Zor Kararlar İçin 10/10/10 Tekniği

Hepimizin hayatında zor kararlar alması gereken dönemler olmuştur. Bunlar öyle ciddi kararlardır ki seçim yapmak adeta kadersel bir etkiye sahiptir. Önümüzü görmek, doğru yolu bulmak; doğru yöne gidip gitmediğimizi anlamamız zordur. Verilen kararın hayatımızı değiştireceğini, yaşamımızın artık hiçbir zaman eskisi gibi olmayacağını bilir, hissederiz. Seçim yapmak aynı zamanda diğer seçeneklerden, diğer olasılıklardan da vazgeçmektir çünkü. Bu nedenle aklımızda acaba sorusu, yüreğimizde acaba hissi olmamalıdır. Peki bize sonradan, keşke, belki dedirtmeyecek o doğru kararı nasıl alabiliriz?

10-10-10 Tekniği Nedir?

İşte Harvard Business Review dergisinin editörü ve Business Week dergisinin yazarı Suzy Welch’in de zor bir karar vermesi gerekiyordu ve kendine bu soruyu sordu. Usta gazeteci kararını vermeden önce, sonradan acaba hissi yaşamamak için seçim yapmak ve karar vermek üzerine düşündü ve hemen hepimizin çok ama çok işine yarayacak bir yöntem buldu: 10-10-10 tekniği. Welch zor kararlar alırken en önemli şeyin o anki duygusal durumumuz olduğunu belirtiyor. Welch’e göre çok üzgün, kızgın veya mutluyken önemli kararlar vermemeliyiz. Hayatımıza yön verecek, geleceğimizi şekillendirecek kararları daha dengeli, stabil bir duygusal durumdayken almalıyız. Çünkü anın coşkusuna kapılmak, içinde bulunduğumuz durumu her yönüyle değerlendirmemi engelleyebilir. Duygularımızın aklımızı perdelemesiyle çözülmesi gereken problemi net bir şekilde göremeyebiliriz.

10-10-10 kuralı nasıl çalışır?

Suzy Welch’in sağlıklı ve doğru kararlar için önerdiği 10-10-10, oldukça basit ve etkili bir teknik. Eğer yaşamınızla ilgili hayati bir karar vermek zorundaysanız ve aklınız çok ama çok karışıksa kendinize şu üç soruyu sorun:

  • 10 dakika sonra bu kararın hayatıma etkisi ne olacak?
  • 10 ay sonra bu kararın hayatıma etkisi ne olacak?
  • 10 yıl sonra bu kararın hayatıma etkisi ne olacak?
    Evet kendinize bu soruları sorun ve dürüstçe cevaplandırın.

Yanıtlarınız önünüzdeki seçeneklerin yani yolların netleşmesini, seçim yapmak konusunda zihninizin berraklaşmasını ve nihayetinde kendiniz için en doğru kararı almanızı sağlayacak. Verilen karar bu üç sorulu testten geçmeli ve tümünün yanıtı olumlu olmalı. Bu yanıtlar aslında yaptığınız seçimden kolay kolay pişman olmayacağınızı da gösterir. Hayatınıza 10 dakika sonra da 10 yıl sonra da güzellik, sağlık, iyilik katacağını düşündüğünüz bir şeyden neden pişman olasınız ki! Zor kararlar; savulun biz geliyoruz!

Tasarlab