Yüz Yogası Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsan bedeni zaman zaman rahatlamaya ve dinlenmeye ihtiyaç duyar. Günlük rutin işler, stres ve çalışma hayatının getirdiği riskler karşısında vücut kasları gerilir. Bu durum insanları ruhsal olarak da etkilemektedir. Bu sebeple çok yoğun bir hayata sahip olan ve rutin işlerden sıkılan bireyler için egzersizler sıklıkla önerilmektedir. Bu egzersizlere birçok örnek verilebilir. Son dönemlerde oldukça popülerleşen yüz yogası ise bu örneklerden biridir. Peki yüz yogası nedir?

Yüz Yogası Nedir? Ne İşe Yarar?

Hindistan kökenli bir felsefeye bağlı olarak ortaya çıkan yoga, nefes egzersizleri ile hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişinin rahatlamasını sağlar. Düzenli olarak yapıldığında kilo vermeye de yardımcı olan bu egzersiz son zamanlarda oldukça popüler halde gelmiştir. Yüz yogası ise yüzde bulunan kasların gevşemesi ve rahatlaması için faydalı bir yöntemdir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen her bireyin sıkça uyguladığı yüz yogası yaşlanmaya karşıtı olup her yaşta cildin genç kalmasına yardımcı olmaktadır. Kırışıklık ve yüz bölgesinde oluşan çizgilerden rahatsız olan birçok kişinin bu egzersizi düzenli olarak uygulaması sonucu cilt kendini toparlamaya başlamaktadır. Özellikle göz çevresinde oluşan kırışıklıklar belirli bir yaştan sonra belirginleşmeye başlar. Bu durum bazı kişilerde rahatsızlık verici bir durum haline gelebilir. Bu nedenle kırışıklıkları yok etmek için estetik operasyon geçiren kişiler mevcuttur. Ancak tek çözüm estetik operasyon değildir. Yüz yogası uygulandığı bölgedeki kırışıkların giderilmesinde önemli rol oynarken ruhsal açıdan da kişiyi rahatlatmaktadır. Ayrıca yüz yogası boyun çizgisini sıkılaştırır. Bu sayede ilerleyen yaşlarda boyun çevresinde oluşan deri sarkmalarını engellemekte önemli rol oynar. Bazı kişiler göz altlarının koyu renk olmasından şikayetçi ve rahatsızdır. Birçok farklı krem ya da kozmetik ürününe rağmen geçmeyen bu inatçı halkalar için yüz yogası işe yarar bir çözüm olabilir.

Yüz Yogasının Faydaları Nelerdir?

Yüz yogası düzenli olarak yapıldığı takdirde kişiye birçok fayda sağlamaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda yüz yogası yapan kişilerin daha genç gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca yüz yogası vücuttaki kolajen miktarının artmasında da etkili rol oynamaktadır. Kolajen miktarının artması cildin daha esnek bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur. Göz çevresine ve alın bölgesine yapılan V hareketi yaşlanma karşıtı bir egzersiz olup, göz altlarındaki şişlik ve halkaları yok etmekte etkili bir yöntemdir. Yüz yogasının egzersizlerinden biri olan burun şekillendirme hareketi de burun kaslarının güçlendirilerek sarkmasına engel olur.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogasından etkili bir sonuç almak istiyorsanız günde 15 dakika bu egzersiz için vakit ayırmanız gerekmektedir. Kısa bir süre sonra yüzünüzde oluşan değişimleri fark edebilirsiniz. Yüzünüzde hangi bölgenin rahatlamasını ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız o bölgeye uygun egzersizi seçmelisiniz. Dudak dolgunlaştırmak için dudak çevrenize yapacağınız egzersizler için öncelikle bir nemlendirici ile dudaklarınızı nemlendirin. Daha sonrasında ağız içinde suyun olduğunu varsayarak gargara yapmaya başlayın. Ağızda bulunan havayı sağa veya sola doğru atabilirsiniz. Bu sayede dudak bölgesindeki kaslar güçlenecektir. Göz kapakları için uygulanan egzersizler göz çevresini rahatlatır ve kırışıklıkları önler. Bu egzersizi yapmak için avuç içinizle kaşlarınızı yukarı doğru gerdirin ve bu esnada aşağıya bakmaya çalışın. Ortalama 1-2 dakika boyunca bu işlemi uygulamaya devam edin. Yanak çevresi için yapılan hareketlere örnek verecek olursak ise balon şişirme hareketi önerilmektedir. Şişirilen balonun havasını söndürmek için dudaklarını havanın çıktığı yere yakın tutun ve hava dışarı çıkarken havaya karşı üfleyin. Bu sayede yanak kaslarınız hareket etmiş ve çalışmış olur. Örneklendirilen bu egzersizlerin hepsi düzenli bir şekilde yapıldığında olumlu sonuçlar vermektedir.

Tasarlab