Yükseklik Korkusu (Akrofobi) Nedir? Nasıl Yenilir?

Her insanın olumsuz, riskli durumlara karşı geliştirdiği bir kaygı seviyesi vardır. Kimi kişiler korkularıyla birbirinden farklı şekilde baş edebilirken kimi kişilerde korkular fobiye dönüşür. Yükseklik korkusu olarak bilinen akrofobi de kişinin duygularının kontrolden çıkmasına sebep olan fobilerden biridir.

Yükseklik Korkusu Nedir?

Yükseklik korkusu, yüksek yerlerden korkma olarak tanımlanır. Bu fobi kimi zaman uçma korkusuyla (aerofobi) karıştırılabilir fakat birbirinden farklıdır. Aerofobik kişiler paraşüt, uçak, helikopter gibi uçma eylemlerine karşı panik olurken akrofobik kişiler balkon, merdiven kenarları gibi yüksekliklerden de korkarlar. Bununla beraber akrofobi hastaları aynı zamanda aerofobiye de sahip olabilir.

Elbette yükseklik korkusu alışılmadık yüksekliklere karşı korku hissetmekle de karıştırılmamalıdır. Akrofobikler asansöre binmek, merdiven çıkmak, balkonda bulunmak, üst geçit kullanmak gibi gündelik yaşamında gerçekleştirdiği eylemlerden dahi kaygı duyan kişilerdir. Kilometrelerce yükseklikte, korunaksız bir şekilde bulunma ve oradan düşme korkusu bir fobiden daha olağan bir korkudur.

Yükseklik Korkusu Belirtileri Nelerdir?

Bir kişinin akrofobik olup olmadığı ancak yüksekte bulunduğu ya da yüksekte bulunduğunu düşündüğü zamanlarda hissettiklerinden ve tepkilerinden anlaşılabilir. Yükseklik korkusu olan kişiler fobilerine maruz kaldıkları anlarda

  • Kas gerilmeleri
  • Kalp çarpıntısı
  • Terleme
  • Titreme
  • Baş dönmesi

gibi sorunlar yaşarlar. Bu semptomlar, belirti olarak kabul edilir.

Yükseklik Korkusunun Nedenleri Nelerdir?

Yükseklik korkusu olan kişiler bu fobiyi genellikle travma sonrası ediniyorlar. Kendisi kaza geçiren ya da yakınlarının kaza geçirdiğini gören kişiler ileriki dönemlerinde yüksekliğe karşı aşırı kaygılar geliştirebilirler.

Bunun yanı sıra çocukluk döneminde sık sık yükseklik üzerine telkinde bulunulmuş kişilerde de yükseklik korkusu görülebiliyor. Eğer çocuk yüksekliğe karşı uyarılırken korkutulduysa ya da ihtimalleri hayal edip kendini panik haline sürükledi ise bu panik halini ilerleyen yaşamında da taşıyabiliyor.

Ailesinde, soyağacında akrofobi olan kişilerin yükseklik korkusuna yatkın olduğu da gözlemlenmiştir.

Yükseklik Korkusu Nasıl Yenilir?

Yükseklik korkusunun diğer fobiler gibi tedavi edilmesi mümkündür. Akrofobik kişiler gerekli psikolojik, psikiyatrik desteği alarak fobileriyle baş etmeyi kolaylaştırabilirler.

Yükseklik korkusu tedavisinde uygulanan yöntemler arasında davranışçı terapi bulunur. Uzman psikoterapistler hastanın fobilerini ve fobilerinin temelinde yatan sebepleri inceler. Sonrasında hasta ile iş birliğine girerek korku kaynaklarının üzerine gider.

Son yıllarda sanal gerçeklik teknolojisi de yükseklik korkusu olan kişilerin tedavisinde kullanılmaktadır. VR olarak da bilinen bu teknolojide kişiler çeşitli cihazlarla bulunduğu alandan izole hissettirilir ve yeni bir sanal alanın içine sokulur. Yükseklik korkusu tedavisinde hastalar, VR yardımıyla sanal bir yüksekliğin içine çekilir ve burada korkularının üzerine giderek güvende hissetmeyi öğrenmesi amaçlanır. 

 

Tasarlab