Zengin Olmak İçin Değiştirmeniz Gereken 5 Alışkanlık

Zengin olmayı kim istemez ki! Düşünsenize ay sonunu nasıl getireceğim derdi yok, çocuklarıma nasıl bir gelecek bırakacağım kaygısı yok, ileri yaşlarda nasıl bir hayatım olacak endişesi yok; istediğinizi alabilme özgürlüğü, geleceğe güvenle bakmak, her şeyin en iyisine sahip olmak ve sınırsız konfor var. Peki zengin olmak için ne yapmalı?
Forbes’un geçtiğimiz yıl yayınladığı araştırmaya göre dünya üzerinde şu anda 2153 dolar milyarderi var. Yo hemen, babadan kalmıştır onlara, deyip kolaya kaçmayın. Dünyanın en zenginleri listesindeki ilk 5 ismin yani Bill Gates, Warren Buffett, Amancio Ortega, Carlos Slim Helu ve Larry Elison’ın servetini sıfırdan inşa ettiğini biliyor muydunuz? Ayrıca bu 2153 kişinin yaklaşık %50’si de bu noktaya kendi çabalarıyla gelmiş. Yani aslında burada gerçekten azim ve başarı dolu hikayelerden söz ediyoruz. Neden biz de zengin olmanın yollarını öğrenip 2154. kişi olmayalım ki? Para biriktirmek bir noktaya kadar varlıklarımızı artırabilir. Ancak aslında belki de zengin olmak için ne yapmalı sorusundan ziyade ne yapmamalı sorusuna odaklanmalıyız. Değişime alışkanlıklardan başlamak ise en doğrusu. İşte pek çoğumuzun farkında olmadan yapageldiği, zengin olmanın yollarını ararken bize ayak bağı olan, hemen bugün değiştirmemiz gereken 5 alışkanlık.

1.Küçük düşünmek

Dünyanın en zengin 2154. insanı olabilirsiniz dediğimizde içinizden, hadi canım sen de, dediğinizi biliyoruz. İşte böyle düşünerek kendi gücünüzü zayıflatmaya, motivasyonunuzu düşürmeye başladınız bile! Ne olduğu fark etmez; bir alanda yeteri kadar çalışır, uzmanlaşır ve nişleşirseniz emin olun bu size hayal ettiğinizden çok daha fazlasını kazandıracaktır. Unutmayın ki zengin olmak mesela uçmak veya zihin okumak gibi doğaüstü bir hayal değil, bir proje. Ve her proje gibi doğru tasarlar ve uygularsanız başarılı olmamanız için bir neden yok.

2.Risk almamak

Aslında bu madde bir öncekiyle oldukça bağlantılı. Kendini ve gücünü küçümseyen birçok insan başarma ihtimali çok yüksek olsa dahi sırf korktuğu, konfor alanından çıkamadığı ve risk alamadığı için hak ettiği hayatı yaşayamıyor. Oysa zengin olmanın yolları; sağlıklı beklentilerle risk almaktan, zorluklara göğüs germekten, tekrar denemekten korkmamaktan kısacası cesur olmaktan geçiyor.

3.Hayatı örgütlememek

Hayatı örgütlememek derken neyi kastettiğimizi anlamamış olabilirsiniz. Spordan hobiye, özel ilişkilerinizden iş hayatınıza her şeyi başarınıza destek olacak şekilde kurgulamaktan bahsediyoruz aslında. Zengin olmak için ne yapmalı sorusunun en kapsamlı cevabı bu belki de; yaşamak istediğimiz “hayatı örgütlemek”. Yani tüm süreçleri hedeflerimiz çerçevesinde kurgulamak; bize iyi gelmeyen, geliştirmeyen, ileriye taşımayan kişi ve faaliyetlerden uzaklaşarak bizi hem maddi hem de manevi anlamda zenginleştiren, güçlendiren, geliştiren şeyleri hayatımıza dahil etmek. Kısacası yaşamımızın kalitesini artırarak zengin olmanın yollarını inşa etmek.

4.Sabırsızlık

Zengin olmanın yollarını bulup hemen yepyeni bir hayata başlamayı kim istemez ki! Ancak para biriktirmek, yatırım yapmak ve kendini gerçekleştirip geliştirmek için dünyanın en kıymetli şeyini vermeniz gerekiyor: Zaman. Bahsettiğimiz milyarderlerin hiçbiri bir günde zengin olmadı. Para biriktirmek, işlerini geliştirmek ve varlıklarını günbegün artırmak için sabırla çalıştılar. Sağlıklı beklentilerle doğru adımları atmak için doğru zamanı beklediler ve elbette emeklerinin karşılığını fazlasıyla aldılar.

5.Bahane üretmek

Amalar, keşkeler, belkilerin kimseye bir faydası olmadığını hepimiz biliyoruz. Olumsuz senaryolarla bahane üretip tembelliğimizi perdelemek yerine harekete geçip hayatımıza yeni olasılıklar, farklı ihtimaller eklememiz gerekiyor. Potansiyelimizin ve “şimdinin gücü”nün farkına varıp hemen adım atmak, hayatımızın iplerini elimize almak zengin olmanın yollarını inşa ederken yapmamız gereken şeyler. Hayattan daha fazlasını istiyorsak daha fazlasını yapmamız şart. Ne diyor ABD’li iş adamı H. Ross Perot: “Dünya yapılmış işleri ister, bahaneleri değil. Kayda değer bir işi halletmek milyonlarca bahaneden iyidir.”

Tasarlab