Yurt Dışında Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Uluslararası ticaretin ve turizmin gelişmesinin yanı sıra yurt dışında eğitim alan öğrenci sayısının artması, yurt dışında banka hesabı açma gerekliliğini de artırıyor. Vatandaşı olunan ülkeye göre farklı prosedürlere sahip olan yurt dışı bankalarında hesap açma işlemini Avrupa ve Amerika’da nasıl yapacağınızı, yurt dışına çıkmadan nasıl banka hesabı açabileceğinize dair detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Avrupa Ülkelerinde Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Kimi ülkelerde banka hesabı açmak için kişinin ülkede ikamet etmesi ve bankada bireysel olarak hesap açması gerekir. Avrupa ülkelerinde bu prosedür çoğu ülkeye göre daha kolaydır. Avrupa ülkelerinde ikametgahınız olmasa bile bankaya gidip gerekli belgeleri sunmanız halinde hesap açabilirsiniz. Buradaki önemli koşul hesap açmaya kendiniz gitmeniz ve belgeleri eksiksiz göstermenizdir.

Avrupa bankalarında hesap açarken yanınızda bulundurmanız gereken evraklar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti pasaportu
 • Türkiye’deki ikametgah adresinizi belirten resmi evrak (oturum izni yoksa)
 • Türkiye’de adınıza kayıtlı fatura (oturum izni yoksa)
 • Türkiye Cumhuriyeti kimliğinizin orijinali ve çevirisi

Yukarıda sıraladığımız evrakları götürmeniz ve kimliğinizi ispat etmeniz halinde Avrupa bankalarında hesap açabilirsiniz. Eğer ülkede oturma izniniz varsa buna dair belgeler istenir.

Amerika’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde banka hesabı açmak için Amerika vatandaşı olmanız gerekmez. Bunun yanı sıra, yazıda bahsedeceğimiz prosedürler Amerika’nın tüm eyaletlerinde benzerlik gösterir. ABD’de banka hesabı açarken banka tercihinizi Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası bankalardan kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Amerikan Bankalarını tercih ettiğinizde de vatandaşlık koşulu aranmayacaktır. JPMorgan Chase Bank, Bank of America, TD Bank gibi bankalar Amerika’nın ünlü yerel bankalarıdır. Hesap açmanız halinde şube ve ATM’lerde gerekli işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vatandaşlık şartının aranmamasının yanı sıra Amerika’da birçok banka çalışma ve oturma izni de istemez. Bankaların birçoğu sosyal güvenlik numarası olmadan işlem yapabilir. Haliyle Amerika’da öğrenciler ve kısa süreliğine seyahat edenler rahatlıkla banka hesabı açabilirler.

ABD bankalarında hesap açarken yanınızda götürmeniz gereken evraklar şunlardır:

 • Fotoğraflı kimlik belgesi, pasaport
 • Öğrenci iseniz öğrenci belgeniz ya da öğrenci kimliğiniz
 • Kimi bankalar için sosyal güvenlik numaranız
 • Tüm bankalar için ITIN numaranız (bireysel mükellef kimlik numarası)
 • Depozito (ABD bankaları hesap açılışlarında müşterilerinden depozito talep edebilirler. Hesap açacağınız bankanın güncel depozito değerlerini inceleyerek hesap açmaya gitmeniz faydalı olur.)

Yurt Dışına Gitmeden Banka Hesabı Açmak

Uluslararası ticaret yapan ya da yurt dışına para transfer etmesi kişiler, farklı bir ülkede banka hesabı açmak için her zaman yurtdışına çıkmak zorunda değil. Dijital bankacılık sayesinde kişiler bulundukları ülkeden başka bir ülkede de hesap açılışı yapabilirler. Öncelikle yapılması gereken hesap açılacak ülkedeki bankaları ve prosedürlerini araştırmaktır. Yurt dışında banka hesabı açmak için hesap açacağınız yabancı bankanın internet şubesinde müşteri profili oluşturabilir ve “yurt dışı kullanımlı hesap“ açılışı gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken şeyler:

 • Başvuru formunu doldurmak
 • Gerekli evrakları iletmek
 • Hesap açılışını onaylamak.

Not: Tam hesap açılışının gerçekleşmesi için yurt dışı banka şubesine giderek ıslak imzanızla evrakları onaylamanız gerekir.

Tasarlab