Yiyeceklerin Raf Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu

Aldığınız yiyeceklerin ömrünü uzatmak, erken bayatlamaması ya da bozulmaması için yeni teknikler öğrenmek istiyorsanız bu yazı sizin için. Günlük hayata sıklıkla tükettiğimiz birçok ürünün uzun süre dayanması için yapabileceğiniz birbirinden farklı muhafaza etme yöntemlerini yazdık.

Kuru gıdaları hava geçirmeyecek şekilde saklayın

Pirinç, un, bulgur, buğday, bakliyat gibi kuru gıdaların daha uzun ömürlü kullanılabilmesi için yapılması gereken onları, alırken de olduğu gibi, havayla temas etmeyecek bir şekilde muhafaza etmektir. Bu tip gıdalar havayla temas ettiğinde kelebeklenip kurtlanabilir

Domatesleri sapları zemine gelecek şekilde yerleştirin

Domateslerin daha uzun ömürlü olması için saplarını koparmadan saklamak gerekmektedir. Böylece daha az hava almasını sağlar, bakteri üretmesini geciktirmiş olursunuz. Domateslerin saplarını kopardığınızda ise merkez noktasından nem ve hava almasına sebep olarak bozulmasını kolaylaştırırsınız.

Saplarını koparmadığınız domateslerin daha az havayla temas etmesi için sapları aşağıda kalacak şekilde yerleştirmek ise daha uzun süre korunmasını sağlayacak bir diğer yöntemdir.

Peyniri mumlu kağıtta ya da yağlı kağıtta saklamak

Peynirin erken bozulmaması için ise havayla temasını kesmemek gerekmektedir. Plastik poşetlerde ve kaplarda saklanan peynir havadan mahrum kalarak erken bozulacaktır. Mumlu kağıt ve benzeri ürünler içerisinde saklanan peynirler hem hava alarak hem de aynı hava içinde hapsolmayarak nem dengesini koruyacaktır.

Muzu asılı olarak saklamak

En çabuk bozulan gıdalardan biri olan muz buzdolabına koyulamadığı gibi açık havada korunurken bile zemine temas etmek istemez. Bir kaba yerleştirdiğimiz ya da diğer meyvelerle birlikte tuttuğumuz muz kısa zamanda renk değişimi ya da küflenme yaşayabilir.

Muzu her taraftan hava alacak şekilde gün ışığı alan bir alanda muhafaza ettiğinizde ise ömrünü uzatmış olursunuz. Bunun için muzu asmanız en doğru yöntemdir. Fakat böyle bir imkanınız yoksa delikli kaplarda diğer besinlerle temas etmeyecek şekilde de saklayabilirsiniz.

Patateslerin içine elma koyun

Patateslerin daha uzun süre dayanması ve filizlenmemesi için içlerine bir tane elma koyabilirsiniz. Elmanın içerisindeki gaz patateslerin filizlenmesini engelleyecektir. Fakat elmanın da çürüme olasılığı olduğu için arada bir değiştirmenizde fayda var.

Mantarı kese kağıdında saklayın

Mantar su içeren bir gıda olduğu için nemi kolaylıkla içine çekmektedir. Plastik kaplarda aldığımız mantarları bu şekilde korumaya devam ediyor olsak da aslında kağıt ve benzeri ürünler içerisinde korumamız gerekmektedir. Böylelikle nem dengesini korumasını sağlar ve bozulmasını geciktirebiliriz.

Yumurtaları 5 santigrat derecenin altında saklayın

Yumurtaların tazeliğini koruyabilmesi ve salmonella adındaki zararlı bakteri üretmemesi için 5 santigrat altındaki sıcaklıkta korumanız gerekmektedir.

Balığın sıcaklığını kademeli olarak değiştirin

Balıkları muhafaza etmenin en iyi yolu onları buzlukta saklamaktır. Fakat bir anda buzluğa atılmaları su kaybına ve şekil bozukluğuna sebep olabilir. Balıkları önce dolap kısmında soğutmak daha sonra buzluğa yerleştirmek ise daha taze tüketebilmenizi sağlayacaktır. Donmuş balığı çözdürmek için de aynı yöntemi uygulamakta fayda var. Balıkların çözülmesi için doğrudan oda sıcaklığına almak yerine, önce dolap kısmında daha sonra oda sıcaklığında çözdürebilirsiniz.

Baharatları nemli ve serin alanda tutun

Baharatları ocak ve çevresinde tuttuğunuzda buhara ve sıcaklığa maruz kalmalarına sebep olursunuz. Onları serin ve karanlık bir alanda tutmak ise hem tatlarını korur hem de nemlenmemelerini sağlar. Kiler ya da kapalı dolap benzeri alanlarda saklanması daha faydalıdır.

Dolabınızda bozulan ürünleri tutmayın

Ürünlerin ömrünü uzatmak ve tazeliklerini korumak için yapılması gereken en önemli şey; bulundukları alanda bozuk ya da çürük gıda bulundurmamaktır. Özellikle meyve sebzeler yanlarında çürük gıda bulunduğunda, kendileri de kolayca bozulurlar. Bu durum kuru gıda ve diğer ürünler için de geçerlidir.

Raflardan ürün alırken arada bir kontrol etmek ve bozulan ürünleri elemek faydalı olacaktır.

Tasarlab