Vücudumuzdaki Çakra Noktaları ve Çakra Temizliği

Meditasyonla uğraşanların ve spiritüel enerjilerle ilgilenen kişilerin sıklıkla kullandığı bir kavramdır çakraları açmak ya da çakraları temizlemek. Uzak Doğu ve Hindistan geleneklerinde yüzyıllardan bu yana süregelen meditasyon teknikleri, bedenin merkezi olarak belirlediği 7 ana noktayı esas alarak şifa ritüelleri oluşturmaktadır.

Bedenimizde bulunan 7 çakra noktasının temsil ettiği olguları ve çakra temizliğinin ne şekilde yapılacağını aşağıdaki yazımızda konu edindik.

Çakra Nedir?

Sanskritçe bir kelime olan çakra, Hint ve Uzakdoğu geleneklerinin metafizik ve fiziksel enerjinin merkez noktaları olarak kabul edilmektedir. 7 temel noktayı işaret eden çakra omurga üzerinde bulunmakta ve kişinin ruhani gücünü de temsil etmektedir. Belirtmek gerekiyor ki çakra noktaları yalnızca fiziksel sağlıkla ilgili değildir, hatta temel amacı fiziksel sağlıktan çok ruhani iyileşme, sezgileri güçlendirme ve bilgeliğe erişmektir.

Hint felsefesi esaslarına göre kafanın üst noktası ve kuyruk sokumu iki uç noktadır ve bu iki nokta arasındaki negatif-pozitif enerji akımı yaşam enerjisini oluşturmaktadır. Çakra temizliği (bir diğer adıyla çakra açma) metot ve ritüelleriyle kuyruk sokumunda uyuyan kundaliniyi (negatif enerjiyle doludur) harekete geçirerek omurilik boyunca ilerlemesini sağlamak ve başın tepesine ulaştırmaktır. Başın tepesindeki bölge pozitif enerjiyle kaplıdır ve kundaliniyi onunla buluşturmak, mutluluğun en üst seviyesine erişmektir.

Çakra Noktaları Nelerdir? Neleri Temsil Eder?

Kuyruk sokumundan baş üstüne kadar 7 ana noktadan oluşan çakralar şu şekildedir:

Kök Çakra: Kök çakra kuyruk sokumunda yer almaktadır ve Hint felsefesine göre negatif enerjinin bulunduğu merkezdir. Bu durum kuyruk sokumunun açılması halinde negatif enerjinin artacağı anlamına gelmemektedir, aksine çakranın açılması kişiye özgüven, motivasyon, ve yaşam şevki kazandırmaktadır.
Kök çakra bedenimizde cinsel alanlardan, boşaltı sisteminden ve ayak, bacak gibi alt uzuvlarımızın sağlığından sorumludur. Yüksek arzu, dirayet, başa çıkma enerjisi, iştah da kök çakranın kazanımlarıdır. Kırmızı renginin, lăl taşının kök çakrayı güçlendirdiği düşünülmektedir.

Sakral Çakra: Sakral çakra kuyruk sokumu ile mide arasında, üreme sistemlerinin yoğunlaştığı bölgede bulunan çakradır. Bu çakra bulunduğu bölgeyle ilgili olarak üreme sisteminden ve boşaltım sisteminden sorumludur. Bu çakranın temizliği utangaçlığın üstesinden gelinmesine, cinsellikle barışmamıza da yardımcı olmaktadır.
Ruhani olarak temsil ettiği değerler ise: adalet, onur ve güçtür. Sakral çakrasını açmış ya da temizlemiş bir kişinin bu olgularda dengeli bir şekilde potansiyelini gerçekleştireceği düşünülür. Aynı zamanda turuncu renginin, turuncu renginden gelen enerjinin sakral çakrayı güçlendirdiği düşünülmektedir.

Solar Plexus Çakra: Solar plexus çakra diyafram ve mide bölgemizin üzerinde yer alan çakradır. Bu çakra mide , karaciğer, alt omurga ve sindirim sisteminden sorumludur. Solar plexus çakranın temizlenmesi, bu bölgelerde sağlığa kavuşmaya; iştah problemlerinin ve sindirim-emilim sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olmaktadır.

Solar plexusun ruhani işlevi ise entelektüel farkındalık, huzur, irade ve egoizmden uzaklaşmaktadır. Bu safhada kişinin komplekslerinden ve bencilliğinden arınarak bilgeliğe daha fazla yaklaşacağı, iç huzurla eyleme geçeceği düşünülmektedir. Solar plexus çakra aynı zamanda kişinin eylemsel dengesini de temsil eder, bu çakranın temizlenmesi kişinin öfkeden ve korkudan bağımsız harekete geçebilmesini sağlamaktadır.

Kalp Çakrası: Kalp çakrası göğüs bölümünde yer almaktadır. Akciğer, üst solunum, kalp, kan dolaşımı ve bağışıklık sisteminden sorumludur. Kalp çakrasının temizliği fiziksel olarak rahat solunum, nefes dengesi, güçlü bağışıklık metabolizma hızı, ve kalp sağlığını getirmektedir.

Ruhani boyutta ise; sevgiyi, duyumsamayı, bağışlamayı, yalnızlıktan korkmamayı, kaygıdan uzak bir yaşam sürmeyi sağlamaktadır. Kalp çakrası açık olan bir kişinin çevresindekilere karşı daha hoşgörülü, yargısız ve şefkatli olacağı düşünülmektedir.

Yeşil renklerin yanı sıra yeşil ağırlıklı beslenmenin de bu çakrayı güçlendireceği düşünülmektedir.

Boğaz Çakrası: Boğazın üzerinde konumlanan bu çakra tiroid, endokrin sisteminden sorumludur. Hint felsefesine göre metabolik hız, doğru nefes alma, ağız ve diş sağlığı boğaz çakrasının açılması ile sağlanmaktadır.

Dedikodudan uzak durma, doğru iletişim kurma becerisi, doğru anlama, rüya ve bilinçaltının şeffaf hale gelmesi boğaz çakrasının temizliği ile sağlanmaktadır. Açık mevi renklerin ve gökyüzüne bakmanın boğaz çakranın güçlendirdiği düşünülmektedir.

Üçüncü Göz: Göz ve alın bölgesinin çevresinde konum alan üçüncü göz çakrası beyin, nöroloji, burun, kulaklar ve sinüsten sorumludur. Bu çakranın açılması kulak burun boğaz, orta kulak dengesi, zihinsel sağlık, psikolojik sağlık gibi etkilere sebep olmaktadır.

Üçüncü gözün ruhani temsiliyeti ise spiritüel bilinç, sezgisel ve duyusal farkındalık, hoşgörü üzerinedir. Üçüncü gözü açık olan bir kişinin hızlı idrak ettiği, psikolojik olarak zor yara aldığı, fiziksel olanın ötesine geçebildiği, haberci rüyalar gördüğü düşünülmektedir. İndigo mavi renklerinin üçüncü göz çakrasını beslediği düşünülmektedir.

Taç Çakra: Baş üstünde bulunan taç çakraya ulaşmak zirveye ulaşmak gibidir. Yoga, meditasyon, çakra çalışmalarındaki temel amaç olan kundaliniyi pozitif enerji noktasına ulaştırmak bu safhada gerçekleşmektedir. Taç çakra fiziksel olarak sinir sisteminden ve beyinden sorumludur ve nörolojik sağlığın yanı sıra sinir sisteminin işlevini sağlıklı ve dirayetli gerçekleştirmesini de sağlamaktadır.

Taç çakraya ulaşan bir kişi yüksek kimliğe ulaşarak sorumluluk sahibi, anlayışlı, geleceği tahmin edebilen, korkusuz bir kişiliğe kavuşmaktadır. Mor ve beyaz renkten güç alan taç çakra ametist taşından da beslenmektedir.

Çakra Temizliği için Ne Yapılmalıdır?

Sağlıklı beslenme, doğru nefes alma, meditasyon ve günlük rutinlerimiz çakra temizliğinde etken rol oynamaktadır. Düzenli yoga yapmak, yoga duruşları ile beden esnekliğini ve omurga sağlığını korumak çakraların temizlenip açılmasını da sağlamaktadır. Bununla birlikte sağlıklı beslenme, doğaya ve doğal olana paralel bir yaşam sürmek de gerekmektedir. Bunun sebebi doğanın bir parçası olarak her birimin gücünü doğadan almasıdır.

Çakra temizliğinde uygulanan rutinler yalnızca fiziksel çalışmalardan oluşmamaktadır; günlük eylemlerimizde farkındalık sahibi bir yaşam sürmek de önemlidir. Dedikodudan, yanlış bilgiden, yargılardan, nefretten ve düşmanlıktan uzak durmak da önemlidir.

Bunun yerine doğru bilgiye yönelmek, yargı temelli değil anlayış temelli davranışlara yönelmek; tüketim ve güç hırsından uzaklaşarak dayanışma ve üretime yönelmek de etkili davranışlardır.

Tasarlab