Yaz Tatilinde Yapabileceğiniz 4 Şey

Yıl içinde en uzun molayı yaz tatili esnasında veriyoruz. Bu sürede yılın en huzurlu, en sağlıklı, en mutlu günlerini geçirmek; gelecek dönem için güç toplamak hepimizin arzusu. Fakat yaz tatili için yapılacaklar önceden planlanmamışsa günü geldiğinde ne yapacağımızı şaşırabiliyor, bu süreci heba etmiş gibi hissedebiliyoruz. 

Yaz tatiline çıkmadan önce aşağıdaki önerileri planlarınız arasına dahil edebilirsiniz. 

Ertelediklerinize Başlamak İçin İyi Bir Fırsat Olabilir

Sene içerisinde birçok plan yapıyor hatta planlarımızı gerçekleştirmeye başlıyor fakat yoğun olduğumuzu düşünerek erkenden vazgeçiyoruz. El işi, spor, yeni bir kursa gitme gibi girişimlerimiz çoğu zaman bir türlü odaklanamamak sebebiyle daha ilk aşamada son bulabiliyor. 

Yaz tatili ertelediğiniz ya da istikrar yakalayamadığınız planlarınıza başlamak için mükemmel bir süreç olabilir. Bu süre içerisinde günün büyük bir kısmını meşgul eden başka sorumluluklarınızın olmaması, başladığınız işe odaklanmanızı ve onu alışkanlık haline getirmenizi kolaylaştıracaktır. Bu durum başladığınız spor, kurs ya da diğer aktiviteleri tatil sonrasında sürdürebilmenizi de sağlar. 

Sosyal Doyuma Ulaşın

Yaz tatilinde yıl boyu ertelediğiniz sosyal yaşamınızı öncelikleriniz arasına almak faydalı olabilir. Sosyal etkileşimlerin insan psikolojisinde olumlu etkilere sahip olduğu bir gerçek. Yalnızlık, çaresizlik, tükenmişlik gibi hisler sevdiklerimizle bir araya geldiğimizde azalır ve dirayetimizin artmasını sağlar. 

Bunun yanı sıra tatil esnasında sosyal ilişkilerimizde doyuma ulaşmamız iş hayatımızda da performansımızın artmasını sağlıyor. Daha pozitif hissetmemizin yanı sıra, yoksunluk hissinin ve işimizin sosyal yaşamımızla aramızda bir engel olduğu düşüncesinin ortadan kalkması; sorumluluklarımıza karşı daha istekli olmamızı sağlıyor. 

Görmek İstediğiniz Yerlere Gidin

Yıl içerisinde çok beğendiğiniz bir şehir, orman ya da deniz kıyısı ya da yemeklerinin enfes olduğunu duyduğunuz bir restoran. Yaz tatilinde bu meraklarınızın peşinden gitmek faydalıdır. Yeni yerlere gitmek, yeni kültürlerle tanışmak; hayata ve kendinize bakış açınız üzerinde olumlu etkiler yaratır. Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gitmek, yeni bir keşif yapmak planlarınız arasında bulunabilir. 

Dinlendiren ve Zihni Rahatlatan Alışkanlıklar

Yıl boyunca sizi bol bol yoruldu; sorumluluklarınız, yetiştirme telaşınız, kaygılarınız sadece bedeninizin değil zihninizin de yorulmasına sebep oldu. Yaz tatiliniz esnasında eğlenmeyi, gezmeyi ne kadar planlıyorsanız zihninizi dinlendiren aktiviteleri de bir o kadar planlayın. Kitap okumak, müzik dinlemek ya da birkaç saat sessizlik içinde hiçbir şey yapmadan ve düşünmeden durmak. 

Bu aktiviteler zihninizin boşalmasını, beyin kimyanızın dengelenmesini sağlayacaktır. 

 

Tasarlab