilgisayar, tablet ve telefonlarda kullanılabilen bu teknolojinin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

VPN Nedir?

Virtual private network cümlesinin kısaltması olan VPN, sanal özel ağ  anlamına geliyor. Bu teknoloji sayesinde kişiler; bulunulmayan bir yerdeki fiziksel ağa bağlanabiliyor ve bulunan bölgedeki fiziksel ağdan çıkılabiliyor. Kısaca yerel ağlardan çıkarak başka ağlara bağlanmanız sağlanıyor.

Sistemin işleyiş şekli ise şöyle:

Bilgisayarınızın bulunduğu yerden karşıdaki ağa şifreli bir tünel açılıyor. Bu tünel içinden iletilen bilgiler dışarıdan görüntülenemiyor ve siz başka bir bölgedeki erişim haklarını kullanabilirsiniz. Bilgi aktarımı dışarıdan tespit edilse de aktarılan bilginin kendisi güvenlik uygulamalarıyla korunabiliyor. VPN yazılımları bilgisayar, telefon ve tabletlerde özelleştirilmiş ağ kurma teknolojisidir. Sanal ağ bağdaştırıcısı gibi davranarak karşıdaki ağlardan IP numarası sunar. Bu sayede eriştiğiniz ağın izin verdiği uygulamalara yerel adreslerden ulaşabilirsiniz.

VPN Nasıl Çalışır? ve Ne Amaçla Kullanılır?

Kapsülleme, kimlik doğrulama ve şifreleme…  Bu üç özellik VPN bağlantısının temel özelliğidir. İşlemci ile erişilmek istenen bağlantı arasından noktadan noktaya bağlantı kurar ve sunucunun kimlik bilgilerini kontrol eder. Doğrulama gerçekleşmesi halinde bağlantı devam eder. Decamında yukarıda da belirttiğimiz gibi iki bağlantı noktası arasında kripto şifreli bir tünel açılır. Tünel içinden veriler aktarılmaya devam eder.

Güvenliği artırmak için: Tüm işlemlerin ve erişimlerin diğerleri tarafından görülmesini engellemek amacıyla VPN kullanılabilir.

Ülkelere özel hizmetlerden faydalanmak için: VPN ile başka bir ülkenin ağına bağlanarak  o ülkenin hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Günümüzde kullandığımız birçok uygulama ülkelere göre hizmet sunuyor ve VPN aracılığıyla  uygulamanın hizmet kapsamı değiştirilebiliyor

Yasal olmayan site ve uygulamalara erişim: Bulunduğunuz ülkede yasak olan uygulama ve sitelere başka ülkelerin ağına bağlanarak erişebilirsiniz. Fakat ağına bağlandığınız ülkenin erişeceğiniz site ya da uygulamaya izin vermesi gerekir.

İş yeri ağınıza erişebilirsiniz: Okul ve iş yeri gibi kurumsal ağlarınıza VPN teknolojisi ile bağlanabilirsiniz fakat bu bağlantıyı genellikle okullar ve işyerleri sağlamaktadır.

VPN Uygulaması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

VPN uygulamasının temel amacı internet sansürünü ortadan kaldırmak ya da ya da çeşitli ağlar üzerinden gezinti yapabilmek için herhangi bir VPN servisini kullanabilirsiniz. Fakat ücretli VPN kullanımları için dikkat edilmesi gereken şartlar vardır.  Kullanım kolaylığı, erişim imkanı, müşteri hizmetleri, gizlilik politikası, para iadesi, güvenli ödeme gibi faktörler dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Bunun yanı sıra VPN sistemlerinin üzerine düşen diğer sorumluluklar şöyledir:  

  • Bağlantı esnasında aktarılan verileri kayıt altına almaması ve paylaşmaması
  • Kullanıcılarına karşı şeffaf olmasI
  • Üst düzey güvenlik sistemine sahip olması
Tasarlab