Yeni Bir Spor: Stand Up Paddle (SUP) Nedir?

Türkçeye ayakta kürek sörfü olarak çevrilen ve son zamanlarda yazlık yerlerde neredeyse kanonun yerini almaya başlayan SUP, ülkemiz için yeni bir spor dalı. Bir kürek ve sörf tahtası ile durgun ya da hafif dalgalı su birikintilerinde: göl, deniz ve akarsularda yapılabilen bir spordur. Kürek sörfü nerede yapılır? sorusu aklınızda beliriyorsa, görüldüğü üzere tüm su birikintilerinde yapılabiliyor. 

Aslında her 100 kişiden 6’sının yüzme biliyor oluşu üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke için enteresan bir durum. Yüzme sporuyla pek ilgili gibi görünmememize rağmen su ile yapılan etkinlikleri ise sevdiğimiz aşikar. Paddleboard işte bize bu imkanı sunuyor. Yüzme bilmeyenlerin bile giyecekleri bir can yeleği ile kolaylıkla yapabilecekleri bir spor olarak karşımıza çıkıyor. 

Stand Up Paddle Nasıl Yapılır?

Kürek sörfünde asıl olan denge hakimiyetini kurabilmektir. Suya dik bir şekilde sörf tahtasının üzerinde duran kişi dengesini koruyarak kürek yardımıyla su üzerinde ilerler. Sörf tahtası dendiğine bakmayın lütfen, hem kürek hem de üzerinde durulan tahta dayanıklı plastik malzemeden üretilir. Şişirilebilir bir yapısı olan bu ekipmanın üst yüzeyi kaymayı önlemek amacıyla köpük bir yüzeyden oluşur. Dayanıklı bir malzemesinin olmasının yanında şişirilebilir sörf tahtaları havası indirilerek katlanır ve kolayca taşınabilir bir hale gelir. 

Teknik bilgileri verdikten sonra bu sporun, bizler için çekici hale gelmesini sağlayan iki güzel özelliğinden bahsetmemiz gerekiyor. Bunlardan ilki oldukça kolay olması; öğrenmek neredeyse 5 dakikanızı alıyor. Burada önemli olan başlamadan önce kilonuza ve boyunuza uygun bir sörf tahtası ve küreği seçebilmeniz. Çünkü bu spor neredeyse tamamen dengeye dayanıyor ve ayakta kalabilmeniz için ekipmanlarınızın size uygun olması gerekiyor. Diğer şahane özellik ise pek de yorucu bir spor olmaması. Eğer kalori yakmak istiyorsanız elbette küreğinizi daha hızlı ve teknik çekebilir hem karın, hem kol, hem sırt hem de yan bölgelerinizi çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda ayakta dengede durabilmek için bacaklarınızı da çalıştırmanız gerekecek. Ancak böyle bir derdiniz yoksa sakince küreğini çekip, isterseniz ayakta isterseniz dizlerinizin üzerinde ya da bağdaş kurarak oturabilir ve manzaranın tadını çıkararak su üzerinde ilerleyebilirsiniz. 

Sörf tahtasının bir kullanım alanı daha bulunuyor: SUP yoga. Eğer tamamen vücudunuza odaklanmak, su üzerinde geri kalan her şeyden uzaklaşarak zihninizi toparlamak, rüzgar ve akıntıyla bütünleşerek akışa kapılmak, yoğun odaklanma ve denge gerektiren tüm bu etkinlikler içerisinde hiç farkında olmadığınız kaslarınızı çalıştırmak ve temiz havayı solumak ve gözlerinizi açtığınızda güzel bir manzara ile karşılaşmak, bu yolla stresi azaltmak bahsi geçen sporu diğerlerinden ayıran bir özellik haline geliyor. 

SUP yapabilmek için aslında mayo dışında herhangi özel bir kıyafete ihtiyacınız bulunmuyor; ancak güneşten korunmak için ‘’rash guard’’ adı verilen UV koruyucu üstleri kullanabilirsiniz. Ya da yoga için kullandığınız bir kıyafetinizi de tercih edebilirsiniz. 

Özellikle İstanbul’da Caddebostan sahilinde saatlik olarak paddleboard kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor. Buralarda SUP yoga dersleri de veriliyor. Yeni bir spor öğrenmek ve belki günlük stresinizi üzerinizden atmak için daha önce denemediğiniz bir yol arıyorsanız stand up paddle tam size göre bir etkinlik olabilir.  

Tasarlab