Yeni̇ Evci̇l Hayvanlar: Evde Beslenebi̇lecek 5 Böcek

Eklem bacaklıların altı bacaklı olarak da bilinen türleri olan böcekler, canlılar aleminin en çok tür barındıran hayvanları. Hemen hemen her ortamda yaşıyorlar; karada, havada, suda… 400 milyon yıldan fazla bir tarihe sahip olan böcekleri yaşam alanında görmek ise modern insanı dehşete sürükleyebiliyor.

Halbuki böcekler pek çok faydalı özelliği nedeniyle insanlar tarafından kullanılıyor ve doğada oldukça önemli işler yapıyor. Örneğin bir tarımsal ürünü, mahsulü tehdit eden haşereleri kontrol altına alabilmek için yararlı böcekler kullanılabiliyor, belirli yabani otları yemeleri için bu alanlara çeşitli böcekler bırakılabiliyor. Bazı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan böcekler de mevcut. Kimi kültürlerde direkt bir besin olarak da tüketiliyorlar. Bir öğütücü ya da geri dönüşüm neferi gibi çalışarak ölü bitkileri, hayvanları ve dışkıları yok ediyorlar.

Bütün bu müthiş özelliklerinin yanında tozlaşmayı sağlamaları ise en önemli işlevleri. Bir bitkinin meyve ve tohum üretebilmesinin temeli olan tozlaşmayı çoğunlukla içinde bal arılarının da bulunduğu böcekler sağlıyor. Ekosistemimizin devamlılığı ve insan topluluklarının var olmaya devam edebilmesi için böceklerin tozlaşma işlevlerini devam ettirebilmeleri oldukça önemli.

İnsanın hayatında bu derece önemli olan böceklerden ise çoğumuz hoşlanmıyoruz. Bunun en önemli sebeplerinden birisi artık doğadan oldukça kopmuş durumda olmamız. Bu kopuş böcekler konusunda bilgi eksikliğini; bilinmeyen de haliyle korkuyu doğuruyor. Örneğin örümceklerin ve örümceğimsilerden kenenin böcek olmadığını öğrenmek sizleri şaşırtabilir. Akrep, çıyan, kırkayak ise eklembacaklılar evet ama böcek değiller. Uzmanlar böceklerin çok azının zararlı özellik gösterdiğini ifade ediyorlar.

Yoğun bir kentleşmenin içinde yetişen çocuklarımız için ise henüz hiçbir şey için geç değil. Evet, böcekleri doğal ortamlarında gözlemek büyükşehirlerde yaşayanlarımız için oldukça zor ancak evde böcek beslemenin hem maddi hem manevi pek çok faydası olduğu da aşikar. Diğer evcil hayvanların bakımı oldukça pahalı ve meşakkatliyken böcekler bu konuda büyük bir avantaj sağlıyor. Aynı zamanda tüm canlıların büyük bir kısmını oluşturan böceklerin yaşamını gözlemek korkuların azalmasını sağlıyor ve doğayla daha barışık bir nesil yetişmesine yardımcı olabiliyor.

Evde Beslenebilecek Böcek Türleri Nelerdir?

Özellikle ev sahibiniz kedi ya da köpek gibi bir hayvan beslemenize izin vermiyorsa besleyebileceğiniz ve iyi birer evcil hayvan olabilecek birkaç böcek önerisinde bulunmaktan mutluluk duyuyoruz:

Herkül Böceği: Kendi ağırlığının 800 katını taşıyabildiği rivayet edilen kerameti isminden menkul bu böcek dünyanın pek çok yerinde evcil hayvan olarak besleniyor. Boyu 15 cm kadar varabiliyor; yani bir böcek için oldukça büyükler. Metamorfoz geçirdiği için gelişimlerini izlemek ise çok ilginç. Çocukların bilime ve doğaya ilgi duymaları, hayatlarının parçası haline getirmeleri için uygun bir hayvan.

Karıncalar: Hemen hemen her zaman yiyecekleri bir yerden bir yere taşımak, yuva yapmak ya da kolonisini korumakla meşgul olan karıncaları izlemek bile oldukça keyifli bir etkinlik. Evimizdeki hemen her şeyle beslenebildiklerini söylememize gerek yok sanıyoruz ki. Hazır karınca yuvaları satın alabilirsiniz, çok enteresan yuvalar bulunuyor; ancak eğer kendiniz bir yuva yapmak isterseniz şeffaf bir kap kullanmanızı tavsiye ediyoruz, toprağın altında kurdukları dünyayı görebilmek için…

Sopa Böceği: Oldukça sessiz ve genellikle az hareket eden sopa böcekleri kamuflaj özellikleriyle ilginizi çekebilir. Otobur canlılar olarak beslemesi de oldukça kolay. Ve elbette ki tamamen zararsız bir canlıdır.

Peygamberdevesi: Görünüşüyle çocukların ilgisini çekebilecek bu böceğin 1.800 türü bulunuyor. Ön iki ayağının kıvrılması ile dua eder bir görüntüye sahip olması nedeniyle bu ismi almış. Genelde diğer böceklerle beslenen bu böceğin protein ihtiyacını karşılamanız gerekiyor. Kamuflaj yeteneği de oldukça gelişmiş durumda. .

Yemek Kurtları: Çocukların genelde oynamaktan hoşlandığı hayvanlar olduğu söylenen bu kurtları beslemek de oldukça kolay. Satın alınabilen solucan çiftlikleri bulunuyor. Karıncalar gibi solucanlar da yerin altında yaşadıkları için şeffaf bir kutu da kendi çiftliğinizi kurmanız için yeterli olabilir. Çürümüş bitki ve besinlerle besleniyorlar. Doğanın geri dönüştürücüleri olan solucanların yaşam döngüsünü izlemek çocuklar için ilham verici olabilir.

Tasarlab