Yaz Mevsimde Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Kış aylarında türlü hastalık kendini gösterir. Vücut direncini kıran soğuklarda zaaf olan her bölgemizde bir hastalık nükseder. İlkbahar ve yaz aylarında her ne kadar rahatlamış hissetsek de bizi bekleyen başka “sıcak hava hastalıkları” olabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Görülen Yaz Hastalıkları Nelerdir?

Yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesiyle birlikte bakteri ve mikroplar hem yüzeylerde hem de yiyecek ve içeceklerde artışa geçer. Bu durum yüzeylere bilinçsizce temas eden, bayat ürün tüketen bebek ve çocuklarda enfeksiyona aynı zamanda ishale ve kusmaya sebep olabilir. Bunun yanı sıra gün içinde, açık havada fazla vakit geçiren çocuklar güneş çarpması ve güneş yanığı gibi sorunlarla da karşılaşır. Bilhassa açık tenli çocuklarda güneş yanıkları daha çabuk ve daha yoğun gerçekleşir.

Yaz aylarında çocukları bekleyen bir diğer hastalık havuz ve deniz kaynaklı kulak burun boğaz iltihaplarıdır. Kimi bakteri ve mikroplar klora karşı dirayetlidir ve bağışıklığı henüz zayıf olan çocukları yüksek oranda etkileyebilir. Ayrıca kirli denizler de çocuklar için tehlikelidir.

Böcek ısırıkları, göz ve ağız çevresinde arı sokmaları da yaz aylarında çoğalan bir diğer sorundur. Sıcaklarla birlikte yüzeye çıkan böcekler ve gıda arayan arılar semptoma, alerjik reaksiyona hatta zehirlenmeye sebep olabilirler.

Bebeklerin en sık yaşadığı yaz hastalığı ise isiliktir. Pamuk giymeyen ya da mevsime göre kalın giyinen bebeklerde terin cilt üstünde reaksiyona girmesi ile isilik oluşur.

Ayrıca yaz aylarında soğuk tüketmek, terledikten sonra esintiye maruz kalmak, gece üstü açık uyumak gibi durumlar da çocuklarda üşütmeye yol açar.

Yaz aylarında çocuklarda en sık görülen şikayetler şunlardır:

  • Enfeksiyon
  • İshal
  • Kusma
  • İdrar enfeksiyonu
  • Göz enfeksiyonu
  • Polen alerjisi

Yetişkinlerde Görülen Yaz Hastalıkları Nelerdir?

Yetişkinlerde görülen yaz hastalıkları çocuklarla benzerlik göstermektedir. Genel olarak sıcaklara, güneşe, hava değişimlerine bağlı olarak ortaya çıkar.

Yetişkinlerde sık görülen yaz hastalıkları şunlardır:

Yaz gribi: Grip salgını genellikle kış ve sonbahar aylarında görülse de yaz aylarında yaz gribi salgını da gerçekleşir. Bunun yanı sıra havanın sıcaklığı sebebiyle bu aylardaki salgın daha hızlı bulaşma riski taşır aynı zamanda hasta için daha çekilmez durumdadır.

Klima Hastalığı: Klima hastalıklarını iki ayrı şekilde ele alabiliriz. Biri klima çarpması olarak bilinen, bedenin uzun süre soğuk hava akımına maruz kalması ile gerçekleşen üşütme-griptir. Diğeri ise odanın, yaşam alanının havalandırılmaması, pencerelerin açılmaması sonucu oluşan bakteri ve virüs kapma halidir. Eğer evinizde, iş yerinizde klima ya da havalandırma sistemi varsa ara ara temizlemenizi ve günde en az iki kere pencereleri açarak havalandırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Yaz Depresyonu: Kimi yetişkinlerde yaz aylarında depresyon atağı gerçekleşebilir. Hava durumunun, mevsimin değişmesi ve günlerin uzaması kimi yetişkinlerin duygu durumunu etkileyebilir.

Güneşe Bağlı Hastalıklar: Güneş yanması, güneş çarpması ve güneş lekeleri yetişkinlerin yaz hastalıkları arasındadır. Uzun süre güneşe maruz kalmak çocuklarda olduğu gibi yanık ve çarpmaya beraberinde kusma veya ishale sebep olacağı gibi yaşın ilerlemesi ve cilt dokusunun değişmesi sebebiyle güneş lekelerine de sebep olur. Yetişkinlerin kolajen üretimi çocuklara göre daha az olduğundan güneş lekesi problemini daha çok yaşarlar.

Böcek vb. Isırıklar: Böcek ısırması, arı sokması gibi sorunlar yaz aylarında yetişkinlerde de sık görülür. Hayvanlar dışarıda karşılarına çıkabileceği gibi evlerine girebilir, uykularında da sokabilirler. Bunun yanı sıra doğa yürüyüşü ve orman gezilerinde yılan gibi sürüngenler tarafından sokulma ihtimali de artar.

Yaz Hastalıklarından Korunmak için Neler Yapılmalıdır?

Yaz aylarını daha sorunsuz geçirmek, hastalıklardan korunmak için ufak önlemler almanız yeterlidir. Aşağıda sıralayacağımız unsurlara dikkat etmeniz sizi yaz hastalıklarından büyük oranda koruyacaktır.

Günün doğru saatlerinde dışarı çıkmak: Güneşe bağlı hastalıklardan korunmak için öncelikle yapılması gereken 11-3 arasında dışarıda olmamaya dikkat etmektir. Bu saatler güneşin en kızgın saatleridir ve kısa sürede aşırı yanma ve güneş çarpmasına neden olur. Dikkat edilmesi diğer faktör ise güneş kremleridir. Özellikle yaz aylarında güneş kremi sürmeden dışarıya çıkmamanız önerilir. Güneş kremlerini, cilt bariyerinizi korumak için her mevsim kullanabilirsiniz.

Soğuk-sıcak Geçişlerine Dikkat: Fazla sıcağa maruz kalmamak önemli fakat soğuk sıcak geçişlerine de dikkat etmek gerekiyor. Yaz aylarında üşütme ve gribal enfeksiyonlar büyük oranda esintiye ve ani soğuğa maruz kalmak sebepli gerçekleşiyor. İnce bir şal ya da hırkayı yanınızdan ayırmamak esinti anlarında omzunuza koymak faydalı olacaktır. Bu sayede vücut ısınız aniden değişmez.

Klima ve Havalandırma Temizliği: Klima ve havalandırma sistemleri içlerinde kir, toz biriktiren aygıtlardır ve özellikle çalışmadıkları dönemlerde bakteri ve virüs oluşumuna sebep olurlar. Bu yüzden en azından mevsim başlangıcında klima ve havalandırma sisteminizi temizlemeniz, filtre kullanmanız gerekir. Ayrıca yaşam alanınızı pencere ve kapılarınızı açarak havalandırmanız içerideki havayı tazelemeniz sağlıklı olacaktır.

Sineklik Tülleri: Evinizde böcek ve benzeri hayvanlardan korunmak için pencere ve kapılarınızda sineklik denilen tülü kullanmanız büyük oranda etkili olacaktır. Bunun yanı sıra kamp vb. yerlerde çeşitli spreylerle haşeratları vücudunuzdan uzak tutabilirsiniz. Doğa gezintilerinde sandalet değil kapalı ayakkabı giymeniz önerilir.

Bu sayfada yer alan bilgiler sadece kullanıcıları bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tasarlab