Yetişkinler ve Çocuklar için Evde Kitap Okuma Köşesi Nasıl Hazırlanır?

Bazı insanlar kitap okuma köşelerini gereksiz görür ya da her yerde kitap okunabileceğini iddia edip evde bir fazlalık olarak bulabilir. Bu doğru bir yaklaşım olmamakla beraber, her ne kadar haberleri olmasa da onları estetik bir zevkten mahrum bırakır. Çünkü kitap okuma köşeleri ev için şık bir dekorasyon sağlarken, okuma alışkanlığını da bir üst zevk seviyesine ulaştırırlar.

İşin en güzel yanı hem yetişkinler hem de çocuklar bu zevkten faydalanabilir.

Kitap Okuma Köşeleri Nasıl Hazırlanmalıdır?

Öncelikle, yaş grubu fark etmeksizin önemli olan bir husus seçilen köşenin ışık alıp almamasıdır. Kitap okumak için doğal ışık zorunlu olmasa da keyfinizi arttıracağı ve gün içinde daha estetik bir görünüm sağlayacağı kesindir. Bu nedenle doğal ışık hesaba katılmalıdır. Köşenizi seçtikten sonra isteğe bağlı olarak bir okuma lambası da ekleyebilirsiniz. Konu yapay ışığa gelince de sarı ışık biraz daha göz yorduğundan beyaz tonlarda ışıkların kullanımı okurken gözlerinizin rahatlığını garantileyecektir.

Başka bir husus ise seçilen köşenin ne kadar ses aldığıdır. Eğer çok ses alan bir köşe seçildiyse, bu özellikle çocuklar için dikkat dağıtıcı olabilir. Köşe seçiminde önemli olan diğer bir husus ise konfordur. Seçilen alan dar olmamalı ve kişiyi dinlendirebilmelidir. Eğer rahatsız bir yer seçildiyse yine özellikle çocukların dikkati dağılabilir.

Köşe için rahat bir koltuk, kitap ve içecek koyabilmek için sehpa, puflar veya minderler tercih ederek hem dekoratif olarak zenginleştirilebilir hem de daha kullanışlı hale getirilebilir. Bunun yanında, köşenin kitaplığın etrafında olması ulaşım rahatlığı açısından da bir artı kazandırır. Köşe çocuklar için hazırlanıyorsa, çocuk kitaplarının onların ulaşabileceği seviyede olması hem ebeveynlerin hem de çocukların işini daha da kolaylaştırır. Eğer rafınız bulunmuyorsa veya daha farklı dekorasyon yöntemleri denemek istiyorsanız, eski kasaları, kolileri, sandıkları veya evde bulunan sepet ya da kutularınızı da kullanarak kitapları köşeye yerleştirebilirsiniz. 

Bunlara ek olarak köşenizde koltuğa bolca minder ve güzel bir battaniye ekleyerek özellikle kış mevsiminde konforunuzu arttırabilirsiniz.

Teknik kısımlar hallettikten sonra geriye sadece tek unsur kalıyor: Dekor. Burada ise yaratıcılık devreye giriyor. Çünkü dilediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Ev bitkilerinden tablolara, vazolardan abajurlara, küçük tatlı biblolardan okurken güvenli bir mesafeden yakacağınız mumlara kadar…

Dekor her ne kadar bazen önemsiz görünse de özellikle çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için çok önemlidir. Çünkü okuma köşesi eğer çocuk için çekici hale getirilirse, çocuk bu ortamda daha sık bulunmak, daha sık okumak isteyebilir.

Okuma köşesini daha çekici yapmanın bir sürü yolu vardır ve kesinlikle bunun için ek harcama şart değildir. Duvarlara çocuğun ilgisini çeken filmler ya da kitaplarla ilgili posterler, boyanabilecek güzel motifler, çocukların yaptığı çeşitli resimler veya el işleri, sevdikleri karakterlerin stickerları, haritalar vb. bir sürü şey konulabilir. Etrafa minik koltuklar, sandalyeler yerleştirilebilir, ambiyansı arttırmak için ek bir abajur daha koyulabilir. Burada önemli olan köşeyi yapan ebeveynin çocuğun ilgisini çekecek şeyleri dekora yansıtabilmesi yani sınırsız yaratıcılık kullanılabilir!

Kitap okuma köşeleri her ne kadar kitap okumak için yapılsa da aslında bundan fazlası olur. Çünkü hem kendiniz hem de çocuğunuz için bir aktivite köşesi olsa da ilerleyen yıllarda anılarınızda yan yana kitap okuyup, kaliteli zaman geçirdiğiniz, özel ve sımsıcak bir köşe olarak kalacak. Bu nedenle, köşeyi oluştururken bunu da göz önüne almayı unutmayın.

Tasarlab